סגור

דעה
חוק האזרחות - חוק רע לתכלית ראויה

החוק שולל מאזרחים ישראלים את זכותם להקים כאן משפחה. תכליתו הראויה היא הביטחונית: המיעוט הערבי שייך ללאום ולעם שמצוי במצב מלחמה עם ישראל, ולגיטימי שמדינה תמנע כניסת אזרחי אויב לשטחה

"חוק האזרחות", שנועד למנוע מערביי ישראל להביא ולאזרח את בני או בנות הזוג מהשטחים, הוא אחד המכשולים האידיאולוגיים הכבדים על דרכה של הממשלה החדשה. מדובר בחוק רע שנועד לתכלית ראויה. החוק הוא רע כי הוא שולל מאזרחים ישראלים את זכותם להקים משפחה בישראל. תכליתו הראויה היא הביטחונית: המיעוט הערבי בישראל שייך ללאום ולעם שמצוי עמה במצב מלחמה, ולגיטימי שמדינה תמנע כניסת אזרחי אויב לשטחה. ויש כמובן את השיקול הדמוגרפי שכולם מעדיפים לטאטא מתחת לשטיח בגלל הריח הגזעני הרע שנודף ממנו, הנימוק שנועד לשמר את הרוב היהודי במדינה.

1 צפייה בגלריה
הפגנת ערביי ישראל בכיכר רבין
הפגנת ערביי ישראל בכיכר רבין
הפגנת ערביי ישראל (ארכיון)
(צילום: טל שחר)
הפתרון הישראלי המקובל להסדרים גרועים אך חיוניים הוא חקיקתם בהוראת שעה, שנועדה לספק פתרון זמני עד שיבוא השלום או המשיח. והזמניות הזו נמשכת 18 שנה. החוק התקבל ב־2003 בימי האינתיפאדה השנייה, כשהתברר כי בפיגועי התאבדות היו מעורבים תושבי השטחים שקשרי נישואין זיכו אותם בתעודות כחולות.
הבג"צים שאישרו את החוק הזה עברו על חודו של קול. הכמעט־תיקו הזה שימש לימין הוכחה ניצחת לסכנה הביטחונית שנשקפת, לטעמו, מבית המשפט העליון. ולכך הוא מציע שני פתרונות ימין־על־מלא שכרגע אינם על הפרק: פסקת התגברות או הסדרת ההגירה בחוק יסוד, כפי שמציע עו"ד שמחה רוטמן מהציונות הדתית, שבהזדמנות זו מבקש להעיף מכאן את כל השב"חים מכל הלאומים.
הממשלה מבקשת לקדם את הפתרון המקובל, הוראת השעה. ללא קולות הערבים והשמאל, יזדקקו לקולות האופוזיציה. והליכוד במלכוד: האם יצביע נגד חוק שהוא עצמו חוקק, ויפקיר אינטרסים ביטחוניים ודמוגרפיים רק כדי להביך את הממשלה? בינתיים הוא חותר לדיל: תמיכה בחוק תמורת העברת חוק להסדרת ההתיישבות הצעירה. ולסחר הסוסים הזה יש מועד פקיעה - השישה ביולי, אז יפוג תוקפה של הוראת השעה.