סגור

דעה
זה הזמן לסגור את הסוכנות היהודית

המפלגות מסרבות לוותר על הסוכנות המשמשת לשכת תעסוקה לפוליטיקאים ולקרוביהם. אך הגיע הזמן לסגור את המוסד הזה ולהעביר את התקציב השנתי שלו, 1.3 מיליארד שקל, ואת פעילויותיו, למשרד העלייה והקליטה

יו”ר יש עתיד יאיר לפיד נושם לרווחה: הוועדה לבחירת יו”ר הסוכנות היהודית החליטה לדחות בחודש את הבחירה. בינתיים יוכל לפיד לנסות לגבש רוב בעד מועמד משלו לאחר ששר המודיעין אלעזר שטרן נאלץ בשבוע שעבר להסיר את מועמדותו לתפקיד. לפיד זקוק למקום פנוי בממשלה עבור ה”שר לענייני כלום” אלי אבידר, שאמור היה להחליף את שטרן. לאבידר יוצע תיק התפוצות אם השר המכהן נחמן שי (העבודה) יהיה זה שייבחר ליו”ר הסוכנות.
משרת יו”ר הסוכנות מהווה סידור עבודה לפוליטיקאים. היו”ר הקודם יצחק הרצוג כיהן כשר וכח”כ, וגם המועמדים כעת הם בעלי זיקה פוליטית. השרה לשעבר עומר ינקלביץ’ (כחול לבן), השר לשעבר דני דנון (הליכוד), סגן השר לשעבר מייקל אורן (כולנו), ואירנה נבזלין, רעייתו של ח”כ יולי אדלשטיין (הליכוד).
1 צפייה בגלריה
יצחק הרצוג 2018
יצחק הרצוג 2018
יצחק הרצוג. יו"ר הסוכנות הקודם
(שאטרסטוק)
גם יתר התפקידים הבכירים בסוכנות ובמוסדות הציוניים מחולקים בעסקת חבילה בין המפלגות והזרמים הציוניים. ינקי דרעי, בנו של יו”ר ש”ס אריה דרעי, מונה כיו”ר המחלקה לגיוס כספים בהסתדרות הציונית עם שכר של 50 אלף שקל בחודש. דודו, שלמה דרעי, מכהן שנים כסגן יו”ר קק”ל ללא שכר אך עם לשכה ויועצים. אליהו גפני, בנו של ח”כ משה גפני (יהדות התורה), מונה כיועץ לשני סגני יו”ר קק”ל. אורי זכי, יו"ר הנהלת מרצ ובן זוגה של השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג (מרצ), מונה באחרונה ליו"ר מרכז הרצל. בעבר נשא בתפקיד יו"ר הרצל דרור מורג, שמונה לפני 3 חודשים לראש המטה של זנדברג.
המסקנה המתבקשת מכל אלה: הגיע הזמן לסגור את הסוכנות, מוסד עם תקציב שנתי של כ־1.3 מיליארד שקל (מבוסס על תרומות), ולהעביר את פעילויותיה למשרד העלייה והקליטה שמופקד ממילא על העלאת עולים ושמירת הקשר עם יהדות התפוצות. המהלך יחסוך עשרות מיליוני שקלים של מינויים פוליטיים וייעל את עבודת הארגון. הבעיה היא שהמפלגות מסרבות לוותר על לשכת תעסוקה לפוליטיקאים ולקרוביהם.