סגור

חבר הכנסת לשעבר אילן גילאון נפטר בגיל 65

גילאון כיהן בכנסת מטעם מפלגת מרצ במשך כ-15 שנים בקדנציות שונות. משפחתו מסרה: "היה מנהיג פועלים שדוגל בשלום, צדק חברתי וציוני גדול". עיקר פעילותו בכנסת התמקדה בנושאי רווחה, זכויות נכים וחקלאות

חבר הכנסת לשעבר מטעם מרצ, אילן גילאון, הלך לעולמו בגיל 65. ממשפחתו נמסר כי הוא היה "האיש עם הלב האדום הכי גדול שיש. מנהיג פועלים שדוגל בשלום, צדק חברתי, וציוני גדול. מצטערים מאד כמשפחה וגם כישראלים". הוא כיהן כחבר כנסת מטעם מרצ במשך כ-15 שנים ועיקר פעילותו בכנסת התמקדה בנושאי רווחה, זכויות נכים וחקלאות.
במרצ מסרו כי המפלגה מתאבלת על לכתו בטרם עת של ח״כ גילאון ש"היה מעמודי התווך של השמאל בישראל. מנהיג פורץ דרך, שפעל ללא לאות בכנסת, ברחובות ובמאות הפגנות, למען המוחלשים בחברה. הוא היה המנוע מאחורי העלאת קצבאות הנכות והחקיקה החברתית בישראל. איש עקרונות, לוחם וחבר. הצדק, השיוויון השלום ואהבת האדם - מורשתו. נמשיך להיאבק על העקרונות שהנחיל למרצ בשנות פעילותו".

1 צפייה בגלריה
אילן גילאון חבר כנסת מטעם מרץ
אילן גילאון חבר כנסת מטעם מרץ
אילן גילאון
(צילום: יואב דודקביץ)

גילאון נולד ב-1956 ברומניה ועקב מחלת הפוליו בה לקה בצעירותו סבל מנכות ברגלו. כבר בנערותו היה בנוער מרצ וב-1993 התמודד למועצת עיריית אשדוד מטעם מפלגת השמאל והתמנה לתפקיד סגן ראש העיר, שם החזיק בתיק החינוך העירוני ופעל להגדלת התקציב ופיתוח פרויקטים חדשים. ב-1999 נבחר גילאון לכנסת מהמקום השמיני ברשימת מרצ לכנסת החמש עשרה, שם הקדיש את רוב עבודתו לעניינים חברתיים, והיה חבר בוועדות הכלכלה, הפנים ואיכות הסביבה, זכויות הילד, ועדת העבודה, הרווחה והבריאות והוועדה המיוחדת לבעיית העובדים הזרים.
גילאון העביר בין היתר תיקון לחוק ביטוח לאומי המשפר את זכויות הנכים וחוק המחייב לשלם שכר מינימום למלצרים, ללא קשר לתשר שהשאירו הסועדים. הוא גם הרחיב את חוק שוויון זכויות לנכים, כולל פרק הדן בנגישות מבנים לנכים - מאבק שיסתיים מאוחר יותר. ב-2014 הגיש גילאון עתירה לבג"ץ ביחד עם ח"כ רן כהן, בעקבותיה ניתן לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את דירותיהם והחל יישום חוק הדיור הציבורי לאחר 15 שנות הקפאה.
בדצמבר 2016, הצליח גילאון להעביר בקריאה טרומית הצעת חוק שלו להשוואת קצבת הנכות לגובה שכר המינימום, וזאת בניגוד לעמדת הממשלה. המהלך אמנם נבלם בשלבי החקיקה המאוחרים יותר, אך הוביל למאבק ציבורי חריף להעלאת קצבאות הנכות, אשר כלל הפגנות וחסימות כבישים של ארגוני הנכים. באוגוסט 2017 הצטרפה הסתדרות העובדים הכללית החדשה למאבק, ובערב יום הכיפורים לאחר משא ומתן שבו לקחו חלק גם חבר הכנסת גילאון לצד יו"ר הקואליציה חבר הכנסת דוד ביטן - הגיעו להסכמות עם נציגי הממשלה בדבר העלאת קצבת הנכות לכ-4050 שקלים בפעימות עד שנת 2021, ולהצמדתה לשכר הממוצע במשק.
ראש הממשלה נפתלי בנט ספד לגילאון. "מחברי הכנסת החרוצים שידעה הכנסת ואיש ישר עם לב ענק, הלך הבוקר לעולמו בטרם עת. הוא היה עובד קשה על מנת לפתור בעיות פרטניות של אזרחים שפנו ללשכתו. נהג לומר 'חבר כנסת צריך לקבל החלטות כאילו הוא זקן, עני וחולה, ולא כאילו הוא צעיר, עשיר ובריא'. תנחומים וחיבוק גדול למשפחת גילאון. יהי זכרו ברוך".
ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו אמר כי "האנושיות שלו התעלתה מעל מחלוקות פוליטיות. הוא נתן לה ביטוי סמלי כששלח לנו צנצנת ריבה פרי ידיו לרגל זכייתו של אבנר בחידון התנ״ך. אף שהיינו יריבים פוליטיים קיימנו קשר לבבי לאורך השנים. למרות שלא הסכמנו על הרבה דברים, תמיד יכולתי לזהות שפעילותו הנמרצת נעשתה מתוך אמונה שלמה בצדקת דרכו - ועל כך הערכתי אותו מאוד. הוא יחסר לי. יהי זכרו ברוך".
יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר כי הוא כואב על פטירת של גילאון. "אילן היה איש עם לב ענק, אדם שנלחם כל חייו למען השכבות החלשות והנזקקות ובעיקר אדם טוב שהיה אהוב על כולם. אלמד משניות במשך כל השנה לעילוי נשמתו. תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים".
שר החוץ יאיר לפיד אמר: "דמעה על אילן גילאון. אחד הטובים שבינינו, איש ציבור, אידיאולוג, ישר כמו סרגל וחכם וגם מצחיק. כבר לא מייצרים אותם כאלה. יהי זכרו ברוך".
יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' אמר: "ברוך דיין האמת. איש אמת היה אילן. אילן גילאון היה בר פלוגתא כמעט בכל נושא ובמקביל אחד האנשים הראויים והאהובים בפוליטיקה הישראלית. איש עקרונות, מענטש ומעל הכל איש טוב וראוי. אילן יחסר מאד. יהי זכרו ברוך".