סגור
יריב לוין שר ה תיירות
יריב לוין. רוב ברור בוועדה למתנגדים להפיכה המשטרית (צילום: עמית שעל)

הוועדה לבחירת שופטים תכונס, נשיא חדש לעליון לא על הפרק

אחרי שסירב באופן נחרץ מאז שמונה, שר המשפטים יכנס היום את הוועדה למינוי שופטים. בלילה מינתה הממשלה את אורית סטרוק כנציגתה בוועדה לצד יריב לוין, אך בוועדה עדיין רוב לפלג הדוגל בעצמאות בית המשפט. יו"ר לשכת עורכי הדין: "נאבקנו כדי למנוע מפורום קהלת להשתלט על העליון, וגם אחרי שייבחר נשיא נמשיך להתנגד לגורמים קיצוניים"

שנה ושבעה חודשים מאז שהתכנסה לאחרונה באפריל 2022, היום בצהריים תכונס סוף כל סוף הוועדה לבחירת שופטים בלשכתו של שר המשפטים יריב לוין, מי שסירב בתוקף מאז כניסתו לתפקיד לכנס אותה, מאחר ולא הצליח להביא לשינוי הרכבה. זאת למרות המחסור האדיר בשופטים במערכת המשפט, כולל שני שופטים בבית המשפט העליון לאחר פרישת הנשיאה אסתר חיות והשופטת ענת ברון.
לוין הודיע על כינוס הוועדה רגע לפני הדיון שאמור היה להתקיים בבג"ץ בעתירות שדרשו לחייבו לכנס את הוועדה ולמנות שופטים חדשים. אולם בין מועד כינוסה למינוי השופטים בפועל עוד יקח זמן, היות שיש להשלים תהליכים טכניים הקשורים בעבודת הוועדה. כמו כן, החוק קובע כי מועמדות שופט לכהונה תעלה לדיון בוועדה רק 45 יום לאחר שמועמדותו פורסמה בידי שר המשפטים ברשומות.
סדר היום ששלח לוין כולל בחירת הרכבי ועדות המשנה של הוועדה לבחירת שופטים, תכיפות התכנסות ועדות המשנה וקביעת כללים לסדרי עבודת הוועדה. כיום יש רוב ברור בוועדה לפלג שמבקש לשמור על עצמאות בית המשפט ומתנגד להפיכה המשטרית, זאת לאחר שנכשל ניסיון הקואליציה להשתלט עליה, בין אם באמצעות חקיקה שנבלמה או באמצעות בחירת ראש לשכה נוח לקואליציה. רוב זה כולל את מ"מ נשיא העליון עוזי פוגלמן והשופטים יצחק עמית ודפנה ברק ארז, נציגי לשכת עורכי הדין עוה"ד אילנה סקר ומוחמד נעאמנה ואת ח"כ קארין אלהרר מהאופוזיציה. בצד השני נמצאים ח"כ יצחק קרויזר מהקואליציה, שר המשפטים יריב לוין והשרה להתיישבות ומשימות לאומיות אורית סטרוק שמונתה בלילה במשאל טלפוני. לוין, כזכור, הצהיר שיביא בעת הזו לוועדה רק נושאים שיש עליהם "הסכמה רחבה".
"כינוס הוועדה היה צריך לקרות כבר מזמן, אך עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא", אומר ל"כלכליסט" ראש לשכת עורכי הדין עו"ד עמית בכר, שנציגיו בוועדה מתואמים עמו, "מינוי שופטים חשוב מאוד לניהול תקין של מוסדות המדינה ובמיוחד בעת מלחמה. נפעל לכך שכינוס הוועדה לא יהיה רק סמלי אלא פרודוקטיבי. נפעל למנות שופטים בערכאות השלום, המחוזי ובתי הדין לעבודה כי האזרחים משוועים לזה בשל הלחץ האדיר במערכת, ואנו קוראים לשר לפעול למינוי נשיא לעליון, מינוי שאין שום טעם והיגיון לעכבו לאחר שהובהר שהמהפכה המשפטית ירדה מהשולחן".
בכר אומר שבלשכה "מתנגדים נחרצות להתניות שנשמעו על מינוי השופט יצחק עמית בתמורה למינוי כזה או אחר" בתגובה לפרסום שלוין יהיה מוכן למינוי יצחק עמית כנשיא העליון לפי שיטת הסניוריטי בתמורה למינוי שני שופטים שמרניים שסייעו ללוין בגיבוש חוקי ההפיכה, ד"ר אביעד בקשי מפורום קהלת והמשפטן ד"ר רפי ביטון. לוין הכחיש את הדברים. "זה מתבקש ומובן מאליו שצריך לבחור נשיא לעליון ואין שום מקום להתנות זאת בדבר אחר, ואני מתנגד לשני השמות האלה", מוסיף בכר, "נאבקנו חודשים ארוכים כדי למנוע מפורום קהלת וכל גורם קיצוני אחר להשתלט פוליטית על העליון, וגם אחרי שייבחר נשיא לעליון נמשיך להתנגד באופן נחרץ לכניסת גורמים קיצוניים לעליון. פרשו שתי נשים מהעליון ולכן אני מצפה לראות מועמדות ראויות במקומן, ואנשים ממגוון החברה הישראלית, כשהתנאי הוא מצוינות, גיוון ושמירה על האופי הדמוקרטי של ישראל".
האם כינוס הוועדה נועד רק לעכב את הדיון בבג"ץ שאכן נדחה בעקבות כך? בכר אומר כי "כעת המעשים יקבעו ועל פיהם נדע. יש כעת עבודה טכנית כמו כינוס ועדות המשנה ורענון המאגר ממנו אפשר להציע שופטים לשלום ולמחוזי, ומה שצריך לאחר הישיבה הנוכחית זה לקבוע בהקדם את הישיבה הבאה, שבה ממנים שופטים. אני מברך על כך שהדברים נעשים כעת יותר טוב, כולל מינוי מנהל בתי המשפט וכינוס הוועדה, ואני מקווה שכך זה ימשיך".
חברי הוועדה למינוי שופטים
שופטים: עוזי פוגלמן, יצחק עמית, דפנה ברק ארז
נציגי הכנסת: קארין אלהרר, יצחק קרויזר
נציגי לשכת עורכי הדין: מוחמד נעאמנה, אילנה סקר
נציגי הממשלה: יריב לוין ואורית סטרוק