סגור

נסגר התיק הפלילי נגד היו"ר והמנכ"ל של הגשמה; המנהלים והקרן ישלמו קנסות של 1.9 מיליון שקל

לפני כשנתיים וחצי עוכבו לחקירה חנן שמש, יו"ר הגשמה, ורון ברקוביץ', מנכ"ל הקרן, בחשד להפרת חובת דיווח על ההסתבכות הפלילית של שותפם, איש העסקים האמריקאי גארי דרגול, ברכישת נכס במישגן. במסגרת הסדר אכיפה מנהלי, הם הודו בהפרות דיווח וישלמו קנס

רשות ני"ע הטילה קנסות מינהליים בהיקף של 1.9 מיליון שקל על יו"ר קרן הגשמה, חנן שמש, מנכ"ל הקרן, רון ברקוביץ', והקרן עצמה לאחר שהודו במסגרת הליך אכיפה בהפרות של חובת דיווח. ההליך המינהלי החל לאחר שהחקירה הפלילית נגד השניים בחשד לעבירות דיווח, שנפתחה בספטמבר 2019, נסגרה.


החקירה, שבמסגרתה עוכבו שמש וברקוביץ', נפתחה בחשד שהגשמה פרסמה פרטים מטעים לגבי ההסתבכות הפלילית והאזרחית של איש העסקים האמריקאי גארי דרגול, שיחד איתו הקימה שותפות לרכישת נכס במישגן. כאמור התיק הפלילי נסגר, ושמש וברקוביץ' חתמו על הסדר אכיפה מינהלי שבמסגרתו ישלמו קנס מינהלי. כחלק מהנסיבות המקלות באירוע, ציינה הוועדה שכל שלוש הפרות הדיווח המיוחסות בפרשה זו קשורות להשתלשלות עובדתית אחת הקשורה בהליכים כנגד גארי.
2 צפייה בגלריה
חנן שמש פאנל הגשמה זירת הנדל"ן
חנן שמש פאנל הגשמה זירת הנדל"ן
יו"ר הגשמה חנן שמש
במסגרת הפרשה המרכזית בהסדר האכיפה, הודו הנ"ל בשלוש הפרות דיווח – האחת, אי דיווח ברשלנות חמורה, ועוד שתי הפרות נוספות של הכללת פרטים מטעים וחסרים בשני דוחות מיידיים שפרסם תאגיד לנסינג-מישיגן.
על פי ההסדר, השותפות הציבורית לנסינג-מישיגן הציעה ומכרה יחידות השתתפות (שדינן כניירות ערך) למשקיעים כנגד הון שהזרימו המשקיעים לתאגיד. הגשמה לנסינג מישיגן התקשרה לצורך ניהול הנכס עם יזם מקומי, בשם גארי דרגול. דרגול שלט בחברת היזם, אשר החזיקה 10% בחברת הנכס (אשר מחזיקה בנכס), וניהלה בפועל את חברת הנכס – וזו ניהלה את הנכס לצורך ביצוע הפרויקט, השכרתו, השבחתו והשאת רווחיו.
ההפרות בוצעו בתקופה שבין מאי לדצמבר 2018. על פי ההסדר, במאי 2018 נודע לשמש ולברקוביץ' על כך שהוגש בבית משפט בקולורדו כתב אישום פלילי כנגד גארי דרגול בגין עבירות חמורות על חוק ניירות ערך המקומי, הכוללות אי גילוי פרטים מהותיים למשקיעים, היעדר דיווח, נטילת כספים לכיסו ולצרכיו הפרטיים מכספי משקיעים ועוד. חרף היות המידע מהותי למשקיעים, תאגיד לנסינג-מישיגן לא דיווח על כך לציבור המשקיעים.
כאמור, שתי ההפרות הנוספות בהן הודו מייחסות הכללת פרטים מטעים וחסרים בדוחות מידיים שפרסם תאגיד לנסינג-מישיגן בימים 13.9.2018 ו-2.12.2018. דוחות מידיים אלה, קשורים לאותה הפרשה, ובהם דיווחה החברה על מינוי מנהל מיוחד (Receiver), שמינה בית המשפט בקולורדו על כלל נכסיו של גארי, במסגרת הליכים אזרחיים בגין טענות שעלו כנגד גארי להפרות דיני ניירות ערך המקומיים.
2 צפייה בגלריה
רון ברקוביץ' רו"ח
רון ברקוביץ' רו"ח
מנכ"ל הגשמה רון ברקוביץ'
(צילום: אתר החברה)
נכסיו של גארי הוקפאו והועברו כולם לשליטת המנהל המיוחד, זאת במסגרת הליכים אזרחיים שנפתחו על ידי ה -Colorado Securities Commissioner במדינת קולורדו. בדיווחים אלה היו חסרים פרטים מהותיים, ונמסרו בהם פרטים מצומצמים וחלקיים בלבד ביחס למידע שהיה בידי התאגיד אודות הליכים המתנהלים כנגד גארי, ובכך הוצגה למשקיעים תמונה מטעה שחסרה פרטים מהותיים.
התיק נחקר על ידי מחלקת מודיעין, חקירות ובקרת מסחר של רשות ני"ע.
מטעם עו"ד נתי שמחוני, שייצג את שמש וברקוביץ', נמסר כי "שמח שעלה בידי להביא את מרשיי לחוף מבטחים ולנווט את מה שהחל כהליך פלילי למישור המינהלי - חלף העברת התיק לפרקליטות. בכך ייחודו של מקרה זה ובזאת ניתן לברך על המוגמר".