שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": שמואל סלבין: "הנפקת נמל חיפה מזכירה מכירת סוף עונה"

ועד העובדים שכר את מנכ"ל משרד האוצר לשעבר לחוות דעתו על טיוטת תשקיף ההפרטה של הנמל, לקראת הנפקת 15% מהמניות בבורסה

ליאור גוטמן 06:5604.05.10

"יש תחושה חריפה של מכירת סוף עונה של תשתית לאומית חשובה ביותר למדינת ישראל ולכלכלתה" - כך קובע נחרצות שמואל סלבין בדו"ח שמתייחס לטיוטת תשקיף נמל חיפה שנמסרה לאחרונה לידי רשות ניירות ערך.

 

סלבין, שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד האוצר, נשכר על ידי ועד עובדי הנמל כדי לחוות

את דעתו המקצועית על טיוטת תשקיף ההפרטה, זאת לקראת הכוונה להנפיק 15% ממניות המדינה בנמלי חיפה ואשדוד בחודש הנוכחי בבורסה. העתקים מהדו"ח של סלבין הגיעו לגורמים אחדים, בהם הנהלת נמל חיפה, דירקטוריון חברת נמל חיפה, רשות החברות הממשלתיות, רשות ניירות ערך, משרדי התחבורה והאוצר ושופט בית הדין האזורי לעבודה בחיפה אלכס קוגן.

 

"נראה לי שהטיוטה הוכנה בחופזה, במהירות וללא תשומת לב ראויה. בטיוטה מספר רב של שגיאות כתיב. כפי הנראה, חלק מהטיוטה הועתק מתשקיף שהכינה המדינה לאל על, ואף שכחו להתאים אותה לנמל חיפה", מעריך סלבין.

 

מערכת יחסים עכורה בין ההנהלה לעובדים

 

לפני כמה שבועות, כאשר טיוטת התשקיף הועברה לרשות ניירות ערך, השבית ועד העובדים את העבודה בנמל. "נראה כי מערכת היחסים העסקיים (בין ההנהלה לעובדים) של נמל חיפה לא בשלה בשלב זה להנפקה", מעריך סלבין ומסביר: "חוסר זהירות מטעם רשות החברות, חברת נמלי ישראל והנהלת הנמל בנוגע להסכמי השכר החדשים של העובדים יביא לאי־שקט ביחסי העבודה, לשיבושים ולנזקים כבדים למשק הישראלי, ליצוא וליבוא".

 

סלבין הביע את פליאתו על כך שהמדינה מעוניינת להנפיק את הנמל בטרם מומש הפוטנציאל המלא שלו: "הנפקה במועד זה נותנת הערכת חסר בעשרות רבות של אחוזים לשווי של הנמל". הסיבות לכך, לדעתו, מיוחסות בין השאר ל־18 עגורנים שטרם החלו לפעול בנמל, וקליטתם תכפיל את התפוקה הפוטנציאלית הנוכחית. "האם אפשר להנפיק חברה שלפחות חצי מהפוטנציאל שלה לא ממומש? זה דומה למכירת מכונית ללא מנוע וצמיגים", הוא פוסק.

 

ועד הנמל בפנייה לאוצר: "ההנפקה לא חוקית"

 

הניתוח של סלבין לא נפל על אוזניים ערלות: יו"ר ועד עובדי נמל חיפה, מאיר תורג'מן, שלח אתמול מכתב חריף לשר האוצר יובל שטייניץ ולשר התחבורה ישראל כץ, וביקש את התערבותם המיידית. "אני מבקש להתריע בפני כבודכם על נקיטת סחבת מכוונת מצד נציגי רשות החברות הממשלתיות, לעניין המשא ומתן המתנהל באמצעות נציגי ההסתדרות הכללית, חברת נמל חיפה ונציגות העובדים", אומר תורג'מן, ומזכיר לכולם שטיוטת תשקיף הנמל אושרה "באופן חד־צדדי ובאישון לילה".

 

לדבריו, זו הסיבה שהביאה את העובדים להשבית מיד את פעולת הנמל. "אם לא תמצאו לנכון להתערב בנושא באופן מיידי, נשקול כבר בימים הקרובים נקיטת צעדים ארגוניים כדי שקולנו יישמע ברבים", מצהיר תורג'מן.

 

נמל חיפה מסר בתגובה לדו"ח של סלבין: "יחד עם ההערכה הרבה למר סלבין, התייחסותו ניתנה לנייר עבודה פנימי ראשוני כשלושה שבועות בטרם הוגשה טיוטת תשקיף החברה לרשות ני"ע. מתווה ההפרטה סוכם עם ההסתדרות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x