$
Dun
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

קהילת ההיי-טק משתפת פעולה עם אוניברסיטת סטנפורד כדי לראות יותר נשים בתחום מדע הנתונים כדוברות בכנסים טכנולוגיים

לכנס הטכנולוגי WiDS בתחום מדע הנתונים, שנערך השבוע ביוזמת ובהובלת Intuit Israel ו- PyData Tel Aviv הוזמנו מקצוענים ממדע הנתונים מכל המגדרים, אך הדוברות היו נשים בלבד

שיר מאיר לדור 16:2326.02.20

מוגש מטעם DUN'S 100

 

קהילת ההיי-טק בארץ ובעולם ידועה בתור קהילה הנוהגת לשתף מידע ומחקרים בכנסים טכנולוגיים בתדירות גבוהה, על מנת ללמוד אחד מהשני ולתרום לקידום הקהילה כולה. אך אם נבדוק מי הדוברים בכנסים אלו נגלה כי על פי מחקרים אחרונים, רק 25% מהדוברים בכנסי טכנולוגיה מקצועיים הינן נשים. באוניברסיטת סטנפורד שבארה"ב החליטו להעלות את הנתון הסטטיסטי ולעודד נשים מקצועיות לפרוץ את תקרת הזכוכית, לעלות על במות בכנסים הטכנולוגיים ולהציג את עבודות המחקר שלהן בתחום מדע הנתונים (Data Science) בפני שאר הקהילה המקצועית.

 

כך למעשה נולד לפני 5 שנים בסטנפורד הרעיון להקמת כנס WiDS – Women in Data Science. לכנס הוזמן קהל מקצועי מכל המגדרים, אך המציגות בכנס הן נשים בלבד. יוזמה זו תפסה תאוצה במקומות נוספים בעולם והיום כ- 150 כנסים כאלו מתקיימים ב-50 מדינות. בארץ נערך כנס WiDS ביוזמת ובהובלת Intuit Israel ו- PyData Tel Aviv. השבוע נערך הכנס זו הפעם השלישית בישראל וזכה להצלחה בקרב 300 אנשי המקצוע שפקדו אותו ומילאו את האולם מפה לפה.

 

חברת Intuit, מובילה עולמית לפיתוח מוצרים לניהול פיננסי, יצרה קשר עם ארגון WiDS העולמי וכך נבחרה שיר מאיר לדור, ראש צוות דאטא סיינס ב- Intuit Israel כשגרירת WiDS להובלת כנסים אלו גם בישראל. המטרה היא לשמש דוגמה ולהוות השראה לנשים נוספות לעמוד בקדמת הבמה המקצועית. כבר מהכנס הראשון, נראה שהמאמצים השתלמו והכנס תופס תאוצה. בשנה הראשונה התקבלו פניות מ- 22 נשים בתחום מדע הנתונים המעוניינות להיות דוברות בכנס. בשנה השנייה, עלה הנתון ל- 50 פניות. השנה, התקבלו כבר קרוב ל-100 פניות מנשים מקצועיות בתחום. 

שיר מאיר לדור שיר מאיר לדור

 

בין הדוברות הבולטות בכנס השנה הציגו: יעל קרוב – מנהלת הנדסה ב-Google, דפנה וייסגלאס – ראש צוות מידענות ביומד ב-MyHeritage, ד"ר עופרה אמיר – חוקרת בינה מלאכותית וממשקי אדם מחשב, מרצה בפקולטה להנדסת תעשיה וניהול בטכניון, וגל יונה – סטודנטית לדוקטורט במדעי המחשב, ממכון ויצמן.

 

הדגש המרכזי בכנס הוא לשמור על רמה מקצועית גבוהה ביותר. לכן, מוצגות בכנס עבודות ברמה הגבוהה ביותר באקדמיה ובתעשייה בתחום מדעי הנתונים, כגון עיבוד שפה טבעית NLP – Natural Language Processing (עיבוד שפה טבעית), Explainability – איך להסביר תוצאות מודלים למקבלי ההחלטות ו- Fairness - איך ליצור מודלים הוגנים כלפי אוכלוסיות שונות.

 

בכנס השנה הציגו 32 דוברות במסגרת הרצאות ארוכות, הרצאות קצרות, שולחנות עגולים ופוסטרים על מחקרים עדכניים ועבודות. על מנת לתת לדוברות כלים לעמידה בפני קהל ולהבטיח הרצאות ברמה הגבוהה ביותר, נערך זו הפעם השנייה השנה ערב הכנה לדוברות הכנס.

 

מתוך הכנס מתוך הכנס

 

בעקבות ההצלחה של ערב ההכנה לדוברות בשנה שעברה ועל מנת לשמור על המומנטום של הקהילה שנוצרה הוקם פורום מקצועי הכולל דוברות משלושת הכנסים שנערכו בשנים האחרונות בישראל וצפוי להוסיף אליו חברות נוספות בשנים הבאות. פורום זה מקיים פגישות מקצועיות אחת לחודש על מנת לשמר את הקשרים ולחזק את הידע המקצועי של החברות בו.

 

כמו כן, כדי לוודא דיונים ברמה הגבוהה ביותר בשולחנות העגולים ובכלל בכנס, הנרשמים לכנס עברו תהליך סינון ע״י המארגנים כדי לוודא שהם אכן עוסקים בתחום.

 

חשוב להדגיש שיוזמה זו מגיעה ממניעים אידיאולוגיים לעודד נשים לחלוק את עבודותיהן על הבמה ולהוביל בתחום מדע הנתונים. ולכן, כל ההכנסות אשר גויסו ממכירת הכרטיסים לכנס יועברו כתרומה להוסטל "נאות אביב" לנערות במצוקה.

 

הצלחת הכנס הבאה לידי ביטוי במספר המשתתפים הגבוה ומספר מגישות ההרצאות אשר זינק בכ- 100% משנה לשנה מעידה על הדרישה הגבוהה מצד כל המגדרים לראות עוד נשים מקצועיות בתחום מדע הנתונים על במות בכנסים טכנולוגיים. במבט לעתיד, נראה כי מגמה זו צפויה להמשיך גם בשנה הבאה.

 

שיר מאיר לדור הינה ראש צוות מדע הנתונים (Data Science) בחברת Intuit Israel . שיר נבחרה על ידי מארגני כנס WiDS העולמי כשגרירת הכנס בישראל.