סגור
אבי דיכטר
שר החקלאות אבי דיכטר (אוהד צויגנברג)

6 ימים לאחר אישור התקציב: ועדת הכספים תדון בסיוע למגדלי הבטטות

בשבוע שעבר איים שר החקלאות, אבי דיכטר, להצביע נגד תקציב המדינה בשל הקיצוץ במשרדו וחוסר היענות לפיצוי למגדלי הבטטות בגין הפגיעה בענף בקורונה. הערכה: בסופו של דבר ינתן סיוע ממשלתי למגדלי הבטטות ויופחת הקיצות תקציב החקלאות

6 ימים לאחר אישורו בקריאה השנייה והשלישית בכנסת של תקציב המדינה המעודכן לשנת 2024, תדון מחר ועדת הכספים במצבם של מגדלי הבטטות בישראל. כזכור, בשבוע שעבר איים שר החקלאות אבי דיכטר (ליכוד) ויו"ר ועדת הכלכלה ח"כ דוד ביטן (ליכוד) להצביע נגד תקציב המדינה במליאה במחאה על הקיצוץ הגבוה בתקציב משרד החקלאות - כ-300 מיליון שקלים, הקיצוץ החד ביותר מבין תקציבי הממשלה.
בשל הקיצוץ הרחב החליט השר דיכטר לקצץ כ-21% בתקציבו של מכון וולקני, ובכך גלגל לפתחו סכנת סגירה. דיכטר ומנכ״ל משרדו, אורן לביא, טענו כי לא נותרה להם ברירה אלא לקצץ בתקציבו של מכון וולקני לאחר שבמשרד האוצר השלו אותם לחשוב שהקיצוץ בכל המשרדים הוא אחיד, ולבסוף נאלץ משרד החקלאות להכריע כיצד ׳לקצץ בבשר החי׳ בשל הקיצוץ החד בתקציב. דיכטר הנחה שלא לפגוע בתמיכות לחקלאים, וכך הקיצוץ במכון וולקני עמד על 21% בעוד שהקיצוץ במשרד החקלאות עמד על 12% - כמעט מחצית.
גורמים ממשלתיים טענו כי דיכטר וביטן תבעו במיוחד לסייע למגדלי הבטטות, שנפגעו בקורונה. דיכטר הכחיש את האמירה נחרצות, וטען שלא עסק בכך במסגרת המשא ומתן עם משרד האוצר. מנכ״ל משרדו, אורן לביא, אמר ל"כלכליסט" כי עיסוקם הוא אך ורק בתקציב המשרד - כ-162 מיליון שקל אותם דורש השר לקבל בחזרה. "אני לא מכיר שום דבר על בטטות. מישהו מנסה להסיט את תשומת הלב למשהו שלא קיים בשיח בכלל. בקורונה הבטיחו לחקלאים ובהם גם מגדלי בטטות 25 מיליון שקל. הכסף הזה לא הגיע. אולי זו דרישה של ארגון הבטטות אבל זו לא דרישה שלנו".
בכנסת מעריכים כעת כי בסופו של דבר ינתן סיוע ממשלתי למגדלי הבטטות ויופחת היקף הקיצוץ של 300 מיליון שקלים בתקציב החקלאות. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' סירב לפתוח את מסגרת התקציב והתעקש להעלות את התקציב להצבעה כפי שהוא: "הודעתי לרה"מ שאין לי שום כוונה להיכנע ללחצים פוליטיים ואינטרסנטיים. אני לא אפתח בשקל אחד את התקציב. זו אחריותי וזו חובתי. אני קורא לו להבין את גודל השעה ומודיע שאין לי כוונה להיכנע לסחטנות פוליטית וקורא לקואליציה להצביע בעד התקציב". בסופו של דבר דיכטר וביטן הצביעו עם הקואליציה בעד התקציב המעודכן. למרות איומיו, דיכטר טען כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לו לפתור עד ערב פסח את המשבר התקציבי מול משרדו. לאחר מכן, טען נתניהו בכנסת כי אין בין הצדדים סיכום בנוגע לתקציב משרד החקלאות.
ביטן אמר לכלכליסט כי הובטח לדיכטר ולו שיבוטל חלק מהקיצוץ בסך של 300 מיליון שקל בתקציב משרד החקלאות. השורה התחתונה היא שדיכטר וביטן הסירו את איומם להצביע נגד התקציב, ו-6 ימים לאחר אישור התקציב יתקיים דיון בועדת הכספים במתן סיוע למגדלי הבטטות.