סגור

פייזר תרמה למערכת הבריאות בישראל 8.6 מיליון שקל

ענקית התרופות, שמספקת לישראל את חיסוני הקורונה לצד מודרנה, הגדילה אשתקד ב-10% את התרומות שהעבירה לגופים רפואיים בישראל. כך למשל קיבלה ההסתדרות הרפואית 1.2 מיליון שקל, וקרן המחקרים של שיבא קיבלה סכום דומה. חברות נוספות שתרמו סכומים משמעותיים למערכת הבריאות: בריסטול מאיירס, שתרמה 9.9 מיליון שקל; טבע, שתרמה 8.2 מיליון שקל; ואבווי ביופארמה, שתרמה 4.5 מיליון שקל

חברת פייזר, אחת מיצרניות חיסוני הקורונה המובילות בעולם, תרמה בשנת 2020 כ-8.6 מיליון שקל לגופים בישראל העוסקים בתחום הרפואה, כך עולה מדו"ח התרומות שפרסם היום (ד') משרד הבריאות. מדובר בעלייה של 10% בתרומות שהעניקה החברה לעומת שנת 2019, אז הסתכמה התרומה ב-7.8 מיליון שקל. בסך הכל מאז 2012 תרמה פייזר למערכת הבריאות בארץ כ-44.7 מיליון שקל.
פייזר תרמה כ-1.2 מיליון שקל להסתדרות הרפואית בישראל, וכ-1.2 מיליון שקל נוספים לקרן המחקרים של בית החולים שיבא תל השומר. כמו כן תרמה פייזר כ-840 אלף שקל למרכז הרפואי כרמל, 460 אלף שקל לעמותת נאמן, אשר מסייעת לנפגעי אירוע מוחי, 426 אלף שקל לחברת מור, העוסקת במחקרים רפואיים, וכ-402 אלף שקל לאוניברסיטת אריאל.
חוץ מפייזר היו עוד חברות תרופות שתרמו סכומים גבוהים לגופים במערכת הבריאות. כך למשל חברת בריסטול מאיירס תרמה כ-9.9 מיליון שקל, חברת טבע תרמה כ-8.2 מיליון שקל, וחברת אבווי ביופארמה תרמה כ-4.5 מיליון שקל. בסך הכל סכום התרומות שדווחו על ידי התורמים עומד על כ-75 מיליון שקל – עלייה של 2.6% לעומת השנה הקודמת.
טבלת הגופים שפייזר תרמה להם
מנגד, הדיווחים המתקבלים על ידי התורמים הסתכם השנה בכ-185 מיליון שקל. מדובר בירידה של 13.8% לעומת שנה שעברה, אז עמד סך התרומות על כ-215 מיליון שקל. על פי משרד הבריאות, ההבדלים בין דיווחי התורמים לדיווחי הנתרמים בהרבה מקרים נובעים מתורמים שאינם חייבים בדיווח כמו תורמים מחו"ל. הפערים יכולים להיות מוסברים גם בכך שצד אחד מדווח על כל תרומה בנפרד, והצד השני מדווח על מספר תרומות יחד.
על פי הנתונים, גם השנה, כמו בשנים קודמות, קופת החולים מכבי היא הנהנית העיקרית מתרומות, כאשר סך התרומות שלה הסתכם בשנה הקודמת בכ-37 מיליון שקל. גופים נוספים שדיווחו על תרומות גבוהות הם קרן המחקרים הרפואיים של בית חולים ברזילי באשקלון עם תרומות בסך של 22.4 מיליון שקל; אוניברסיטת בר-אילן עם סך תרומות של 18 מיליון שקל; אגודת ידידי המרכז הרפואי בני ציון בחיפה עם תרומות בסך של כ-16 מיליון שקל; והעמותה חברים לרפואה עם סך תרומות של כ-10 מיליון שקל.