סגור

מחיסון כלבת ועד ייצור מזון: הממשלה תאשר שורת הקלות רגולציה שיחסכו מיליארד שקל בשנה

ביום ראשון צפויה הממשלה לאשר 26 הקלות רגולטוריות שיחסכו למשק מיליארד שקל בשנה ו-367 אלף ימי המתנה אבודים. מחיבור מפעלים לגז ועד רישיונות לייצוא צמחים - אלה ההקלות המרכזיות

הממשלה צפוייה לאשר ביום ראשון הקרוב רשימה מרוכזת של הקלות רגולציה לאזרחים שיחסכו יחד כ-367,800 ימי המתנה מצטברים לאישורים, וכמיליארד שקל בשנה למשק הישראלי.
ההחלטה (מתווה "ניקיון אביב") היא מהלך ממשלתי בהובלה משותפת של ראש הממשלה נפתלי בנט, שר המשפטים גדעון סער, שר האוצר אביגדור ליברמן וסגן השר אביר קארה.
מדובר ברשימת 26 פריטים שייכנסו למהלך ואת לוחות הזמנים לעבודה עליהם, החל משלב גיבושם במשרד ופרסומם להערות הציבור, דרך משרד המשפטים ועד להנחתם על שולחן הכנסת.
אישור ההקלות מצריך חקיקת חוק מעין "חוק הסדרים" שיכלול את הסעיפים השונים. מועד ההגשה המתוכנן לכנסת צפוי בתחילת מושב הקיץ (מאי 2022) ובהתאם לסיכומים עם יו"ר הוועדות, יאושרו בהקדם בכנסת.
אלה ההקלות המרכזיות:
  • מעבר של משטר היתרים להיתר אחוד למכלול התנאים הסביבתיים לרישוי סביבתי. החיסכון הכספי השנתי למשק - חצי מיליארד שקל.
  • מעבר לחיסון כלבת לכלבים אחת לשנתיים במקום אחת לשנה. החיסכון הכספי השנתי למשק - 50 מיליון שקל.

1 צפייה בגלריה
חיסון כלבת
חיסון כלבת
חיסון כלבת
(צילום: שאטרסטוק)

  • ביטול חובה גורפת לנוכחות של אח או רופא או חובש לכל פעילות ספורט מאורגנת לרבות אימון (כיום נדרשת נוכחות כזאת באימון הכולל 5 שחקנים ומעלה שעלותה גבוהה). החיסכון השנתי הכספי למשק - 200 מיליון שקל.
  • צמצום בחינות שמאי המקרקעין (כיום יש 14 בחינות רציפות ועוד 3 בחינות גמר). החיסכון הכספי השנתי למשק - עדיין לא ידוע.
  • הקלות בתחום היבוא והיצוא: הרחבת ההכרה ליבוא ציוד רפואי ב"מסלול ירוק" ל-14 מדינות נוספות באיחוד האירופי. החיסכון הכספי השנתי למשק - 10 מיליון שקל.
  • הפחתת רגולציה בתחום המזון על יצרני מזון קטנים (מחלבות, שמן זית, ייצור דבש). החיסכון הכספי השנתי למשק - 40 מיליון שקל.
  • יצירת מסלול מהיר לאישור תכנוני של מקטע קצר מאוד לחיבור מפעלים לתשתית חלוקת גז (כיום המצב מסורבל והאישור דורש תכנון סטטוטורי מסורבל). החיסכון השנתי למשק - 55 מיליון שקל.
  • ביטול חובת רישיון יצואן לצמחים. חיסכון כספי שנתי למשק - 1.9 מיליון שקל, 1,800 ימי המתנה לרישיון.
אישור ההקלות מצריך חקיקת חוק מסגרת, מעין "חוק הסדרים" שיכלול את הסעיפים השונים שיפוצלו בין ועדות הכנסת השונות לצורך הכנתם להצבעה בקריאה השנייה והשלישית. לפי התכנון, הממשלה תגיש לכנסת את הצעת החוק המעגנת את ההקלות הללו במאי 2022 ותסיים את החקיקה בעניין עד סוף יולי 2022. כוונת הממשלה היא לזרז את קצב האישור של כל סעיפי החוק.
ראש הממשלה נפתלי בנט אמר בהתייחס להקלות: אנחנו מביאים בבת אחת כ-30 מהלכים להפחתת רגולציה עודפת במגוון רחב של תחומים. זו רפורמה משמעותית שתשפיע על הכיס ועל הזמן היקר של האזרחים ובעלי העסקים בישראל. היא תחסוך כמיליארד שקל בשנה, ותוביל לקיצור של ימים רבים והמתנה ארוכה. מדובר בצעד נוסף מתוך מגוון פעולות שנקטנו כדי להקל בנטל הרגולציה מאז הקמת הממשלה, וזה יימשך במהלכים נוספים שרשות הרגולציה ומשרדי הממשלה יובילו בחודשים הקרובים".
שר האוצר אביגדור ליברמן הוסיף על רקע התפרצות וריאנט האומיקרון: "זו בדיוק השעה להפחית את הנטל על העסקים והמשק הישראלי. ההקלות ברגולציה שאנחנו מעבירים נוגעות במגוון תחומים ויקלו על עסקים קטנים ובינוניים בהתנהלות מול המדינה".