$
מעסיקים

שאלת המנכ"ל

"איזו חיה היית רוצה להיות?"; רני צים מחפש אריות

בעל השליטה ומנכ"ל חברת 'רני צים מרכזי קניות' מחפש עובדים עם ערכים דומים לשלו. "לי יש קעקוע של אריה, מגיל קטן אני מחשיב את עצמי כאריה, אני לא קם כל בוקר ומלקק דבש וחשוב לי שהאנשים שלי יראו את הדברים באותה צורה. אנשים שעונים אריה או פנתר זה משהו חזק, אדם שיגיד שועל שהוא ערמומי, או נמלה – חרוץ, אלה האנשים שאני מחפש"

מעין מנלה 17:3225.12.19

רני צים, בעל השליטה ומנכ"ל חברת 'רני צים מרכזי קניות' הוא יזם ותיק בשוק הישראלי והוא מאמין בעבודה קשה. הוא שם את העבודה במקום הראשון בסדר העדיפויות ומחפש עובדים שעושים כמותו. אחת השאלות שהוא שואל את המועמדים לעבודה היא 'איזו חיה היית רוצה להיות' כדי להבין מה הדימוי של האדם שיושב מולו. "יש לי קעקוע של אריה. מגיל קטן אני מחשיב את עצמי כאריה, אני לא קם כל בוקר ומלקק דבש וחשוב לי שהאנשים שלי גם כן יראו את הדברים באותה צורה. אנשים שעונים אריה או פנתר זה משהו חזק, אדם שיגיד שועל שהוא ערמומי, או נמלה – חרוץ, אלה האנשים שאני מחפש", הוא מספר.

 

במהלך הקריירה שלו הוא ראיין מאות רבות של אנשים בכל מני תחומים ממועמדים לתפקיד של סמנכ"ל, דרך מנהל איזור, סניף או איש אחזקה. היום, הוא מראיין בעיקר אנשים לתפקידים בכירים, סמנכ"לים ומנכ"לים. החברה שבראשה הוא עומד פועלת בתחום ההקמה והניהול של מרכזים מסחריים, רכישה, ייזום והשבחת קרקעות בישראל ולה 6 מרכזי קניות בערד, נתיבות, בית שאן, מעלות, אום אל פחם וירכא. צים הקים בעבר את רשת חנויות המזון 'כמעט חינם' שנמכרה בשנת 2012 לפי שווי של 350 מיליון שקל.

 

אלה השאלות שרני צים אוהב לשאול בראיונות עבודה:

 

1. איפה העבודה נמצאת בסולם העדיפויות שלך מתוך בית, משפחה, קריירה וחברים

המטרה של שאלה זו היא לראות מה חשיבות העבודה בחייו של העובד והאם קיים איזון הגיוני בין יתר הפרמטרים בחייו. "תשובה טובה לשאלה הזאת היא שאדם יגיד לי שהוא חי את העבודה 24/7", אומר צים. "נותנים לעובדים אופציות, בונוסים, תגמולים כדי שיהיו מחוברים לתוצאות של החברה ושיביאו תוצאות וביצועים. השאלה הזאת נורא חשובה לי כדי לדעת שהעובד לא בא לעבודה אלא בא לעבוד. אצלי סדר העדיפויות הוא קודם כל עבודה, ויש פנאי אבל אם אני צריך משהו דחוף למחר ואני צריך להשיג עובד ב-10 בלילה אני רוצה לדעת שזה מישהו שיהיה זמן, לדעת שאני לא קולט לעבודה פקיד אלא מישהו שמחוייב לתוצאות". לדבריו העבודה צריכה להיות במקום הראשון או השני בסדר העדיפויות של האדם מכיוון שאם העובדים לא יתנהגו כמוהו וישימו את העבודה בראש סדר העדיפויות העסק לא יצליח להראות ביצועים. "ברור שאם אדם יגיד לי שקודם כל המשפחה ואז עבודה זה בסדר. אבל יש סולם דרגות חשיבות שבו העבודה צריכה להיות במקום הראשון או השני".

 

מרכז קניות רני צים באום אל פאחם מרכז קניות רני צים באום אל פאחם

 

 

2. האם אתה עובד 24/7?

המטרה של שאלה זו דומה לקודמת, להבין עד כמה העובד זמין ומהם הגבולות האדומים שהוא מציב לעצמו. "תשובה טובה לשאלה הזאת היא פיסית אני לא עובד 24/7 אבל מבחינת הראש - כן. אני זמין לארגון מחמש בבוקר ועד 11 בלילה. זה לא משהו שאני מצפה מכל העובדים אבל כן מאנשים בתפקידים בכירים. אם יש לי איש אחזקה או שומר בקניון אני לא מצפה ממנו שיענה ב-11 בלילה, אבל ממנכ"ל כן", הוא אומר.

 

לגבי הגבולות האדומים, הוא מסביר שיש אנשים שצריכים למשל לצאת ב-16:00 כדי להיות עם הילדים, הארגון מכבד את זה, אבל שאם צריך אותם באופן דחוף אז הוא מצפה שיהיו זמינים.

 

3. האם אתה עושה ספורט?

צים מסביר שהוא "מאוד אוהב אנשים שהולכים מהר, שמקדישים חלק מהיום לפעילות ספורטיבית כי זה מראה שהם תקתקנים, לא עצנים ובעלי יצירתיות רבה". מועמד שלא עושה ספורט לא ייפסל על כך, אבל יש לדעתו חשיבות רבה לספורט. "אני חושב שאנשים שעושים ספורט קמים באנרגיות טובות, הביצועים שלהם יותר טובים, הם יותר יצירתיים ויש להם אנרגיות טובות. אני, כאדם שעושה ספורט זה חשוב לי".

 

רני צים רני צים צילום: אורן קאן

 

4. ספר לי על הפעם האחרונה שניפצת תקרת זכוכית

המטרה של שאלה זו היא לשמוע מהעובד על משהו קיצוני שהוא עשה שלא האמין שהוא מסוגל לעשות ובכל זאת הצליח.

 

אני רוצה לשמוע מהעובד על משהו קיצוני שהוא עשה שלא האמין שהוא יכול לעשות, ובכל זאת הצליח. "סיפר לי עובד פעם שהיה לו פחד גבהים וכדי להתגבר עליו הוא הלך וקפץ ממטוס בגובה 15 אלף רגל. היה לו פחד והוא הלך ונלחם בפחד הזה ומבחינתו זה היה לנפץ תקרת זכוכית. זה מראה לי שהאדם לא מפחד מהפחד. לכולנו יש חרדות או פחדים כאלה ואחרים והוא הלך והתמודד עם זה. אצלנו בעסקים כל הזמן יש תקרות זכוכית שצריך לנפץ והשאלה הזאת מראה על האופי של האדם. אדם ששבר תקרות זכוכית זה אחד שלא מוותר, בעל אופי חזק, שמוכן להתמודד עם אתגרים".

 

5. אם היית חיה איזו חיה היית? 

המטרה של שאלה זו היא לבדוק את תכונות האופי של העובד. "יש עובדים שמספרים לי שהיו רוצים להיות זבוב כי היו רוצים להיות על קירות של מקומות חשובים ולשמוע תהליכי קבלת החלטות. עובדים אחרים אאומרים שהיו רוצים להיות נמלה כי הם חרוצים מאוד. יש הבדל אם אדם עונה שהוא היה רוצה להיות שפן, פודל או חתול או נמלה. אם אדם טוען שהוא אריה אז אני יודע שהוא פייטר, אחד שהוא פודל כנראה לא ייקלט בעבודה. זה עניין של הרגשה. השאלה הזאת היא שאלה לסוף הראיון, בשביל להבין איך האדם חושב".

x