$
מחפשי עבודה

ההטבות הכי מבוקשות, ומה חשוב לעובדים היום במקום העבודה

תקציב לרכישת ציוד למשרד ביתי, מימון בייביסיטר ושיעורי כושר אונליין החליפו את הארוחות המפנקות במשרד, את הנופש המשרדי וחדרי הכושר; עובדי ההייטק מחפשים היום שכר ויציבות תעסוקתית, וכבר לא אפשרויות קידום והתפתחות מקצועית

מעין מנלה 18:0502.03.21

מטבחים משרדיים מלאים 'פינוקים', חדרי משחקים, נופש משרדי ומני הטבות החל משיעורי כושר ועד מימון פונדקאות, זו הייתה מנת חלקם של עובדי ההייטק בישראל עד לפני שנה. מאז, בשנה שנראה שהייתה הכי ארוכה בהיסטוריה, דברים השתנו. מלבד המעבר לעבודה מהבית חלו שינויים בשוק התעסוקה שצפויים להישאר וגם העדפות העובדים השתנו בהתאם.

 

ההטבות שמחפשים היום והדברים שחשובים למועמדים בחיפוש עבודה השתנו. הגורמים המשפיעים ביותר על בחירת מקום העבודה בהייטק בתקופת הקורונה הם שכר והטבות, איזון בית-עבודה ויציבות תעסוקתית, כך עולה מסקר שערכה חברת See.V, המתמחה בגיוס טאלנטים בתחומי התוכנה, בקרב 400 אנשי ונשות הייטק, רובם במקצועות התוכנה. לשם השוואה, בשנת 2019, שכר והטבות היה הגורם שנמצא במקום השלישי בבחירת מקום עבודה, סימן מובהק למצב של שפע, בו מועמדים אינם צריכים להילחם על גובה השכר. מאז פרוץ הקורונה, זה כבר לא המצב, ושכר והטבות טיפסו למקום הראשון עם 70% מקולות משתתפי הסקר. במקום השני נמצא, איזון בית-עבודה וגמישות תעסוקתית עם 61% מהקולות, ובשלישי גורם שבעבר היה הרחק מאחור: יציבות תעסוקתית, עם 51% מקולות המשתתפים בסקר. "הנהלה ותרבות ארגונית" ו-"אפשרויות קידום והתפתחות", שבעבר היו גורמים מובילים בבחירת מקום עבודה חדש בקרב עובדי ההייטק, הגיעו למקומות הרביעי והחמישי בלבד.

 

רונן אנגלר, מנכ"ל See.V רונן אנגלר, מנכ"ל See.V צילום: סאם יעקובסון

"זה טבעי שבתקופה כזאת, לאנשים חשובים יותר במקום העבודה תנאי הבסיס, שכר ויציבות תעסוקתית, על קידום והתפתחות קל יותר לחשוב אחרי שיש לך את תנאי הבסיס. לכן זה לא הפתיע אותנו. באופן דומה, התרבות הארגונית פחות באה לידי ביטוי כאשר עובדים מרחוק, וההבדלים בין החברות בהקשר הזה מיטשטשים. לכן זה גורם פחות משמעותי בבחירת מקום העבודה בתקופה הנוכחית. לעומת זאת, הבחירה באיזון בית-עבודה וגמישות תעסוקתית לכאורה כן מפתיעה, כי רובנו עובדים מהבית או מרחוק בתקופה הנוכחית. מסתבר שדווקא המעבר הגורף לעבודה מהבית, מדגיש יותר מאי פעם את הצורך באיזון בית-עבודה, כנראה כי הגבולות בין בית לעבודה היטשטשו לחלוטין. זה במיוחד נכון לגבי עובדים שיש להם משפחות והילדים אתם בבית בתקופות הסגר", אומר רונן אנגלר, מנכ"ל see.V.

 

משרדי פייסבוק ריקים בתל אביב, ההטבות כבר אינן במשרד משרדי פייסבוק ריקים בתל אביב, ההטבות כבר אינן במשרד צילום: עדי כהן צדק

 

 

עוד עולה מהנתונים, כי יש הבדל בין גברים לנשים ובין קבוצות גיל שונות בהעדפות בנוגע למקום העבודה. כך למשל, בקרב הנשים איזון בית-עבודה הוא הדבר החשוב ביותר במקום העבודה, יותר משכר והטבות. בקרב הגברים, לעומת זאת, זה הפוך, שכר והטבות תופס את המקום הראשון ואיזון בית-עבודה רק את המקום השני. באופן דומה, כאשר בוחנים מה חשוב לעובדים בקבוצות גיל שונות, רואים שבגילאי 36-40 איזון בית-עבודה נמצא במקום הראשון, בשנות העשרים קידום והתפתחות מקצועית חשובים ובשנות החמישים הכי חשובה היציבות התעסוקתית.

 

בסקר שנערך בבריטניה על ידי חברת Azura ההטבה המבוקשת ביותר על ידי עובדים היא תקציב למעבר לעבודה מהבית, סכום כסף שחברות נותנות על מנת לאפשר לעובדים לרכוש ציוד למשרד הביתי. בחברות הייטק רבות היקצו לעובדים סכום של כמה מאות דולרים על מנת לרכוש ציוד. במקום השני ברשימת ההטבות המבוקשות היו שיעורי הכושר הוירטואלים ואחריהם תמיכה בבריאות הנפשית של העובדים באמצעות שיעורי מיינדפולנס, יוגה או טיפולים פסיכולוגיים ודומיהם. הטבה נוספת שצברה תאוצה בעקבות הקורונה היא 'חופשת חיית מחמד' שמספר חברות בבריטניה מציעות לעובדיהן לאחר שאלה אימצו חיות מחמד במהלך הסגרים. במקום החמישי ברשימת ההטבות המבוקשות נמצאים שירותי הטיפול בילדים, שהפכו להטבה מבוקשת גם בישראל כאשר מספר חברות החלו להציע מימון בייביסיטר בזמנים בהם מערכת החינוך הייתה סגורה כדי לאפשר להורים לעבוד.
x