סגור
גיוס חרדים לשכת גיוס ירושלים 27.3.24
לשכת הגיוס בירושלים. בלי החרדים לא ניתן יהיה להגן על המדינה (צילום: רפי קוץ)

דעה
חוק ההשתמטות אינו עניין של ימין או שמאל

רוב מכריע בעם דורש למצות את החובות של כל אזרחי המדינה. הצבעה בעד חוק שמאפשר ל-13% מהתושבים להשתמט משירות צבאי או אזרחי היא קריאה למלחמת העצמאות וההישרדות נגד הנהגה אוטואימונית

אם אתם קוראים את השורות האלו כנראה שזו אזעקת אמת. הן נכתבות ביום הטעון ביותר השנה, יום הזיכרון, דקות לאחר הצפירה המקפיאה. הן נכתבות מתוך תקווה שהאירוע שיפעיל את אזעקת האמת של מדינת ישראל לא יתרחש. שהממשלה שכל פעם עשתה את הבלתי ייאמן ובחרה בצד המפלג והמשסה תתעשת ותעשה כל מה שניתן כדי שלא לקרוע את העם לגזרים. אם אתם קוראים את השורות האלו, המנהיגים שסרחו ב-7 באוקטובר החליטו שזה צריך לקרות לנו שוב עם חוק ההשתמטות.
בתי בת 18. באוגוסט הקרוב היא תתגייס לצה"ל. בניי בני 13 ו-12 ובעוד חמש שנים הם יצטרפו לשורות הצבא. אבי, שורד שואה, לחם בכל מלחמות ישראל, אני שירתי ביחידה קרבית מובחרת, ויש סיכוי טוב שגם בניי יעשו כן. אבל הממשלה האוטואימונית, מעלה, 48 שעות אחרי יום הזיכרון, הצעת חוק שתאפשר ל-13% מהאוכלוסייה שלא לשלוח את בניה ובנותיה לשרת. ככה פשוט לתוך הפנים.
השבוע ביקרתי חבר ילדות שישב שבעה על מות אימו. לוחם השלד"ג שעדיין עושה מילואים הרבה מעבר לחובה החוקית שלו, בנו משרת בדובדבן ובנו השני יתגייס גם הוא לשירות קרבי, סיפר על ויכוח שהיה לו עם דתיים לאומיים ביחידה. הוא היטיב לתאר את עומק השסע האידיאולוגי בינו ושכמותו לבינם. טענתי בפניו שזה דיון ארכאי ושאם נפרוט לרגע שמונה מתוך עשרת הנושאים המרכזיים עליהם צריכים להסכים כדי למשוך את המדינה קדימה, כנראה שלא תהיה מחלוקת שלא ניתן לגשר עליה. הוא הרהר לרגע והסכים.
כשבאוויר עוד נישא ריח המוות של 7 באוקטובר, חוק ההשתמטות הוא המקום שבו הימין והשמאל הארכאיים מתפוגגים.
יש קונצנזוס מלא שעליו מסכים רוב מכריע בעם ושדורש למצות את החובות של כל אזרחי המדינה. ההסכמה הזו היא עמוקה ואינה מונעת משנאה למגזר החרדי. היא מונעת מתוך הבנה כואבת שצבא חכם וקטן הוא רעיון שנדרש להיפרד ממנו ומתוך ניתוח קר של הדמוגרפיה שמאיימת להשמיד את הכלכלה. בלי החרדים, שחלקם באוכלוסייה הולך ועולה, לא ניתן יהיה להגן על המדינה או לענות על צרכיה האזרחיים. זה פשוט, זה ברור לכל בר דעת – אלא שזה עומד בניגוד גמור לאינטרסים של ראש הממשלה ושותפיו, שרק רוצים לשרוד את הגל הנוכחי.
פרופסור דן בן דוד, שחוקר עשרות בשנים את עולם החרדים, טוען שתוך 25 שנים מהיום, כשהבנים שלי יהיו קרובים לשנת ה-40 שלהם, חצי מהילדים במדינת ישראל יהיו חרדים. בקונסטלציה הנוכחית, שבה חרדים לא לומדים לימודי ליבה וחותכים את הפריון, כשהם נושרים מהלימודים האקדמאיים בשיעורים גבוהים מבארה"ב למשל שבה יש קהילה חרדית, כשהם לא מתגייסים לצבא ולא מאפשרים להקים צבא גדול שישמור על גבולות מדינת ישראל, כש-90% ממס ההכנסה משולם על ידי 20% מהאזרחים, העוד 25 שנים מהיום הוא בעצם היום. החובה המוסרית לשלוח את כל בנינו ובנותינו, ללא הבדל מגזרי, כדי להשלים שירות חובה משמעותי, אזרחי או צבאי, פלוס 20 שנים במילואים, הפכה מאז אירועי 7 לאוקטובר לצורך קיומי.
איכשהו, התמונה המאוד ברורה הזו לא מצליחה לגרום כמעט לאף אחד מ-64 חברי הקואליציה הנוכחית לקום ולעשות מעשה. הצבעה על אישור השתמטות מובנית של חרדים משירות צבאי או לאומי היא הצבעה בעד החלשתה של ישראל על מזבח שיקולים אישיים. הדרך היחידה להתמודד עם הממשלה שתוקפת את המדינה היא להגן על האחרונה. להתנגד בכל תוקף בכל אמצעי לגיטימי לאלו שהחליטו לבעוט בנו בחוזקה ולדרדר אותנו לתהום. הצבעה בעד חוק ההשתמטות היא קריאה למלחמת העצמאות וההישרדות השנייה, לא פחות. כאן אין ימין ואין שמאל. יש מדינה לשמור עליה.