סגור
סיגריות עישון
פקטים של סיגריות. עד 2026 לא יחול שינוי בהטבת המס (שאטרסטוק)

אגף התקציבים נגד הסכם הפשרה: "אין סיבה לדחות את ביטול הפטור ממס על סיגריות בדיוטי פרי"

יעל לינדברג, נציגת אגף התקציבים אמרה בוועדת הכספים, "אני מבינה שזו הסכמה שהגיעו אליה, אבל ככל שדוחים את ביטול הפטור יש למצוא מקור מאזן". ח"כ רביבו: "את בורג קטן וחשוב אבל לא הכי חשוב"

יעל לינדברג מאגף התקציבים במשרד האוצר הביעה התנגדות להסכם הפשרה בעניין דחיית ביטול הפטור ממס על רכישת סיגריות בדיוטי פרי. ההצבעה על הצעת הפשרה נדחתה עד לקבלת הבהרה משר האוצר בצלאל סמוטריץ' ועד להצגת צו חדש בעניין.
בהופיעה בוועדת הכספים אמרה לינדברג כי "לדחייה יש השפעות בהיבט הפיסקלי והבריאותי אבל אני מבינה שזו ההסכמה שהגיעו אליה (סמוטריץ וחברי כנסת מהקואליציה-צ"ז). ככל שדוחים את ביטול הפטור יש למצוא מקור מאזן".
היא הוסיפה כי עמדתה נתמכת על ידי אגף התקציבים, רשות המסים ומשרד הבריאות. "העמדה המקצועית היא בהיבט הפיסקלי והבריאותי. בשני ההיבטים ככל שהתחולה יותר מוקדמת התוצאה תהיה מיטבית. בהיבט המקצועי והמשפטי אין סיבה לדחות את ביטול הפטור".
דבריה זכו לביקורת בקרב הח"כים של הקואליציה בוועדה. מרכז הקואליציה בוועדה ח"כ אליהו רביבו (ליכוד) קרא לעברה "את בורג קטן וחשוב אבל לא הכי חשוב. בכירי אגף התקציבים הגיעו אלי עם הצעה הוגנת מבחינתם: האירוע לא בריאותי או כלכלי. הם אמרו לי תן לנו מענה להיבט התקציבי (מקור תקציבי של 100 מיליון שקלים בשנה) ונמחוק את המסוי לגמרי. אני מוכן להביא אותם לכאן. כשהבוסים שלך יסכימו להתעמת מול מה שאני אומר אביא אותם לפה". רביבו הציע שחנויות ה"דיוטי פרי", יקימו בעוד שנתיים קרן בת 18 מיליון שקל שתופנה לחיילי המילואים שניפגעו.
רביבו שלפני שבועיים הודיע כי נתמך כנציג מחוז השפלה בליכוד על ידי אנשי רשות שדות התעופה טען כי "דבריי קיבלו תפנית זולה אליטיסטית ומרושעת. הצו (לביטול הפטור ממס על רכישת סיגריות ב"דיוטי פרי") הוא החלטה שרירותית שתפגע בקהל בוחרי. כל אחד מאיתנו מקדם אג'נדות לפי מה שמצפים קהל בוחריו. הנה ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד) פועל למען מגזר חבר העמים ששלח אותו ומצפה שיגן על עמדותיו".
בליאק קרא לעברו כי "יש חברי ליכוד שבאו לסכל את המס כי זה משרת אותם פוליטית. יש מתפקדים שמצביעים להם בפריימריס וזו הסיבה היחידה שמנסים לסכל את המס. אולי כל חבר ליכוד יפרט בוועדה את מפת האינטרסים של המתפקדים שלו. זה אירוע מושחת".
קודם לכן, פרץ ויכוח בין ח"כ חנוך מילביצקי (ליכוד) לח"כ אורית פרקש הכהן (המחנה הממלכתי). פרקש הכהן טענה כי "מדובר בהתנהגות פוליטית בזויה של חברי כנסת כדי להיטיב עם אנשים שמצביעים בך בפריימריס". מילביצקי קרא לעברה "נבדוק דוחות נוכחות מי נמצא יותר. את אמיתית? זה אליטיזם מתנשא, שונא חרדים ושכבות חלשות".
לפי הפשרה שהושגה עם סמוטריץ' עד 2026 לא יחול שינוי בהטבת המס. כלומר: לא יבוטל הפטור ממס על רכישת 200 סיגריות בדיוטי פרי.
מיוני 2026 הטבת המס תוקטן בחצי ויוטל מס נמוך על רכישת סיגריות בחו"ל או בדיוטי פרי. לפי הפשרה: על רכישת -1,000 סיגריות יוטל ביוני 2026 מס של 135% + 262 שקלים אך לא פחות מ-465 שקלים.
החל מיוני 2028 יבוטל כליל הפטור ממס על רכישת סיגריות בדיוטי פרי ובחו"ל ויקבע מס קבוע. המס הקבוע על סיגריות שהועלה שלשום עומד על 270% + 524.50 שקלים ל-1,000 סיגריות אך לא פחות מ-930 שקלים ל-1,000 סיגריות.
בפועל: המס לחפיסה היום נע בין 18.6 שקלים ל-21 שקלים במותגים יקרים יותר.
מיולי 2026 צפוייה התייקרות של 93 - 105 שקלים ל"פקט" ומ-2028 התייקרות של 186 - 210 שקלים (ביחס למצב כיום).
הדיל הזה יגרום לחסר של 200 מיליון שקלים בהכנסות המדינה ממסים ( שתוכננו עקב ביטול הפטור ממס ) בשנים 2026-2024. בין 2026 ל-2028 יגבה האוצר רק כ-100 מיליון שקלים.
יצויין כי ח"כ אליהו רביבו הוא אחיו של ראש עיריית לוד יאיר רביבו. אליהו רביבו סייע לאחיו יאיר בבחירות לראשות העיר שנערכו לפני שבוע ושימש בעצם כראש מטה הבחירות שלו. רבים מעובדי רש"ת - שעליה ישפיע ביטול דחיית הפטור על רכישת סיגריות בדיוטי פרי בנתב"ג שאותו קידם הח"כ רביבו בשבתו כמרכז הקואליציה בוועדה - הם תושבי לוד. גורמים בכנסת הדגישו כי אחרי קולותיהם של תושבי לוד חיזרו שני האחים - רביבו בבחירות וכעת האח הח"כ מסייע לדחיית ביטול הפטור שיסייע לאותם תושבי עיר שעובדים ברש"ת.