סגור
משקאות קלים בסופר
משקאות ממותקים בסופר. "אין תשתית עובדתית שמסבירה את החלטת השר" (צילום: מיקי נעם אלון)

האוצר לשופטי בג"ץ - אין מחלוקת שסוכר מזיק לבריאות

בדיון בעתירה נגד ביטול מס הסוכר לפי החלטת שר האוצר - חרף תמימות הדעים לגבי הנזק של שתייה ממותקת - השופטים ניסו לברר מהם המניעים מאחורי ההחלטה, והאם הם שרירותיים 

"אין מחלוקת ששתייה ממותקת מזיקה לבריאות". כך הצהיר עו"ד רועי שויקה, בא כוח שר האוצר בצלאל סמוטריץ', בדיון בפני הרכב השופטים נעם סולברג, עופר גרוסקוף וגילה כנפי שטייניץ, בעתירה שהגישו חנוך ברקת והפורום הישראלי לתזונה בת קיימא. שויקה הוסיף כי למרות זאת, בסמכות סמוטריץ' לבטל את מס הסוכר: "בסוף השאלה פשוטה, מי צריך להחליט בשאלה - האם זה עד כדי כך מסוכן שבית משפט יכפה על השר לבטל החלטתו שעמדה בתוקף שנה לפני כן?".
העתירה הוגשה בעקבות החלטת סמוטריץ' לבטל את מס המשקאות הממותקים שהוטל ב־2022 והוביל לצמצום צריכתם.
השופט גרוסקופף שאל את שויקה: "נניח ששר אומר - 'אני אוהב שתייה ממותקת ואני רוצה להוריד את מחירי השתייה הממותקת', לכן מתקבלת החלטה כזו. אז זו זכותו?". שויקה מצידו השיב שזה לא מה שקרה. גרוסקופף הקשה ואמר: "השר קיבל את ההחלטה. מאיזה טעמים ועל סמך מה? זה קצת מטריד במקרה שאתם אומרים משיקולי בריאות ומשיקולי כלכלה צריך להטיל את המס הזה, אבל לשר לא בא אז אל תתערבו".
1 צפייה בגלריה
שופטי בג"ץ מימין ענת ברון יוסף אלרון עופר גרוסקופף גילה כנפי שטייניץ ו יחיאל מאיר כשר
שופטי בג"ץ מימין ענת ברון יוסף אלרון עופר גרוסקופף גילה כנפי שטייניץ ו יחיאל מאיר כשר
שופטי בג"ץ בדיון בדצמבר. מימין: ענת ברון, יוסף אלרון, עופר גרוסקופף, גילה כנפי שטייניץ ויחיאל מאיר כשר
(צילום: אלכס קולומויסקי)
אחרי ששויקה הבהיר שבאוצר ערים לנזק הבריאותי של צריכת משקאות ממותקים, שאל גרוסקופף האם ניתן לעניין הבריאותי משקל. גרוסקופף ביקש להבין האם נעשתה בדיקת הנוהל המקובל במדינות אחרות. שויקה השיב: ״נבדוק. אני זוכר שראיתי נייר בנושא הזה, ואני אומר זאת בזהירות.
השופטת שטייניץ ביקרה את ההחלטה של סמוטריץ': "אין כאן בכלל תשתית עובדתית שמסבירה את החלטת השר. אין גם החלטה מנומקת שמסבירה מדוע הוא סוטה (מההמלצות, נ"ק). כל מה שיש בפנינו זה המלצות טובות ונשנות של גורמים שונים להמשיך ולהטיל את המס. אנו עוסקים במס קיים שמונע תחלואה ונמצא אפקטיבי, אנו לא מוצאים את הכנגד. וגם לא החלטה סבירה מדוע יש סטייה מאותן המלצות".
במהלך הדיון הקביל השופט גרוסקופף את הנזק הבריאותי מהמשקאות הממותקים לזה של הסיגריות ושאל: "מחר שר האוצר יכול לבטל את המס על טבק? יש אנשים שחושבים שצריך להוריד". שויקה השיב כי "מס הטבק נחקק ב־2013 כי הממשלה החליטה שהנזק מספיק גרוע כדי להטיל מס". בתום הדיון השופטים הודיעו כי לא הגיעו לכלל החלטה וישקלו את הדברים.
חנוך ברקת שיזם את הגשת העתירה מסר: ״דבריו של נציג המדינה בדיון שאישר שמקובל על המדינה שסוכר מזיק לבריאות ומס משקאות אכן הוריד את הצריכה - מבורכים. היה ניתן לשמוע בשאלות השופטים את הפליאה על ההחלטה לבטל את מס משקאות מתוקים כנגד המלצות כל גורמי המקצוע״.