$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

עובדי החוזים האישיים בשירות הציבורי מאיימים בעיצומים

נציגי הארגון שמייצג את העובדים המועסקים בחוזה אישי בשירות הציבורי הציבו אולטימטום לאוצר, בדרישה לקבל תוספת של 3.25% לשכרם. הרקע לתביעה: כניסתן אתמול של תוספות היוקר לשכרם של בעלי החוזים הקיבוציים במגזר הציבורי

מיקי פלד 06:5902.01.13

עובדי החוזים האישיים במגזר הציבורי דורשים ממשרד האוצר לקבל תוספות שכר זהות לאלו של העובדים שמועסקים בחוזה הקיבוצי תחת ההסתדרות. במכתב ששלח השבוע ארגון אחדות, שמנסה לאגד את העובדים בחוזים אישיים, הוא מתריע כי אם לא ימלא האוצר אחר הדרישות, ישקלו העובדים לפתוח בעיצומים. אתמול נכסנו לתוקפן תוספות התקציב של 2.25% שיקבלו העובדים המועסקים בהסכם הקיבוצי, וביולי הם יזכו לתוספת של אחוז נוסף.

 

רוצים תוספת של 3.25% לשכרם רוצים תוספת של 3.25% לשכרם צילום: גלעד קוולרציק

 

 

בשירות המדינה מועסקים כ־8,000 עובדים בחוזים אישיים, שהם כ־11% מכלל עובדי המדינה. במגזר הציבורי כולו, שכולל גם גופים חוץ־ממשלתיים ועיריות, מספר העובדים בחוזים אישיים מוערך בכ־30 אלף, כ־10% מכלל המועסקים. מדובר בעיקר בעובדים במקצועות חופשיים ומומחים בנושאים שונים, שכבר שנים רבות אינם נקלטים לעבודה במסגרת הסכמים קיבוציים. בשל שכרם הגבוה יחסית ומספרם הגדל, דרישתם עלולה לעלות עשרות מיליוני שקלים למדינה.

 

לעומת העובדים בהסכמים הקיבוציים, עובדים בחוזים אישיים אינם יכולים לשפר את שכרם באמצעות התמקחות מול המעסיק, שבפועל הוא משרד האוצר. עם זאת, נוצר נוהג שלפיו האוצר מעדכן מעת לעת את תנאי העבודה של העובדים בחוזה אישי, בהתאם לאלו שנקבעים עם ההסתדרות לגבי שאר העובדים. בשלוש השנים האחרונות הם קיבלו תוספות שכר דומות לאלו של העובדים בהסכם הקיבוצי. לדברי יו"ר אחדות אבירם ז'ולטי, השנה נאלץ הארגון לשלוח מכתב איום כדי שאמהות המועסקות בחוזים אישיים בשירות המדינה יקבלו הטבות.

 

אם האיום ימומש, צפויים העובדים להיתקל בקושי במקרה שיודיעו על עיצומים, שכן בבית הדין הארצי לעבודה עדיין מתנהל דיון בשאלה אם לאם אחדות הם הארגון היציג של העובדים בחוזה אישי בשירות הציבורי.

 

"לא ייתכן שבזמן שבכירי השירות הציבורי נהנים מתוספת שכר נדיבה, שכרם של עובדי חוזים המהווים חלק אינטגרלי ממעמד הביניים יישחק", הוסיף ז'ולטי. "עובדי החוזים האישיים לא יהססו לנקוט צעדים ארגוניים כדי להבטיח את זכויותיהם".

 

מהאוצר לא נמסרה תגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x