סגור
עו"ד עמית מררי על רקע תוכנת ריגול פגסוס NSO
עו"ד עמית מררי על רקע תוכנת ריגול פגסוס של NSO (צילום: גטי אימג'ס, באדיבות משרד המשפטים)

הכנסת הקימה ועדת משנה לקבלת מידע סודי על הפעלת הרוגלות במשטרה

בעקבות הדיונים בדו"ח צוות מררי לבחינת השימוש ברוגלות, כגון הפגסוס של NSO, ועדת חוק, חוקה ומשפט הקימה ועדת משנה שתנהל דיונים חסויים. זאת על מנת לקבל מידע מהמשטרה והפרקליטות על הפעלת הרוגלות, שלטענת רשויות האכיפה עשוי לפגוע בסודות מסחריים, שיטות ואמצעים. היו"ר רוטמן: "נבחן את הדרישה לסודיות"

ועדת חוקה, חוקה ומשפט אישרה היום (א') את הקמתה של ועדת משנה לבחינת ממצאי הצוות לבדיקת האזנות סתר לתקשורת בין מחשבים בראשות עו"ד עמית מררי, המשנה ליועצת המשפטית לממשלה (משפט פלילי), ובחינת אופן היישום של המלצותיו.
הקמת צוות המשנה היא בעקבות דיון ההמשך שנקבע לחודש מאי, בממצאי דו"ח מררי שבדק את השימוש ברוגלות, כגון הפגסוס של NSO. צוות מררי הוקם בעקבות תחקיר "כלכליסט" על השימוש הלא חוקי, הלא מפוקח והלא מבוקר שעשתה המשטרה בכלי הסייבר ההתקפיים בין 2015 ל-2022.
בדיון הקודם שנערך, טענו במשטרה ובפרקליטות שישנו מידע שאין באפשרותם לחשוף בדיון פומבי בשל חשש לפגיעה בסודות מסחריים, וכן בשיטות ואמצעים. לאור זאת ועדת חוק, חוקה ומשפט הקימה ועדת משנה שתנהל דיונים חסויים. יו"ר הוועדה יהיה ח"כ שמחה רוטמן. חברי הוועדה יהיו הח"כים משה סעדה (מ"מ טלי גוטליב) (הליכוד), ארז מלול (ש"ס), יואב סגלוביץ' (יש עתיד) ומנסור עבאס (רע"ם).
יו"ר הוועדה ח"כ שמחה רוטמן, מסר: "בדיון הקודם שקיימה הוועדה על פגסוס והאזנות הסתר של המשטרה נמסרו מידעים שונים ועל חלקם נאמר לנו ע"י נציגי המשטרה, הפרקליטות וצוות מררי שהם מנועים מלמסור את המידע בהרכב ועדה מלא מסיבות של סודות מסחריים וכו'. חלק מכך נתון לוויכוח, אך כדי שניתן יהיה לשמוע את המידע החלטתי על הקמת ועדת משנה מצומצמת שכן, ככל שהיא יותר גדולה הייתה נטייה להעביר אליה יותר מידע ולפגוע בהרכב הוועדה הכללי".