סגור
בית חולים בית החולים שיבא תל השומר
המרכז הרפואי שיבא. תושבי השכונה הסמוכה עתרו נגד מסוף האוטובוסים (צילום: דוברות שיבא )

בגלל תלונות השכנים: עיריית רמת גן חסמה את קווי האוטובוס לביה"ח שיבא

עיריית רמת גן גידרה את המסוף הסמוך למרכז הרפואי וכעת קווי אוטובוס לא נכנסים יותר לשיבא, זאת לאחר שתושבי האזור התלוננו על רעש. שיבא: "הרשויות האחראיות החליטו לקחת את המטופלים כבני ערובה בוויכוח ביניהן"

שלושה קווי אוטובוס הפסיקו לאסוף נוסעים מבית החולים שיבא לאחר שעיריית רמת גן ביצעה שינוי במסוף האוטובוסים הסמוך לבקו"ם, בעקבות תלונות של תושבי שכונת קריית קריניצי ברמת גן. כתוצאה ממאבק משפטי של התושבים, עיריית רמת גן הציבה גדר במסוף באופן שמונע מאוטובוסים להתנייד בו כבעבר ובעקבות השינוי קווי אוטובוס שביצעו איסוף בבית החולים לא נכנסים אליו יותר. במשרד התחבורה מאשימים את עיריית רמת גן במחדל, בעירייה מאשימים חזרה את המשרד ובשיבא מאשימים את שני הצדדים. בינתיים, מי שנפגע אלו המטופלים, החולים והפצועים שלא מקבלים שירותי תחבורה ציבורית בבית החולים הגדול בישראל.
הסיפור החל במאבק של תושבי פרויקט בשכונת קרית קריניצי, הסמוכה לבקו"ם ולבית החולים שיבא, שאוכלסה לאחרונה. התושבים יצאו נגד פעילותו של מסוף קציר, שלטענתם הוא פיראטי ואינו מופיע בתוכניות. "זה לא מטרד סתם של לגור ליד תחנה מרכזית. זה אזור לא מוסדר והם עושים פה מה שהם רוצים. רוורסים על מעברי חצייה שמחוץ לגני ילדים, צופרים בכל שעה ביום ובלילה. יש הבדל בין לגור ליד מסוף אוטובוסים מסודר לבין פרטץ' ישראלי. דה פקטו אין פה מסוף, זה תחנת אוטובוס על דרך", אמר לכלכליסט תושב השכונה עומר קפלן.
התושבים עתרו נגד המסוף ועיריית רמת גן יישרה איתם קו לאחר שהבינה כי אין לקיומו בסיס חוקי. העירייה הציבה גדר במסוף שמונעת מאוטובוסים לצאת ממנו לכיוון דרום ומשרד התחבורה וחברת דן לא עודכנו בכך. השינוי הוביל, כאמור, למצב בו דן המפעילה את קווים 65 ו־104 לא מסוגלת לטענתה ולטענת משרד התחבורה לספק את שירות האיסוף משיבא.
לפני שבועיים שלח סמנכ"ל הלוגיסטיקה, תפעול וחווית האדם של המרכז הרפואי שיבא תל השומר יהודה קטורזה מכתב למנכ"ל משרד התחבורה משה בן זקן תחת הכותרת "התרעה על סכנת חיים במסוף קציר". קטורזה כתב לבן זקן כי "הופתענו לגלות כי הוחלט על ידי משרד התחבורה על הפסקת כניסתם של מספר קווים משמעותיים לתוך תחומי המרכז הרפואי".
קטורזה מוסיף כי "על פי הסדרי התחבורה החדשים נאלצים המטופלים, הפצועים והעובדים לרדת מהאוטובוס שבו הגיעו אל מסוף קציר, להיכנס רגלית או בכיסאות גלגלים למרכז הרפואי ושם לעלות על אוטובוס נוסף. שינוי זה נעשה מבלי שנבחן מול צרכי האוכלוסיה שמגיעה למכרז הרפואי והתייעצות איתנו". למרות שהמכתב ממוען לבן זקן, בשיבא מפנים אצבע מאשימה גם כלפי התנהלות עיריית רמת גן.
על אף שאין ויכוח על כך שעיריית רמת גן ביצעה שינוי במסוף לדרישת התושבים, ישנו קרב גרסאות בנוגע ליכולת של משרד התחבורה והחברות המפעילות לספק את שירותי האוטובוס למרות השינוי. תושבי השכונה ועיריית רמת גן טוענים כי יש לאוטובוסים מקום להסתובב בהמשך הכביש או בבית החולים עצמו. מנגד, במשרד התחבורה טוענים כי בעוד שנה צפוי להיפתח מסוף אוטובוסים חדש באזור שהיה נותן מענה לבעיות תושבי השכונה והיה מייתר את השינוי החד צדדי שביצעה העירייה. בינתיים, בשיבא טוענים כי הם פועלים להסדיר שטח בבית החולים בהקדם כדי שהקווים יוכלו לחזור לפעילות מלאה.
מהמרכז הרפואי שיבא נמסר: "לא יכולנו לעבור לסדר היום על כך שהרשויות האחראיות החליטו לקחת את המטופלים והפצועים כבני ערובה בוויכוח המתמשך ביניהן. בזמן שמי שאמון על הענקת שירותי תחבורה ציבורית, במיוחד לאוכלוסיות המגיעות לבית החולים עסוק במאבקי כוחות, אנחנו, במרכז הרפואי שיבא פועלים למציאות פתרון מיידי עבור נהגי האוטובוסים על מנת שאלו יחזרו לנתיב התחבורה המקורי והמוסכם".
תגובת משרד התחבורה: "משרד התחבורה בוחן בשיתוף עם בית החולים שיבא ועיריית רמת גן הצעה להקצאת שטח חנייה עבור הקווים הנפגעים בדרום תל השומר. גורמים מקצועיים מהרשות הארצית לתחבורה ציבורית ערכו סיור בשטח יחד עם המפעיל ומצאו כי ההצעה אפשרית לביצוע. משרד התחבורה ממתין לקבלת היתר זמני לצורך מבנה נהגים מעיריית רמת גן".
תגובת עיריית רמת גן: "מדובר בניסיון מניפולטיבי של משרד התחבורה להציג את ביטול הקווים כנובע מהחלטה שרירותית של העירייה, שכן הקווים היו מתוכננים להיות מבוטלים בכל מקרה בשנה קרובה עם פתיחת מסוף חדש המוקם בימים אלו. כל ניסיון של עיריית רמת גן להידבר ולבצע עבודת מטה משותפת עם משרד התחבורה נבלם על ידי המשרד ועלה בתוהו. עיריית רמת גן פועלת יחד עם התושבים בכדי לשנות את המצב הבלתי אפשרי ובוחנת להצטרף לעתירות משפטיות שיוגשו כנגד משרד התחבורה בנושא".