סגור
במבה אסם אוסם
חטיפי במבה (שאטרסטוק)

בחסות ביהמ"ש: נסטלה מתקדמת להעברת הזכויות על הבמבה לחו"ל

במסגרת השלב הראשון במהלך, תמזג אסם לתוכה שותפויות ייצור מזון ישראליות שבשליטתה; לאחר מכן, נסטלה תעביר לשוויץ את מלוא זכויות הקניין על מותגי אסם - כגון במבה, ביסלי או טבעול. ביהמ"ש אישר לאסם לכנס אסיפות של שותפויות ייצור מזון שבהן היא מחזיקה, לצורך מיזוגן לחברה

התוכנית של תאגיד נסטלה העולמי להעביר לשוויץ את זכויות הקניין של המותגים המובילים בחברה הבת אסם כגון במבה, ביסלי, טבעול, או מטרנה ובכך להפחית משמעותית של תשלומי המס שלו בישראל, עוברת שלב.
בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר השבוע לאסם לכנס אסיפות של שותפויות ייצור מזון שונות שבהן היא מחזיקה, וזאת לצורך אישור מיזוגן לתוך אסם.
מדובר בשלב נוסף בתוכנית של קונצרן המזון הבינלאומי להעברת הזכויות על המותגים לחו"ל. תוכנית שבסופה, לאחר תשלום חד פעמי של מאות מיליוני שקלים לפחות לרשות המסים, תוכל בעתיד נסטלה להפחית משמעותית את תשלומי המס שלה בישראל. זאת באמצעות הסכמים שונים מול אסם, כגון תשלומי תמלוגים על השימוש במותגים, שיקטינו את ההכנסות החייבות במס בישראל.
המהלך של נסטלה, שנחשף לראשונה ב"כלכליסט", כולל שני שלבים. הראשון, הוא כאמור כינוס אסיפות של שותפויות מוחזקות על מנת לאשר את מיזוגן לתוך אסם. אסם צפויה למזג בדרך זו מותגים שרכשה בעבר – חמוצי קיבוץ בית השיטה, עוגות ועוגיות מגדנות הבית, חברת ייצור המיצים, התרכיזים והשימורים עסיס וחברת חבילות השי אסמים –לתוך חברות האם בישראל (אסם השקעות או אסם תעשיות).
בשלב השני, נסטלה תרכוש את מלוא או עיקר זכויות הקניין הרוחני של אסם השקעות, אסם תעשיות וטבעול תעשיות. זאת, לפי הפנייה שלה לרשות התחרות לצורך המיזוג, כדי "לאחד את זכויות הקניין הרוחני המשמש את החברות הבנות של נסטלה בעולם, ובכלל זה הקניין הרוחני המשמש את קבוצת אסם-נסטלה, תחת בעלותה של נסטלה".
עו"ד מיכל כהן, הממונה על התחרות, אישרה את המיזוג וכתבה כי "הוא אינו צפוי להשפיע כלל על התחרות בישראל". לשיטתה בהינתן שנסטלה כבר שולטת באסם, לא השתנו בעלים ולכן זה נראה פורמלי לחלוטין. לעמדה זאת היו שותפים גם במשרד המשפטים, שבעמדה שהגישו לביהמ"ש לא התנגדו לכינוס האסיפות.
השופטת הלית סילש מהמחוזי ת"א, לאחר שבחנה את עמדת הרוגלוטרים והמדינה, אישרה בשלב ראשון לאסם לכנס את האסיפות לצורך אישור השלב הראשון במהלך.