סגור

כתב אישום חמור נגד תוקפי צוות השידור של כאן 11 בת"א

יוסף פרץ ויוסף מעטוף תקפו והיכו ביום חמישי כתב וצלם של תאגיד השידור, שהגיעו לתעד התקהלות של עשרות יהודים בשכונת התקווה שקראו לפגוע בערבים. בין השאר קרא לעברם פרץ: "אתם אנטישמים, שמאלנים, יא מנאייק". הפרקליטות: "המעשים בוצעו על רקע אידאולוגי של ממש"

כתב אישום נגד שני אזרחים שתקפו ביום חמישי את עיתונאי כאן 11 שהגיעו לסקר התקהלות אלימה בשכונת התקווה: פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) הגישה הבוקר (ג') לבית המשפט השלום בת"א כתב אישום כנגד יוסף פרץ (34) ויוסף מעטוף (31), המייחס להם עבירות של תקיפת עובד ציבור בנסיבות מחמירות וגניבה בנסיבות מיוחדות, כאשר לפרץ מיוחסת גם עבירת איומים.
על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד רותם נוימן וסרמן, ביום חמישי הופצו קריאות ברשתות החברתיות ובווצאפ להגיע לשכונת התקווה בתל אביב לצורך קיום צעדה לכיוון יפו, ותקיפת ערבים בדרך. בהודעות שנשלחו התבקשו המגיעים להצטייד, בין היתר, באלות, בסכינים, ברובים ובגז מדמיע. התארגנות זו הגיעה על רקע גל הפרות סדר ופרעות אלימות ברחבי הארץ על רקע לאומני-גזעני מאז החל מבצע "שומר החומות" ועל רקע הסתה וקריאות לפגוע בעיתונאים.
על פי כתב האישום, בשעות אותו הערב התקבצו במפגש הרחובות האצ"ל והלח"י כמה עשרות אנשים, קראו קריאות "מוות לערבים" והתעמתו עם שוטרים. הכתב יואב זהבי לונדון, והצלם רולן נוביצקי, מחטיבת הטלוויזיה בתאגיד השידור הציבורי הגיעו למקום לסקר את ההתרחשות. לטענת הפרקליטות, בעת שהצוות החל להיערך לשידור, פרץ ואדם נוסף החלו לצעוק לעבר צוות התאגיד "אל תצלמו פה. לך תצלם ברמלה, לוד, איפה שאנשים יורים. לא פה שיהודים שרים", תוך שהוא דוחף את המיקרופון שאחז זהבי לונדון בידו. צוות התאגיד החל להתרחק בעוד שפרץ, כך נטען באישום, המשיך לצעוק לעברו "קפלו מפה, לא רוצים להפנות את הזעם אליכם", במטרה להפחידם ולהקניטם.
בתוך כך, פנה פרץ אל האנשים שהתקהלו במקום וקרא: "חבר'ה זה הכתבים של ערוץ 13 האנטישמים האלה". לאחר שנוביצקי הבהיר לו כי הם מכאן 11 ענה לו פרץ "11 גם אנטישמים, שמאלנים אתם, אתם שמאלנים אתם, יא מנאייק".
בתגובה, התרחק צוות התאגיד וחצה את הכביש לצדו השני של הרחוב. בזמן זה פרץ יצר קשר טלפוני עם מעטוף ואמר לו "בוא לפה מהר, משדרים פה מערוץ 11". עוד נטען כי פרץ התקרב פעם אחר פעם למצלמה והסתיר את העדשה באמצעות כף ידו, כאשר הצלם נוביצקי אמר לו: "אני הולך, שחרר אותנו", והחל להתרחק מהמקום.
1 צפייה בגלריה
המהומות ביפו הלילה
המהומות ביפו הלילה
מהומות ביפו, במהלך סוף השבוע
(יובל חן)
בחלוף מספר דקות, על פי האישום, הגיע מעטוף למקום וחבר לפרץ. השניים, כך נטען, תקפו את נוביצקי מאחור ובהפתעה, מעטוף היכה בראשו באמצעות קסדה וכן היכה את המצלמה שאחז, אשר נפלה מידיו והתרסקה על המדרכה. מיד לאחר מכן, בעט פרץ בנוביצקי ותקף אותו באמצעות אגרופיו – "והכל בכוונה להכשיל אותו בתפקידו או למנוע או להפריע אותו מלמלאו", על פי האישום.
במהלך ניסיונו להתגונן מהתקיפה, מעד נוביצקי ונפל לאחור. בעודו מתרומם, מעטוף הטיח את הקסדה בראשו פעמיים, תוך שנוביצקי וזהבי לונדון מתרחקים מהם תוך כדי שירדו לכביש עליו נסעו מכוניות. בהמשך, נטל פרץ את המצלמה מהמדרכה ונמלט עמה מהמקום, כאשר מעטוף בעקבותיו.
כתוצאה ממעשיהם של שני התוקפים, נטען באישום, נגרמו לנוביצקי חבלות של ממש בין היתר בפנים, בקרקפת, בצוואר, באוזן, באף ובגב, והוא נזקק לטיפול רפואי.
בבקשה שהוגשה ביחד עם כתב האישום לבית המשפט, למעצר עד תום ההליכים, ציינה עו"ד נוימן וסרמן כי: "העובדה כי מדובר בתקיפה מכוונת, במסגרתה הציבו המשיבים את צוות התאגיד כמטרה לתקיפה אלימה, ללא כל התגרות מצדם, ועל רקע ביצוע תפקידם, מעידה כאלף עדים על מסוכנותם. דבריו של פרץ לאורכו של כל האירוע, המגלים את עמדתו כלפי צוותי תקשורת, מעידים כי מדובר במעשים שבוצעו על רקע אידאולוגי של ממש. לכך מצטרפים דבריהם של המשיבים עם מעצרם לפיהם הם נכונים לחזור על המעשים".