סגור
ועידת התחזיות 2019 שר הכלכה אלי כהן
שר החוץ אלי כהן (צילום: יאיר שגיא)

דו"ח משרד החוץ מזהיר מהשלכות ההפיכה המשטרית, השר דחה את המסקנות

מדובר בדו"ח פנימי שהוכן על ידי גורמי המקצוע במשרד, שציינו כי שינויי החקיקה יפגעו במעמדה הבינלאומי של ישראל כמדינה דמוקרטית; השר אלי כהן והמנכ"ל רונן לוי הסתייגו, וטענו כי הוא משקף את "דעת כותבו בלבד"

דו"ח פנימי שהוכן לפני מספר שבועות במשרד החוץ הזהיר מהשלכות ההפיכה המשטרית על מעמדה הבינלאומי של ישראל. הדו"ח, שהוכן על ידי הדרג המקצועי במשרד החוץ, הועבר לשר החוץ אלי כהן ולמנכ"ל המשרד רונן לוי שדחו את מסקנותיו.
ל"כלכליסט" נודע כי כותבי הדו"ח ניסו להימנע ככל הניתן מהבעת עמדה פוליטית וביקשו לסקור ולהציג את השלכות מדיניות הממשלה על מעמדה של המדינה כמו גם להמליץ על מדיניות חוץ רלוונטית כדי להתמודד עם השלכות אפשריות של שחיקה במעמד הבינלאומי. למרות זאת, כהן ולוי בחרו שלא לאמץ אותו וטענו כי הדו"ח משקף את "דעת כותבו בלבד" וזאת למרות שהיו לו יותר ממחבר אחד והתוכן שמוצג בדו"ח אכן משקף את דעתם של חלק מבכירי שירות החוץ בישראל.
לפי דיווחים, הדו"ח מזהיר כי ההפיכה המשטרית פוגעת בתדמיתה של ישראל כדמוקרטיה יציבה, מה שמוביל לשינוי ביחס של מדינות בעולם כלפיה.
תגובת משרד החוץ: "שר החוץ אינו מקבל את הערכה המוצגת בדו"ח. הערכה זו אינה מבטאת את העמדה המוסכמת על כלל גורמי המשרד ולא משקפת תמונת מצב אמיתית. הדו"ח משקף דעת כותבו בלבד. מהמגעים הבינלאומיים הרבים שמקיימים השר וצמרת המשרד עולה תמונת מצב שונה לחלוטין מהמוצג בו".
שר החוץ וראש הממשלה הקודם יאיר לפיד צייץ בתגובה לדיווחים כי "הדו"ח המפורט על הפגיעה ביחסי החוץ של ישראל בשל ההפיכה המשטרית נכתב בידי נשות המקצוע הטובות בתחומן. כשהייתי שר החוץ, לא עלה על דעתי לדחות את העובדות ואת הערכות גורמי המקצוע רק כי זה לא נוח פוליטית. תפקידה של הממשלה הוא להתמודד עם המציאות שהיא יצרה, לא להכחיש את קיומה".