סגור

יחד ממשיכים
"צריך לתת אופק לצעירים שלא מגיעים לאוניברסיטה"

איימן סייף, מוביל 922 לפיתוח כלכלי במגזר הערבי, אומר שהתוכנית הבאה לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים צריכה להתמקד במאבק בפשיעה ובאלימות, ובהכשרה מקצועית לצעירים

איימן סייף הוא מהפעילים הבולטים ביותר לשילוב החברה הערבית בחברה הישראלית בעשור האחרון. זאת, בתפקידו הקודם כראש הרשות לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים ואחר כך בתפקידו כממונה הקורונה במגזר. "הכי חשוב להחזיר את השקט", אומר סייף. "אחרי זה נתחיל עוד פעם את המסע שהתחלנו לפני יותר מ־10 שנים, לראות איך מחזירים את האמון ולקדם יוזמות שמקרבות ומחברות".
האמון נשבר.
"נכון. זה הדבר שהכי מדאיג אותי — הקטע של איך מחזירים את האמון. אני מקווה שהנזק לא בלתי הפיך, שלא לדבר על השאלה איך אנשים בערים מעורבות חוזרים להיות שכנים".
3 צפייה בגלריה
מכבים מכונית משטרה שנשרפה ב לוד התפרעויות
מכבים מכונית משטרה שנשרפה ב לוד התפרעויות
מכבים מכונית משטרה שנשרפה בלוד
(רויטרס)
סייף עמד בראש הרשות לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים בשנים 2018-2008. מ־2016 הוביל את יישום תוכנית 922 לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי. המשבר תפס את ישראל במהלך הדיונים על מרכיבי התוכנית הבאה, המכונה, עד שתאושר, 923.
3 צפייה בגלריה
איימן סייף מנכל הרשות ל פיתוח כלכלי ב מגזר ה מיעוטים
איימן סייף מנכל הרשות ל פיתוח כלכלי ב מגזר ה מיעוטים
איימן סייף מנכ"ל הרשות לפיתוח כלכלי במגזר המיעוטים
(צילום: עומר מסינגר)

לדברי סייף, התוכנית שתחליף את 922 צריכה למקד מאמץ באוכלוסייה הצעירה מגיל 15 והלאה ש"חלקם הגדול לא מגיע לאוניברסיטאות. הם ברחובות חסרי מעש, לא לומדים ולא עובדים. צריך לראות איך לוקחים את האוכלוסייה הזו ומייצרים לה מסגרות חינוך והכשרה, לתת להם אלטרנטיבות, שיקבלו את כל הכלים. זו קבוצה שמיואשת, שמעריכה שאין לה מה להפסיד, מתוסכלת, שאין לה אופק. צריך לעבוד איתה ולתת לה אופק. השקעה בקבוצה הזאת צריכה להיות מרכיב מאוד משמעותי ב־923".
סייף אומר שאחד המרכיבים החשובים לטיפול ב־923 זה הפשיעה. "נושא האלימות לא טופל על ידי הממשלה. זה לא היה בסדר עדיפות. ב־922 היה מרכיב של הקמת תחנות משטרה אבל הרציחות והירי בחברה הערבית התעצמו בשנים האחרונות והממשלה לא העריכה נכון את העוצמה. עכשיו יש תוכנית לטיפול בפשיעה ובאלימות שחלקה הוכן בשיתוף עם החברה הערבית. צריך לאשר אותה. זה קריטי".