סגור
רמי לוי הבעלים של רשת שיווק השקמה
רמי לוי. הרעיון: סניפי דואר קטנים בחנויות (צילום: אבי מועלם)

בלעדי
המכרז להפרטת הדואר: רמי לוי מצטרף לדלק ישראל, קרן אייפקס ודן פורשות

אייפקס פרשה כי השקעה בדואר לא מתאימה לקרן, שחייבת לממש השקעה תוך 7 שנים. דן החליטה שפעילות הדואר לא מתאימה לפעילות הליבה שלה. לוי ודלק יתמודדו מול קבוצת מילגם־הפניקס, הפייבוריטית. המועד להגשת מועמדות נדחה

התפתחויות במכרז למכירת דואר ישראל: ל"כלכליסט" נודע כי קרן אייפקס וחברת התחבורה דן פורשות מהמכרז. לעומתן, מצטרף הקמעונאי רמי לוי בעל רשת שיווק השקמה לדלק ישראל, שתהיה היריבה המרכזית ואולי היחידה של קבוצת מילגם-הפניקס במכרז.
עוד נודע ל"כלכליסט" כי ועדת המכרזים למכירת מניות המדינה הסכימה לדרישת המתמודדות להארכת המועד האחרון להגשת ההצעות מ־21 באפריל, ככל הנראה ל־12 במאי, אולם יתכן שיומיים־שלושה קודם. פרישת אייפקס ודן היא אכזבה לרשות התחרות והדואר שמובילים את המכרז. אייפקס היתה עד אתמול המתמודדת המרכזית מול מילגם. אבל הקרן, המנוהלת בידי זהבית כהן, החליטה לאחר התייעצות עם חברת היעוץ מקינזי, שמדובר בהשקעה שספק אם מתאימה לקרן השקעות, שחייבת לממש השקעה תוך 7-5 שנים. קרן נוספת שפרשה וטרם הודיעה על כך היא פורטיסימו.
דן החליטה לסגת מאחר שמדובר בתחום שאינו בליבת העסקים שלה, תחבורת ציבורית ונדל"ן.
לעומת זאת, קבוצת דלק-רמי לוי מסתמנת כמעניינת. דלק מפעילה 240 תחנות דלק ו־220 חנויות נוחות מנטה ומכירותיה עומדות על 11 מיליארד שקל בשנה. החברה־האם להב אל.אר מצויה בשליטת אבי לוי, אורי מנצור ואלי להב ואילו קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה מחזיקה ב־25% ממניות דלק ישראל המנוהלת בידי יורם אייל.
שיווק השקמה מכניסה 7 מיליארד שקל בשנה ומפעילה 57 סניפי סופרמרקטים, 35 סניפים של סופר קופיקס לצד 52 בתי קפה קופיקס, ו־53 סניפי גוד פארם. נראה כי הרעיון של שתי החברות הוא להפעיל סניפי דואר קטנים בחנויות הרשתות. שופרסל ניסתה מודל כזה בעבר, ללא הצלחה ניכרת.
מילגם שניגשת יחד עם הפניקס, עדיין פייבוריטית לזכייה, בשל ההכנה הרצינית שלה למכרז ובעיקר בשל הסינרגיה לפעילותה – מגבייה עבור רשויות מוניציפליות וארציות של מסים וקנסות. הדואר משמש לחלק מהתשלומים שגובה מילגם.
מ"מ מנהל רשות החברות ינקי קוינט מוביל את מכרז הדואר, ולצידו יו"ר החברה מישאל וקנין והמנכ"ל דוד לרון. תשע קבוצות ניגשו למכרז, ביניהן יעקב אנגל, לפידות של יעקב לוקסנבורג, אוברסיז שבשליטת עודד פלר ויתר המתמודדים שהוזכרו לעיל. את המכרז מנהל בנק רוטשילד.
קיומם של שני מתמודדים עדיין מציב את המדינה ביכולת לקבל מחיר סביר עבור הדואר, אבל הישארות של מתמודד בודד עלולה להיות בעייתית.