סגור

"המשלחת הנוכחית תהיה פורצת דרך ביצירת קשרים עם אבו דאבי"

את הדברים אמר מנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר, בפורום העסקים ישראל אבו דאבי שנערך בעיר. 200 איש, רובם אנשי עסקים, משתתפים בפורום כחלק מ-Beyond Business, משלחת עסקית של בנק הפועלים ומכון היצוא. יו"ר משרד ההשקעות של אבו דאבי ADIO, מוחמד עלי אל שורפה: "בלי שגשוג כלכלי התקווה לייצב את האזור תישאר בגדר חלום בלבד"

"מדהים שתוך שנה אחרי חתימת הסכמי אברהם כבר נרשמו עסקאות בהיקף מיליארד דולר בין ישראל לאיחוד האמירויות. בלי שגשוג כלכלי התקווה לייצב את האזור תישאר בגדר תקווה וחלום בלבד"; כך אמר יו"ר משרד ההשקעות של אבו דאבי ADIO, מוחמד עלי אל שורפה (Mohammed Ali AL Shorafa) בפורום העסקים ישראל אבו דאבי שנערך בעיר הערב (א').
משלחת ישראלית גדולה של 200 איש, רובם אנשי עסקים, משתתפים בפורום כחלק מ-Beyond Business, משלחת עסקית של בנק הפועלים ומכון היצוא, לצד גורמי ממשל ואנשי עסקים בכירים מאיחוד האמירויות, כולל מנהלי קרנות העושר והקרנות המשפחתיות באמירויות.
במשלחת - הגדולה ביותר שנחתה באיחוד האמירויות - משתתפים בין היתר דודי ויסמן, בעל השליטה בסונול, לימור גנות, מנכ"לית גפן קפיטל, איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל, משה קלפינסקי, יו"ר בזן, תומר ראבד, מנכ"ל ביקום ומבעלי השליטה בבזק ואביו יורם ראבד, מבעלי משרד עורכי הדין שיבולת, דב מורן, מקרן גרוב, אבנר סטפק, מבעלי מיטב דש וגיורא ענבר, יו"ר מצרפלס.
3 צפייה בגלריה
דב קוטלר מנכ"ל בנק הפועלים
דב קוטלר מנכ"ל בנק הפועלים
דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים
(צילום: אוראל כהן)
בפורום השתתפו שר המסחר של איחוד האמירויות, תאני אחמד אל זיודי( Thani Ahmed Al Zeyoudi), יו"ר לשכת המסחר של איחוד האמירויות, עבדולה אל מאזורי (Abdullah M. Al Mazrui) ויו"ר משרד ההשקעות של אבו דאבי ADIO, מוחמד עלי אל שורפה (Mohammed Ali AL Shorafa), השגריר הנכנס של ישראל באיחוד האמירויות, אמיר חייק וראש המוסד לשעבר יוסי כהן.


חייק, בנאום ראשון מאז כניסתו לתפקיד בשבוע שעבר, אמר: "לפני שבוע הגעתי בפעם הראשונה למדינה המדהימה הזאת. יש לנו הרבה עבודה לעשות יחד. כדי להצליח אנחנו חייבים את הסקטור הפרטי, כדי שההסכם יצליח מבחינה כלכלית. זה מרתון ולא ריצת 100 מטר, אנחנו כאן כדי לעזור לשני הצדדים עם השותפים הראויים. אני נרגש להיות השגריר הראשון של ישראל לאיחוד האמירויות. המטרה שלנו היא לחזק ולהרחיב את הסכמי השלום לשותפות אמיתית. אני בוטח במנהיגים של שני הצדדים, אני בוטח באנשים משתי המדינות על מנת להבטיח את העתיד של דור העתיד שלנו. אחותי שלא יודעת ערבית הזילה דמעה לאחר המינוי שלי, איחלה בהצלחה ואמרה לי אללה מעק".
יוסי כהן, שהוצג כאדריכל הסכמי אברהם וכיום מנכ"ל סופטבנק ישראל, אמר: "זה מרגש אותי להיות למעשה בביקור הרשמי, הפומבי והפתוח שלי כאן. אני יכול לומר שהמנהיגים של ישראל ואיחוד האמירויות נפגשו בסתר הרבה לפני שנחשפו ההסכמים, כשהמטרה היתה לייצר אמון בין המנהיגים והאנשים. אני מתרגש מהחיים החדשים שלי ומהקריירה החדשה שלי, אני לא רודף אחרי אנשים רעים, טרוריסטים והבעיה האיראנית כבר לא מטרידים אותי יותר.
3 צפייה בגלריה
דב קוטלר אדיב ברוך מוחמד עלי אל שורפה תאני  אחמד אל זיודי אמיר חייק עבדולה אל מאזורי וראובן קרופיק צילום סיון פרג
דב קוטלר אדיב ברוך מוחמד עלי אל שורפה תאני  אחמד אל זיודי אמיר חייק עבדולה אל מאזורי וראובן קרופיק צילום סיון פרג
מימין: דב קוטלר, אדיב ברוך, מוחמד עלי אל שורפה תאני, אחמד אל זיודי, אמיר חייק, עבדולה אל מאזורי וראובן קרופיק
(סיון פרג')
"האיום האיראני על האזור הזה של איחוד האמירויות הוא גדול יותר מהאיום על ישראל ויש איומים ספציפיים על יציבות האומות באזור. אני חושב שבעודנו מדברים איראן ממשיכה לפתח את פעילות הטרור שלה לא רק דרך חיזבאללה, החמאס והג'יהאד האיסלאמי, אלא גם דרך מדינות אחרות. זה איום על 2 המדינות – ישראל ואיחוד האמירויות. הפוטנציאל של שתי המדינות הוא מדהים, לנו יש את המוח והאומץ ואת חוש היזמות ואנחנו רק מתחממים. נולדתי בירושלים, סבי וסבתי דיברו ערבית, כך שלהיות פה זה להיות עם המשפחה שלי. כיום אני בעסקים ואני לא חושב על להיכנס לפוליטיקה. אני מתכוון להשקיע את הזמן והמאמצים שלי להצליח בתחום זה".
שר המסחר של איחוד האמירויות, מר תאני אחמד אל זיודי (Thani Ahmed Al Zeyoudi): "הסכמי אברהם הובילו לחתימות על המון הסכמי שיתופי פעולה בין חברות ישראליות ואמירתיות במאות מיליוני דולרים ובמגוון תחומים. האקספו בדובאי היא גם הזדמנות מעולה עבור אנשי עסקים ישראלים ומקומיים לייצר שיתופי פעולה עסקיים".
יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים אמר כי "הציפיה מהסכם מכירת 22% ממניות מאגר תמר לחברת ההשקעות מובדאלה היא פתיחת פתח למכירה של גז ישראלי למדינות נוספות באזור, בנוסף למצרים וירדן".
יצחק קרייס, מנהל המרכז הרפואי שיבא אמר כי "תחום הבריאות הוא המנוע הפנימי לשלושה מרכיבים בסיסיים - צמיחה כלכלית, שוויון ושלום. תחום הבריאות הוא הכוח המניע שתורם יותר מכל לשגשוג שלנו כחברה. המשאב האנושי הוא זה המעניק טיפול רפואי מעולה והוא זה שמהווה קרקע פורה לרעיונות, מכשירים רפואיים חדשים, פטנטים ופתרונות חדשניים רבים".
קרייס סיפר כיצד במסגרת הסכמי אברהם, יצר המרכז הרפואי שיבא תוכנית הכשרה וחינוך מותאמת אישית לרופאי איחוד האמירויות. "אנו מאמינים כי רפואה ומדע הם נטולי גבולות ופוליטיקה", אמר.
3 צפייה בגלריה
יוסי כהן לשעבר ראש המוסד בפורום העסקים ישראל אבו דאבי
יוסי כהן לשעבר ראש המוסד בפורום העסקים ישראל אבו דאבי
יוסי כהן, לשעבר ראש המוסד, בפורום העסקים ישראל אבו דאבי
(סיון פרג')
את הפורום הוציאו לדרך יו"ר בנק הפועלים ראובן קרופיק, ויו"ר מכון היצוא אדיב ברוך. קרופיק אמר כי "שנה מאז הביקור הקודם שלנו שסימן שחר של תקופה חדשה, אני מודה על ההזדמנות שניתנה פה היום, לציין אבן דרך נוספת בתהליך של בניית גשרים, שותפויות ומערכות יחסים קונסטרוקטיביות. בשנה האחרונה, למרות הקשיים שהטילה עלינו מגפת הקורונה, המשכנו לטפח את התהליך ונהנינו מהעושר התרבותי ועומק ההפנמה העסקית שנוצרו בשל המפגשים בינינו שניחנו ברצון טוב".
אדיב הוסיף כי הוא "קורא לחברות הישראליות לקחת חלק בשלל האירועים שללא ספק מהווים הזדמנות יוצאת דופן לתעשייה הישראלית".
מנכ"ל בנק הפועלים, דב קוטלר: "הבנק שמח להמשיך ולהיות פורץ דרך לשווקים חדשים לטובת לקוחותיו. בנק הפועלים אימץ אסטרטגיה של הובלה למדינות המפרץ, והמשלחת הנוכחית תהיה משלחת פורצת דרך ביצירת הקשרים עם אבו דאבי – שהוא כידוע אחד מן המרכזים החשובים בעולם בתחומי הפיננסים, הסחר וההייטק".