סגור

נדחתה העתירה נגד היעדר הקלון לדרעי, כיצד זה ישפיע על נתניהו?

השופט יצחק עמית דחה את טענת התנועה לאיכות השלטון שיש לבחון את הקלון ביום עריכת הסדר הטיעון. בעניינו של בנימין נתניהו יש 3 אפשרויות: הכנסת הקלון להסדר, הענקת ההחלטה ליועמ"ש או התפטרות מהכנסת ודחיית הדיון בקלון למועד אחר

לדיון הנרחב על הקלון של נתניהו הצטרף גם בית המשפט העליון בפסק דינו הבוקר (ב') בעניין ח"כ אריה דרעי.


התנועה לאיכות השלטון טענה שהתפטרותו של ח"כ דרעי לפני המועד שבית המשפט ידון בהסדר הטיעון שנרקח עבורו היא "קונץ פטנט" שנועד לסלול את דרכו חזרה לכנסת, כשר או כחבר כנסת, לבחירות הבאות. לכן, דרשה התנועה מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להודיע כי בדעתו לבקש מבית משפט השלום להטיל קלון על דרעי. זאת, מכוח חובתו וסמכותו ולנוכח עברו הפלילי של ח"כ דרעי.
בג"ץ דחה את העתירה של התנועה ואף השית עליה 4,000 שקל הוצאות.
השופט יצחק עמית דחה את טענת התנועה שהמועד שבו יש לבחון את הקלון הוא יום עריכת הסדר הטיעון. הוא נסמך על חוק יסוד: הכנסת ועל פסק דין אחר שקבע שמשעה שהנאשמים באותו הליך הודיעו על התפטרותם מתפקידם כחברי מועצת עיר, מתייתר הצורך לדון בסוגיית הקלון לאחר הרשעתם.

1 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו ו אריה דרעי מסיבת עיתונאים
בנימין נתניהו ו אריה דרעי מסיבת עיתונאים
בנימין נתניהו ואריה דרעי
(צילום: איי אף פי)

בדומה, מזכיר עמית את הנשיא קצב ואת העתירה נגד הסדר הטיעון בעניינו. גם שם עלתה טענה לכלול את הקלון בהסדר הטיעון שנערך עם קצב. הנשיאה דורית ביניש דחתה טענה זו וכתבה: "ראשית, על דרך העיקרון, השאלה האם לכלול את סוגיית הקלון במסגרת תנאיו של הסדר טיעון המתגבש עם נאשם - אף בנסיבות בהן הדבר אפשרי - נתונה לשיקול-דעתו הרחב של היועץ המשפטי לממשלה. שנית, בנסיבות העניין שבפנינו, מיד לאחר חתימתו של ההסדר הנדון התפטר קצב מתפקידו כנשיא המדינה בהתאם לתנאי ההסדר, ולא היה מועמד לכהן במשרה ציבורית אחרת".
וזה הלקח לעניין נתניהו לפחות מנקודת המבט של היועץ. ראשית, כמו שכותבת ביניש, השאלה האם לכלול את סוגיית הקלון במסגרת הסדר הטיעון נתונה לשיקול דעתו של היועץ המשפטי לממשלה. שנית, כמו שכותב עמית בעניין דרעי: "לַכֹּל, זְמָן; וְעֵת לְכָל-חֵפֶץ, תַּחַת הַשָּמָיִם" (קהלת ג, א). אם וכאשר כך ייעשה (ה'קונץ פטנט' שמסווה על כוונתו של דרעי לחזור כבר לכנסת הבאה - מ"ג), הרי שהעותרת מכירה היטב את הדרך לבית משפט זה ושערי בית המשפט נותרו פתוחים".
וכך, בעניין נתניהו נוספת אפשרות שלישית. הראשונה, הכנסת הקלון בהסכמה לתוך ההסדר. השנייה, הכנסה להסדר סעיף שמותיר את ההכרעה בעניין הקלון לשופטי המחוזי. השלישית, התפטרות נתניהו מהכנסת ודחיית הדיון בקלון למועד אחר. ואם יושתו על נתניהו שלושה חודשי מאסר ומעלה (בעבודות שירות ומדובר על שבעה חודשים), גם ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית תהא סמכות לקבוע קלון.
את דרעי ייצגו עוה"ד נבות תל-צור ודולב אלרן. את התנועה לאיכות השלטון עוה"ד אליעד שרגא, תומר נאור, הידי נגב ורותם בבלי דביר. את היועץ והפרקליטות עוה"ד רנאד עיד ונטע אורן.