סגור

מתקרבים ל-200 נדבקים ביום, מספר המאושפזים נותר יציב

התחלואה ממשיכה לטפס, עם 183 נדבקים בקורונה שאובחנו מחצות. הממוצע כעת עומד על 98 נדבקים ליום, וכשיגיע ל-100 תוחזר החובה לעטות מסכה בחלל סגור. בקרב המאושפזים אין שינוי משמעותי: 27 במצב קשה ו-17 מונשמים

מתקרבים ל-200 מאומתים ביום: 183 ישראלים אובחנו היום (יום ה') כחיוביים לקורונה. בשבעת הימים האחרונים אובחנו בארץ 687 חיוביים לנגיף – ממוצע של כ-98 בכל יום. במשרד הבריאות אמרו כי אם הממוצע יגיע ל-100 תוחזר החובה לעטות מסכות במרחבים סגורים - וייתכן מאוד שכבר בבוקר נגיע לממוצע של יותר מ-100 חיוביים בשבעת הימים האחרונים.


בסך הכול בוצעו מאז חצות כ-30 אלף בדיקות קורונה ושיעור החיוביים עומד בינתיים על 0.6%. מדובר בנתון גבוה לעומת התקופה האחרונה, שבה שיעור החיוביים הממוצע עמד על כ-0.1%.
למרות הזינוק החד בתחלואה, בקרב המאושפזים בבתי החולים כמעט שאין שינוי. בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 52 חולי קורונה, 27 מהם במצב קשה. 17 חולים מחוברים למכונות הנשמה.
בנוסף, עדכן משרד הבריאות כי מאז חצות קיבלו 10,844 ישראלים, רובם בני 12 עד 15, את מנת החיסון הראשון ו-1,180 קיבלו את המנה השנייה של החיסון. למעשה בשבעת הימים האחרונים קיבלו 37,552 ישראלים את מנת החיסון הראשונה ו-5,831 את המנה השנייה.
על רקע העלייה בתחלואה, פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש אמר מוקדם יותר כי בשבוע הבא תחזור חובת עטיית המסכות בחללים סגורים, והוסיף כי הוא קורא לציבור לעטות מסכות במקומות כאלה עוד לפני כניסת החובה לתוקף.

1 צפייה בגלריה
פרופסור נחמן אש פרויקטור הקורונה
פרופסור נחמן אש פרויקטור הקורונה
פרופסור נחמן אש, פרויקטור הקורונה
(צילום: דנה קופל)

פרופ' אש הזהיר כי ההתפרצות הממוקדת שהחלה בבנימינה ובמודיעין החלה להתפשט לערים נוספות. "יש לנו התפרצויות באזור כפר סבא וכוכב יאיר, סימנים להתחלה של התפרצות ברמלה ומקרים נוספים ביישובים יותר קטנים. זה בהחלט משהו שיכול להתפתח להתפרצויות ואנחנו עוקבים, למשל אחר עליית התחלואה בהרצליה. אני לא יכול לומר בוודאות שאנחנו תחת התפרצות כללית בישראל. יש הרבה מקומיות שצריך להשתלט עליהן".
הפרויקטור קרא גם לשקול את חיוניות הטיסות לחו"ל, והוסיף כי "זה לא זמן נכון לטוס עם ילדים שאינם מחוסנים. שמירה על הבידוד היא עקב האכילס שלנו. מפירי הבידוד הם הבעיה של כולנו. זו הדרך שבו המחלה מתפשטת כעת ואיך שנכנסים וריאנטים לארץ. חובת הבידוד חייבת להיות במודעות של כולנו. אם ילד שהה בחו"ל ומגיע למחרת לבית הספר, זה לא בסדר. וכולם צריכים לומר את זה לו ולהוריו".
בין הערים שעליהן הצביע פרופ' אש נמנית כפר סבא, שם יש כ-70 מאומתים לקורונה ו-416 בני אדם בבידוד. רוב המאומתים בכפר סבא מגיעים ממערכת החינוך. בהרצליה יש 16 מאומתים לקורונה ו-333 תלמידים בבידוד, בעוד בעיר רמלה, שגם עליה הצביע פרופ' אש, יש כיום 10 מאומתים ו-246 מבודדים.
בנוסף לערים שבהם התחלואה ידועה, משרד הבריאות הודיע הערב - כפי שפורסם לראשונה ב-ynet - כי מתוצאות ניטור של מערכת הביוב באשקלון, עולה חשש ל"התפרצות חבויה" של הזן ההודי של נגיף הקורונה באשקלון. לפי הודעת המשרד, מספר המאומתים בעיר, פחות מ-15 לפי הנתונים העדכניים להיום, נמוך ביחס לממצאים שנוטרו במערכות הביוב.
במשרד אמרו כי מדובר בפרויקט חדש יחסית שהחל במחקר באוניברסיטת באר שבע, והמשיך כאמצעי ניטור רשמי של משרד הבריאות. המטרה היא למצוא שרידים של הנגיף בביוב, לכמת אותם, וכך לחזות התפרצויות. במשרד הבריאות קראו לתושבי אשקלון שסובלים מתסמינים כמו חום, שיעול, קשיי נשימה וחולשה - או כל מי שיש חשד מסיבה כלשהי שנדבק במחלה - להיבדק בהקדם