סגור

ליברמן: "הגירעון ירד ל-0.6% באפריל, לא תהיה כלכלת בחירות"

שר האוצר חשף את נתוני ביצוע התקציב שצפויים להתפרסם בשבוע הקרוב; לדבריו, "יש לנו מספיק הכנסות, כך שאנו מסוגלים להעמיד תקציב שטרם ראינו כמותו במדינת ישראל"

"כל מי שחושב שנראה תופעת קניבליזם בתקציב, טועה. אני לא אתן לזה יד במשמרת שלי. כלכלת בחירות גם לא עוזרת אלקטורלית ופוליטית, אבל חמור מכך, היא פוגעת קשות בכלכלת ישראל" - כך אמר היום שר האוצר אביגדור ליברמן בישיבת הסיעה של מפלגת ישראל ביתנו לרגל פתיחת מושב הקיץ של הכנסת.


עם זאת, ליברמן רמז כי התקציב הקרוב צפוי להיות בהיקף רחב יותר ממה שהיה צפוי: "יש לנו מספיק הכנסות, כך שאנו מסוגלים להעמיד תקציב שטרם ראינו כמותו בישראל, הן מבחינת ההיקף, והן מבחינת הנושאים שהוא מכסה. נגיש תקציב אחראי ורציני שמתמקד בחמשת הממים של ז'בוטינסקי (מעון, מזון, מרפא, מורה, מלבוש, ש"ט) אך גם בקידום כלכלה חופשית".
ליברמן חשף את נתוני ביצוע התקציב של חודש אפריל, שצפויים להתפרסם בשבוע הקרוב: "גם את אפריל סיימנו בעודף תקציבי, יותר הכנסות מאשר הוצאות. מדובר בפעם ראשונה מאז קום המדינה שיש ארבעה חודשים ברצף של עודף תקציבי. הגירעון הצטמצם לרמה של 0.6% מהתוצר (לעומת 1.4% במרץ, ש"ט). לפני הקורונה היתה כאן כלכלת בחירות והגענו לגירעון של 3.7% מהתוצר. 0.6% גירעון מול 3.7% גירעון - זה מספר את כל ההבדל בין הממשלות".

1 צפייה בגלריה
אביגדור ליברמן במסיבת עיתונאים
אביגדור ליברמן במסיבת עיתונאים
אביגדור ליברמן
(צילום: אבי חי)
ליברמן אמר כי מחר בבוקר הוא יציג את התקציב בפני ראשי האגפים במשרד האוצר, ובהמשך השבוע - בפני בנט ולפיד. ב-16 ביוני התקציב יונח בממשלה.
שר האוצר חזר כמה פעמים על הערכתו כי לא תהיה בעיה לגייס רוב לתקציב, והזכיר כי די ברוב רגיל. הוא חזר על עמדתו שלפיה הליכה לבחירות בעת הזו לא טובה לכלכלת ישראל. לדבריו, האינטרס של יו"ר רע"מ מנסור עבאס הוא להישאר בקואליציה - שיכולה להתרחב מעבר ל-60 ח"כים.
שר האוצר שלל את האפשרות לצירוף החרדים לקואליציה ואמר: "כשאני שומע את פינדרוס היום (שאמר כי הוא מייחל לפוצץ את בית משפט העליון, ש"ט) אני מתקשה לראות איך ניתן לשבת עימם בקואליציה. אין להם נכונות להתפשר בכלום. אנחנו יכולים להסתדר בוועדת כספים אבל לא בדברים מהותיים כמו שירות צבאי ושירות לאומי, גיור על ידי רבני עיר, נישואים אזרחיים ולימודי ליבה. אני לא שומע שום נכונות בכיוון הזה, ולכן אין על מה לדבר".
בנוגע למצב הביטחוני, ליברמן צעד בין הטיפות. לדבריו, יתמוך בהצעה לעונש מוות על מחבלים, אך לא יעלה אותה בשל המחויבות הקואלציונית. כמו כן הוא סבור כי יש לחסל חלק מראשי חמאס, אך לא יעלה זאת לקבינט. במקביל אמר כי כללי המשחק הנוכחיים לא מתקבלים על הדעת: "ראשי חמאס מקבלים חסינות בתמורה לשקט בתוך הרצועה, אבל הם רשאים להוציא פיגועים ביו"ש ולפגוע ביהודים. נפעל בכל המישורים ובכל המסגרות לשנות את המציאות הזו. חייבים למצוא משוואה חדשה, וגם להשיב לעצמנו על השאלה, מה בסוף אנחנו רוצים מרצועת עזה?".