$
Dun
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

שחררו את הקרקעות במרכז הארץ לבנייה

ישי רוט 09:3530.12.19

מוגש מטעם DUN'S 100  

 

2019 היתה שנה טובה לשוק הדיור בישראל ועוד יותר עבור יזמים שהצליחו להתאים את עצמם למציאות המשתנה ונכנסו לפרויקטים 'מחיר למשתכן' בכנות ובאחריות.

 

כך למשל בתחילת 2019 השקנו שכונה חדשה בבאר שבע כאשר היה עלינו להתמודד הן עם מיתוג שכונה חדשה שמוקמת מאפס וכמובן לשכנע רוכשים לרכוש על הנייר, עם העובדה שמדובר בפרויקט משולב של מחיר למשתכן ושוק חופשי וכל זאת בתור 3 חברות שאינן ידועות באיזור הדרום, ולמרות כל אלה הצלחנו מעל למשוער והפרויקט מכר כ 570 דירות כאשר לשמחתנו כמעט שלא היו לנו ביטולים של זוכי מחיר למשתכן. הביקושים לשכונה איתנים בעיקר בזכות 2 גורמים – מינהלת הגג שהזרימה תקציבים אדירים לפיתוח התשתיות ומבני הציבור וכן תכנון תשתיות התחבורה שמסביב לשכונה.

 

אנו צופים כי 2020 תמשיך את מגמת עלית המחירים משתי סיבות עיקריות - כמות המכרזים שהמדינה מוציאה בימים אלה ותקופת אי הודאות הארוכה שנגרמה כתוצאה מחוסר היציבות השלטונית שגרמו לרוכשי הדירות לרדת מהגדר.

 

יחד עם זאת המדינה נמצאת במשבר תחבורתי חמור ואנו רואים יותר ויותר ראשי ערים המתנים את המשך הפיתוח בהקמת תשתיות תחבורה נאותה. ללא פיתוח תשתיות תחבורתיות באמצעות הולנת"ע והפנית משאבים לפתרון המשבר התחבורתי, בטווח הארוך אנו עלולים להיקלע לפער אדיר בין התכנון לביצוע ולאלפי יחידות דיור שתהיינה תקועות על הנייר.

 

בנוסף, לאור עצירת תמא 38 אנו צפויים למשבר בביקושים באיזורי הביקוש ולכן על הממשלה לפעול בהקשר זה בשלוש חזיתות במקביל:

באיזורי הביקוש כלואים מאות דונמים שמיועדים לבניה אולם תקועים בהליכי תכנון שונים. על הותמ"ל לפעול ל"שיחרור" קרקעות בגוש דן. לדעתנו קידום הליכי התכנון במרכז יסייע לא רק בהדבקת הביקוש להיצע אלא אף יוביל למיתון בעלית המחירים.

 

בנוסף יש להעניק תמריצים ליזמים לבנות בתוך 12-18 חודשים.

 

על מנת לענות על ההיצע על הממשלה ליזום תכנית מימון לזוגות הצעירים כך למשל מי שזו לו דירה ראשונה יקבל עד 90% בריביות ממומנות על ידי המדינה.

 

המפתח לחיזוק הפריפריה הוא ביצירת מקומות תעסוקה מגוונים ואלה יוקמו רק בעקבות הקמת תשתיות תחבורה איכותיות שיקרבו את הפריפריה לגוש דן. אנו מאמינים שכל זוג צעיר ראוי לגור בדירה משלו דם אם מדובר בגוש דן. לטעמנו ככל שההיצע באיזורי הביקוש ידביק את הביקושים, כך גם החגורות מחוץ לגוש דן ייהנו במידה ויקבלו תשתיות תחבורה ותעסוקה ראויות שמוקמות שלא תחת לחץ ולא מתוך יצירת היצע מלאכותי.

 

ישי רוט ישי רוט

 

קבוצת שובל שבבעלותו של היזם משה מילר הינה מקבוצות הבניה המובילות בישראל, בעלת ניסיון של 34 שנים ומוניטין רב בתחומי הבנייה והיזמות. מאז היווסדה בשנת 1985 יזמה וביצעה פרויקטים מורכבים רבים בתחום הבניה למגורים, מסחר, תעשייה, מגדלי משרדים מוסדות חינוך ומרכזים לוגיסטיים.

 

לקבוצה זרוע יזמית - שובל מתחמי מגורים בע"מ, היוזמת ומתכננת פרויקטים רבים ושכונות למגורים בכל רחבי הארץ וכן זרוע ביצועית - שובל הנדסה ובניין בע"מ. קבוצת שובל הינה בעלת הסיווג הקבלני הגבוה ביותר - ג 5 - וקבלן מוכר של משרד השיכון. שתי החברות פועלות בתיאום ובשיתוף פעולה מלא.

 

ישי רוט משמש סמנכ"ל השיווק בחברת שובל מתחמי מגורים