סגור

אושר מתווה המכרז להקמת מתחם בדיקות חדש בנתב"ג

בנט מינה הבוקר את אלוף במיל' רוני נומה לתפקיד המנהל המיוחד לטיפול במעברי הגבול.

הממשלה אישרה היום (א') בצהריים את מתווה המכרז להקמת מתחם בדיקות חדש בנתב"ג, במקום הקיים שמופעל על ידי חברת פמי פרימיום. החלטה זו באה על רקע משבר דגימות הקורונה שאירע ביום שישי לפני כשבועיים, ועל רקע העלייה במספר החולים המאומתים בעקבות התפשטות וריאנט דלתא ההודי.
כמו כן, ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע על מינויו של אלוף במיל' רוני נומה לתפקיד המנהל המיוחד לטיפול במעברי הגבול. נומה היה אחראי על החברה החרדית במטה המאבק בקורונה של פרופ' גמזו בשנה שעברה.
2 צפייה בגלריה
האלוף במיל' רוני נומה
האלוף במיל' רוני נומה
האלוף במיל' רוני נומה
(צילום: שאול גולן)
בממשלה הוחלט כי משרד הבריאות יפרסם מכרז להקמה ולהפעלה של מתחם בדיקות הקורונה אשר צפוי לפעול במשך כל תקופת הזמן בה ידרשו הבדיקות. עוד נמסר, כי המכרז יעבוד בשיטת "רשת ביטחון" והתשלום יהיה על חשבון הנוסע. כמו כן, למשרד הבריאות יוקצו תקני בקרה על אופן תפעול המתחם.
על המכרז עבד צוות בראשות מנכ"ל משרד רה"מ ובהשתתפות מנכ"לי משרדי האוצר, התחבורה, הבריאות, הכלכלה והתיירות, וכן החשב הכללי. המנכ"לים דנו בפרטי הוצאת המכרז להקמת המתחם, מיקומו, תפעולו ודרכי מימונו. המתווה הובא לאישור הממשלה על ידי משרד ראש הממשלה.
עד להשלמת המכרז, יורחבו מספר עמדות הבדיקה במתחם הבדיקות הקיים או בסמוך לו.
החברה שהפעילה עד לאחרונה את מערך הבדיקות הייתה חברת אומגה בשיתוף פעולה עם בית החולים רמב"ם. החברה נאלצה לסיים את פעילותה לאחרונה עקב עתירה נגדה שהוגשה והתקבלה בבג"ץ. בעתירה נטען כי היה פגם בהגשה של אומגה למכרז ההפעלה. במקביל לסיום החוזה של אומגה ורמב"ם, משרד הבריאות החליט שהוא מתכוון לקחת בעלות על מערך הבדיקות ולהכניס ספקית משלו, חברת פמי-פרימיום, למערך הבדיקות במקום חברת אומגה.
המעבר בין שתי החברות, אומגה ופמי-פרימיום, לא היה רק טכני – אלא מהותי. חברת אומגה הייתה קשורה בחוזה עם רשות שדות התעופה, ולכן עבדה בכפוף לרשות שמפעילה את נתב"ג. כעת, חברת פמי-פרימיום מפעילה את מערך הבדיקות מטעם משרד הבריאות, ולהנהלת נתב"ג אין בכלל סמכות לזרז אותם או להכווין אותם לפעולות כאלו או אחרות. כמו כן, המפעילה הנוכחית מעבירה את דגימות הקורונה לשלוש מעבדות שמפוזרות ברחבי הארץ, לעומת המפעילה הקודמת ששכרה מעבדה בתוך נתב"ג. עוד לא ברור איך יראה המכרז החדש ולא ברור אם זה יפתור את הבעיות המהותיות הקיימות אצל המפעיל הקיים.
2 צפייה בגלריה
בדיקת קורונה נתב"ג
בדיקת קורונה נתב"ג
בדיקת קורונה בנתב"ג
(AFP)
מדברי ראש הממשלה, נפתלי בנט, בפתח ישיבת הממשלה: "כבר שנה וחצי יש נקודת תורפה לאומית ענקית, וזה נתב"ג. דרך נתב"ג התרחש המחדל הגדול, שהביא לפגיעה וגם למותם של אלפי ישראלים, ואנחנו מבינים זאת. לכן, בתיאום עם שרת התחבורה, עם שר הבריאות ועם שרת הפנים, החלטנו למנות מנהל מיוחד לטיפול במעברים ולמניעת הכניסה של הנגיף הזה ושל וריאנטים ונגיפים עתידיים מהעולם לתוך ישראל. האחריות תהיה טיפול עכשיו אבל גם בהסתכלות כלפי העתיד. לא תמיד החיסון יעבוד. יכולים להיות וריאנטים גם עוד חודש, עוד שנה, או עוד ארבע שנים, שאין להם חיסון. אין סיבה שלא נוכל להגן על עצמנו גם אם לא יהיה חיסון".
שר הבריאות, ניצן הורוביץ: "כדי לשמור על שגרת החיים בישראל, עלינו לפקח על הכניסות לישראל באופן הדוק. משרד הבריאות תיגבר בצורה משמעותית את מערך הבדיקות בנתב"ג וכעת אין תורים משמעותיים בשטח. כהיערכות לעומס הטיסות הצפוי בחודשי הקיץ, אנו מקימים מתחם בדיקות קבוע, זאת בנוסף למתחם הזמני שמוקם בשיתוף משרד הביטחון. בשיתוף פעולה עם כל משרדי הממשלה, נשמור על בריאות הציבור בישראל, במינימום הגבלות על הציבור".
שרת התחבורה, מרב מיכאלי: "בעקבות עבודת מטה מעמיקה שנעשתה במשרד התחבורה, הצלחנו לספק את השטח הנדרש עבור מתחם בדיקות נפרד שיאפשר בדיקות רבות בזמן קצר יותר תוך הפרדה של הנוסעות והנוסעים באופן שישמור על בריאותם. מתחם זה מתווסף למתחם נוסף שהעמדנו לצורך העניין. משרד התחבורה ואני עומדים לרשות משרד הבריאות וראש הממשלה לכל דבר שידרש על מנת למגר את התחלואה ולשמור על אזרחיות ואזרחי ישראל. אנחנו מחויבות ומחויבים לשמירה על הציבור ונמשיך לפעול לשם כך".