סגור
ג'נט ילן שרת האוצר ארה"ב מאי 2021
ג'נט ילן, שרת האוצר ארה"ב מאי 2021 (AP)

בשורה לעולים: משרד האוצר האמריקאי מאפשר להעביר כספי פנסיה מרוסיה

הבהרה שפרסם בימים האחרונים משרד האוצר האמריקאי מאפשרת להחריג מהסנקציות הבינלאומיות את כספי פנסיה המועברים לאנשים השוהים מחוץ לרוסיה. ההבהרה מגיעה חודש לאחר פנייתו של שר האוצר אביגדור ליברמן לפעול לשחרור כספי הפנסיה התקועים ברוסיה

בשורה לעולים מרוסיה שזכאים לקצבאות מהממשלה הרוסית או מחזיקים כספים ברוסיה: לפני יומיים (ו') פרסם משרד האוצר האמריקאי הוראה המחריגה את כספי הפנסיה מהסנקציות הבינלאומיות. לפי ההנחיה, ניתן יהיה - במרבית המקרים - להעביר כספי פנסיה מרוסיה לאנשים שזכאים לכספים אלה ושוהים מחוץ למדינה.
לקריאת ההנחיה המלאה באתר משרד האוצר האמריקאי, לחצו כאן
על פי ההנחיה שכותרתה "אישור עסקאות הקשורות לתשלומי פנסיה" יש להוסיף לתקנות המקוריות את הפסקה "למעט כל העסקאות המתרחשות בדרך כלל והכרחיות לעיבוד תשלומי פנסיה לאנשים בארצות הברית או אנשים שאינם בארצות הברית ולא נמצאים בפדרציה הרוסית". ההנחיה עצמה כוללת מספר הבהרות, וכדי להבין באופן מלא את משמעויותיה יש להמתין לפרשנות המלאה של ההנחיה על ידי המפקח על הבנקים ומערכת הבנקאות המקומית.
ההנחיה מגיעה זמן לא רב לאחר מאמציו של שר האוצר אביגדור ליברמן לפתור את הנושא. יצוין כי לאורך הדרך היו גורמים במערכת הבנקאית ובבנק ישראל שמתחו ביקורת על הניסיון לפתור את הבעיה והעלו חששות ממשבר עם האמריקאים, אך כעת מתברר כי גם האמריקאים הגיעו למסקנה כי יש מקום לאפשר לכספי הפנסיה לעבור מרוסיה אל מי שזכאי להם.
בישראל ישנם כ-56 אלף עולים ותיקים הזכאים לקבל קצבאות פנסיות בגובה של בין 300 ל-600 דולר מדי חודש. קבוצה זו נחשבת לקבוצה המצביעה למפלגת ישראל ביתנו, בראשותו של ליברמן, וככל הנראה שימשה מניע משמעותי במאמציו של השר בסוגיה זו.