סגור

דרוש קוד אתי ליחסי ממשלה־לוביסטים

יש לדרוש מהיועמ”ש אביחי מנדלבליט לקבוע קוד אתי ונוהל מחייב להתנהלות של פקידי מדינה ושרים מול לוביסטים ובעלי עניין

הסדרה "מותק בול באמצע", ששודרה לאחרונה בתאגיד השידור הציבורי כאן 11, על פליטת ריאליטי שהתגלגלה להיות חברת כנסת, חשפה את התנהלות חברי הכנסת, השרים והלוביסטים, וקלעה בול למטרה, כשעסקה בין היתר בחוק לסימון מדבקות אדומות. מי שצפה בסדרה וחשב שהיא מגזימה בכמה סצנות פשוט טעה. המציאות בבית המחוקקים בישראל עולה על כל דמיון, הלוביסטים חוגגים, והלקוחות מרוצים.
לפני שבועיים נפתחה ברעש גדול חקירת משטרה שבמסגרתה נחקר מנכ"ל תנובה, נעצר לוביסט שלה, והיא גלשה גם לחקירת היחסים בין חברת תרופות רוש, בראשות המנכ”ל שנעצר ושוחרר, לבין יועצי שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן. כל העצורים בפרשת הבריאות שוחררו.
בעשור האחרון, ובמיוחד לאחר המחאה החברתית, התפתח וגדל ענף הלובינג. משרדי לובינג חדשים נפתחו, חברי כנסת שפרשו הפכו ללוביסטים, עשרות יועצי שרים לשעבר ויועצים פרלמנטריים לשעבר "נחטפו" במהלך השנים על ידי חברות הלובינג, שידעו איך למנף את קשריהם בכנסת ובממשלה לטובת הלקוחות שישלמו להם בונוס גדול. עד 2008 פעלו הלוביסטים כמעט בלא הגבלה. "חוק הלוביסטים", שנחקק ב ־2008 על ידי חברי הכנסת דאז שלי יחימוביץ' וגדעון סער, חייב אותם להזדהות בפני הח"כים, לחשוף את לקוחותיהם ולענוד "תג כתום". הבעיה היא שהחוק הזה מלא פרצות.
2 צפייה בגלריה
מסיבת עיתונאים של שלי יחימוביץ' פורשת מ פוליטיקה
מסיבת עיתונאים של שלי יחימוביץ' פורשת מ פוליטיקה
הח"כית לשעבר, שלי יחימוביץ'
(צילום: אלכס קולומויסקי )
הוא חל רק על משכן הכנסת, ולא למשל על פעילות לובינג מול ח"כ מעבר לגדר המשכן. החוק לא חל על פקידי הממשלה ועל השרים במשרדיהם. הוא גם לא חל על "מאעכרים", אותם "לוביסטים שחורים" שפועלים במסדרונות השלטון במחשכים. הם לא מדווחים על היותם "מאכערים", אבל הם פועלים למען לקוחותיהם מתחת לרדאר.
2 צפייה בגלריה
לוביסטים ב כנסת
לוביסטים ב כנסת
לוביסטים בכנסת
(צילום: מיקי אלון )
הניסיונות להגביר את השקיפות בפעילות הלוביסטים עלו בתוהו. הדרישה שהח"כים יפרסמו את פגישותיהם עם הלוביסטים ואת האינטרסים שעלו בפגישות נדחו בבוז על ידי המחוקקים. אפילו הדרישה המינימלית שח"כ יציין בהצעת חוק שהוא קיבל אותה מלוביסט — נזרקה לפח.
השרים, חברי הכנסת והפקידים, מסרבים שנים רבות לטפל ב"תפוח האדמה" הלוהט הזה. ייתכן שהדבר נובע מכך שלנוכח ריבוי מערכות הבחירות, חלק מהם מתכננים לשמש לאחר גמר הכהונה כ"יועצים אסטרטגים", שם מכובס ללוביסטים, או שחלקם חושבים שהלוביסטים, שהם החוט המחבר בין הון לשלטון, יסייעו להם לצנוח בתפקיד בחברה עסקית גדולה או לפחות כדירקטור עם שכר שנתי של עשרות אלפי שקלים.
המצב החריף. חקירת "פרשת הבריאות" מעוררת חשש לפעילות "לובינג שחור" מול משרד הבריאות מטעם בעלי אינטרסים.
במצב כזה יש לדרוש מהיועמ”ש אביחי מנדלבליט לקבוע קוד אתי ונוהל מחייב להתנהלות של פקידי מדינה ושרים מול לוביסטים ובעלי עניין, ולא שכל שר ויו"ר מפלגה (ליברמן וזנדברג) ויועץ משפטי (מסינג) יקבעו נוהל משלהם. נוהל כזה צריך להיות מקיף ולחשוף את הקשרים בין הלוביסטים למקבלי ההחלטות בממשלה וברשויות השלטון, ועל הכנסת לאמץ אותו.