$
מחפשי עבודה

בלוקצ'יין ואינטליגנציה רגשית - הכישורים הכי נדרשים בשוק העבודה ב-2020

בלינקדאין ניתחו למעלה מ-660 מיליון פרופילים ו-20 מיליון משרות ומצאו את 15 הכישורים ה'קשים' וה'רכים' המבוקשים ביותר על ידי מעסיקים. יצירתיות פותחת את רשימת הכישורים הרכים ואילו מיחשוב ענן, הנמקה אנליטית ובינה מלאכותית מובילים בכישורים הקשים

מעין מנלה 19:5912.01.20

אם פעם השורות החשובות ביותר בקורות החיים היו אלה של הניסיון התעסוקתי או ההשכלה הרי שבשנים האחרונות מתרחשת מהפיכה שקטה שניתן לכנותה "מהפכת הכישורים". הדבר החשוב ביותר עבור מעסיקים הפך להיות המיומנויות והכישורים ופחות הניסיון או התואר. כחלק מהמגמה נוספו לדרישות התפקידים גם כישורים 'רכים' כגון יצירתיות או יכולת עבודה בצוות שהפכו להיות קריטיים להצלחה.

 

בלינקדאין ניתחו נתונים מלמעלה מ-660 פרופילים של אנשי מקצוע ו-20 מיליון משרות שפורסמו ברשת המקצועית כדי להבין מהן 15 המיומנויות המבוקשות ביותר ב-2020.

 

בשנה שעברה, המיומנויות ה'קשות' שהובילו את רשימת הכישורים המבוקשים ביותר היו מיחשוב ענן ובינה מלאכותית. שניהם נמצאים ברשימה גם השנה, אבל מיומנות שבקושי שמעו עליה בשנה שעברה - בלוקצ'יין - נחתה היישר לראש רשימת המיומנויות המבוקשות ביותר ב-2020. המיומנות ה'רכה' הנדרשת ביותר היא יצירתיות, ממש כפי שהייתה ב-2019 וגם ב-2018. כל ארבע המיומנויות ה'רכות' הנדרשות ביותר נותרו ללא שינוי, אבל במקום החמישי נכנסה מיומנות חדשה - אינטליגנציה רגשית, מיומנות הכרחית בכל תפקיד.

 

מהם כישורים קשים ורכים?

כישורים קשים נוגעים ליכולתו של עובד לבצע משימה ספציפית, וכישורים רכים קשורים יותר לאופן בו מבצעים אותה - כיצד העובד מסתגל, משתף פעולה, פותר בעיות ומקבל החלטות.

 

יצירתיות, המיומנות ה'רכה' הנדרשת ביותר כבר שלוש שנים ברציפות יצירתיות, המיומנות ה'רכה' הנדרשת ביותר כבר שלוש שנים ברציפות

 

 

מיומנויות קשות כוללות ידע ויכולות טכניות מיוחדות, כגון פיתוח תוכנה, חשבונאות מס או מומחיות בדיני פטנטים. לרוב קל יותר להגדיר ולמדוד אותן מאשר מיומנויות רכות.

 

מיומנויות רכות עוסקות יותר בהתנהגות וחשיבה, תכונות אישיות וכישורים קוגניטיביים. בדרך כלל הם קשים יותר למדידה, אך הם יכולים גם לעזור לאדם לשגשג במגוון תפקידים ותעשיות.

 

אלה הם הכישורים הנדרשים ביותר בשוק העבודה לשנת 2020:

 

כישורים 'קשים':

1. בלוקצ'יין

2. מיחשוב ענן

3. הנמקה אנליטית (Analytical Reasoning)

4. בינה מלאכותית

5. עיצוב UX

6. ניתוח עסקי

7. שיווק שותפים

8. מכירות

9. מיחשוב מדעי

10. הפקת וידאו

 

כישורים 'רכים'

1. יצירתיות

2. יכולת שיכנוע

3. שיתוף פעולה

4. סתגלנות

5. אינטליגנציה רגשית

 

במקום הראשון ברשימת המיומנויות ה'קשות' נחת השנה הבלוקצ'יין מכיוון שחברות מסויימות רואות בזה טכנולוגיה שמשנה את כללי המשחק. בלוקצ'יין הגיח מעולמו האפל של הקריפטו והפך לפתרון עסקי בתחומים רבים. המשמעות היא שהדרישה לאנשים עם ידע בבלוקצ'יין לא מוגבלת רק לחברות פיננסיות. ההבטחה שיש בבלוקצ'יין היא עצומה. המצדדים בטכנולוגיה החדשה רואים בה דרך מאובטחת, מבוזרת ויעילה מבחינת זמן ועלות למעקב שקוף אחר משלוחים ועסקאות מכל הסוגים. הספקנים, עם זאת, חוששים מהיעדר נהלים ופרוטוקולים סטנדרטיים, מצמיחה בלתי מבוקרת ומשימוש מופרז באנרגיה (הביטקוין לבדו צורך אנרגיה בסדר גודל של כל שוויץ).

  

אולם, עולם העסקים מצביע במשרותיו, ונראה כי חברות מאמינות שהפוטנציאל שווה את ההימור. בלוקצ'ין הפך לקו עסקי עבור כל השמות הגדולים בעולם התאגידים - IBM, אורקל, ג'יי.פי מורגן צ'ייס, מיקרוסופט (חברת האם של לינקדאין), אמזון ואמריקן אקספרס. כיום משתמשים בבלוקצ'יין בענפים הנעים מבריאות, דרך חקלאות ובטיחות מזון לבידור ומשחקים. בלוקצ'יין היא המיומנות המבוקשת ביותר בארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה ואוסטרליה.  

 

בחיפוש אחר מיומנויות רכות, חברות מתמקדות במועמדים בעלי אינטליגנציה רגשית. בעוד שמיומנויות קשות בדרך כלל מאוד ספציפיות לתפקידו של האדם בחברה שלו, הכישורים הרכים המובילים - יצירתיות, שכנוע, שיתוף פעולה, יכולת הסתגלות, אינטליגנציה רגשית - נדרשים בכדי להצליח כמעט בכל תפקיד.

 

חדשה ברשימה השנה, לאינטליגנציה הרגשית יש משמעות שונה עבור אנשים שונים. אבל דניאל גולמן, מחבר רב המכר בנושא מ-1995, הצביע על שילוב של מודעות עצמית, ויסות עצמי, מיומנות חברתית, אמפתיה ומוטיבציה. אחרים מציינים את היכולת לזהות רגשות, משלכם ושל אלה של אחרים, ולהשתמש במידע רגשי כדלק לחשיבה והתנהגות פרודוקטיבית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x