סגור

בג"ץ החליט שלא להוציא צו ביניים המונע את המשך תשלום הפנסיות הצבאיות

עוד קבע בג"ץ קבע כי הרמטכ"ל אביב כוכבי, שר הביטחון בני גנץ, שר האוצר אביגדור ליברמן והיועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה ימסרו לו הודעה על התקדמות הליכי החקיקה של "חוק הפנסיות" עד 1 באוגוסט

בג"ץ החליט הערב (ד') שלא להוציא צו ביניים המונע את המשך הסדר תשלום הפנסיות הצבאיות, שמזכה את בעליהן בהגדלת הרמטכ"ל.


עוד קבע בג"ץ קבע כי הרמטכ"ל אביב כוכבי, שר הביטחון בני גנץ, שר האוצר אביגדור ליברמן והיועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה ימסרו לו הודעה על התקדמות הליכי החקיקה של "חוק הפנסיות" עד 1 באוגוסט.
1 צפייה בגלריה
שר הביטחון בני גנץ ב ישיבת סיעה כחול לבן
שר הביטחון בני גנץ ב ישיבת סיעה כחול לבן
שר הביטחון, בני גנץ
(צילום: עמית שאבי)
ההחלטה התקבלה על ידי שלושה שופטי בג"ץ - יצחק עמית, דוד מינץ ועופר גרוסקופף - בעקבות עתירת "צדק פיננסי" ו"רווח נקי" נגד ההסדר. מיקה שיינוק-קרטן, היועצת המשפטית של עמותת "רווח נקי" ומי שמייצגת את שתי העותרות בבג"ץ, מסרה בתגובה לפסיקה: "בית המשפט למעשה מצפה מהמדינה לסיים את הליך החקיקה עד ראשית אוגוסט, ואם לא כן, מבהיר בג"ץ כי יטה לדון בעתירה לגופה. המצב המשפטי אליו נגיע לדיון בעתירה הוא כזה שבו המדינה כבר הודיעה כי אין בסיס חוקי לחלוקת הגדלות הרמטכ"ל כפי שהיא נעשית כיום".
יצוין שהמדינה נאלצה לחוקק את "חוק הפנסיות", המאפשר לרמטכ"ל להעניק הגדלה של אחוזי הפנסיה למשרתי הקבע, בעקבות הנחייתו של היועץ המשפטי לממשלה דאז, אביחי מנדלבליט, כשהתברר שהגדלת אחוזי הפנסיה של גימלאי הקבע הורחבה מעבר למה שנקבע בהחלטת הממשלה משנת 1961. הממשלה אישרה את החוק לפני חצי שנה, אבל לא הצליחה לגייס עבורו רוב בכנסת. בסופו של דבר, החוק התקבל ברגע האחרון בסוף פברואר, ערב יציאת הכנסת לפגרת הפסח. ח"כים בעבודה, במרצ ובימינה תובעים להכניס שינויים בנוסח החוק ולתת את הגדלת הרמטכ"ל למי שמשתכר עד השכר הממוצע במשק (כ-11 אלף שקל בחודש).
סגן השר אביר קארה (ימינה), שהביע התנגדות לנוסח המקורי של החוק, שלח לאחר ההצבעה את ההסדר שאיפשר גיוס רוב לחוק שכלל התחייבות שהחוק ידון בוועדה משותפת לוועדת חוץ וביטחון וועדת העבודה והרווחה בראשותה של ח"כ אפרת רייטן (עבודה). עוד קובע הסיכום כי הח"כים מימינה, העבודה ומרצ לא מחוייבים לתמוך בחוק בקריאה השנייה והשלישית במידה ולא יגיעו להסכמה על הנוסח הסופי, וכי ההצבעה על החוק בקריאה השנייה והשלישית תיערך לא יאוחר מ-1 באוגוסט. סעיף אחר בהסכם קובע כי מינוי חשב שכר וגימלאות מטעם האוצר לצה"ל יידון בדיוני הוועדה המשותפת.