$
מעסיקים

שאלת המנכ"ל

רוצים לעבוד בבית השקעות? אלה השאלות שישאלו אתכם בראיון עבודה

אביבית מנה קליל, מנכ"לית משותפת של בית ההשקעות 'אופנהיימר' אומרת שמאוד קשה לאתר סוחר טוב בתהליך הגיוס; שתיים מהשאלות המועדפות עליה בראיונות עבודה הן: "כמה בתי ספר יש בתל אביב?" ו"איזו כתבה מעניינת קראת הבוקר?"

מעין מנלה 14:0418.12.19

אביבית מנה קליל, מנכ"לית משותפת של בית ההשקעות 'אופנהיימר' היא אחת משתי הנשים היחידות בארץ שעומדות בראש בית השקעות וככזאת היא מעוניינת להגדיל את מספר הנשים העובדות בתחום. "אחת הבעיות העיקריות שלנו בגיוס היא שלא מגיעות נשים. כשאנחנו מפרסמים מודעת דרושים במקרה הטוב מגיעה אחת מעשרה מועמדים. אני לא מצליחה להבין את זה כי בהרצאות שאני נותנת באוניברסיטאות אני רואה הרבה נשים", היא אומרת.

 

הם מגייסים עובדים פעם-פעמיים בשנה ומראיינים עשרות מועמדים. "הקושי הכי קיצוני זה לאתר סוחר טוב כי בפרופיל הכללי אין סוחר טוב מובהק - כל אחד הוא ב'צבע' אחר לגמרי. יש מגוון של סוחרים מצויינים שמאוד שונים אחד מהשני. לתפקידי אנליזה יותר קל יחסית לזהות מי יהיה עובד טוב כי אנליסט טוב הוא אדם שיודע להקשיב, עם ידע כללי רחב, סקרנות, יכולת אנליזה טובה ושקידה".

 

חדר מסחר בבית ההשקעות אופנהיימר חדר מסחר בבית ההשקעות אופנהיימר צילום: אופנהיימר

 

 

אצל העובדים במסחר היא מחפשת "את הניצוץ של אדם שמדמיין את עצמו סוחר, שכאשר מדברים איתו על מסחר רואים שהוא 'נדלק'. מישהו שהוא זריז, אמוציונלי, מגיב, לא דוחה דברים אלא פועל כאן ועכשיו".

 

אלה השאלות שמנה קליל אוהבת לשאול בראיונות עבודה:

 

1. כמה בתי ספר יש בת"א?

 

המטרה של שאלה זו היא לבדוק חשיבה לוגית. "אנשים נורא נבהלים מהשאלה וחושבים שמיידע כללי הם צריכים לדעת את התשובה. אבל אני לא מצפה שיידעו את התשובה אלא שיחשבו בהיגיון". המטרה היא לראות איך המועמד מגיע למסקנה או ההערכה של כמה בתי ספר יש בתל אביב. הדרך הטובה ביותר לענות על השאלה הזאת היא לחלוק עם המראיינת את צורת החשיבה. למשל, "אני מעריך שבתל אביב יש 500 אלף תושבים, חצי מהם מבוגרים וכן הלאה".

 

הדרך הגרועה ביותר להשיב לשאלה כזאת היא להיכנס לפאניקה מכיוון שאינכם יודעים את התשובה ולא לענות כלל. אנשים שלא מספקים אף תשובה הם אנשים שמנה קליל יודעת שלא יתאימו להיות סוחרים.

 

2. תאר/י לי יום מוצלח בעבודתך הנוכחית

 

המטרה של שאלה זו היא להבין יותר טוב את מהות העבודה הנוכחית ואת ציפיות העובד/ת מעצמה. תשובה לשאלה הזאת יכולה להיות "סגרתי שלוש עסקאות קשות או כתבתי מאמר מאוד מדוייק, או עשיתי אקסל מאוד מורכב ויצאו לי תוצאות מאוד מעניינות". השאלה בודקת מה גורם לאדם להגדיר הצלחה ומעידה על האופי שלו.

 

תשובה טובה לשאלה הזאת יכולה להיות "סיימתי משימה שעבדתי עליה הרבה זמן בהצלחה והממונים היו מאוד מרוצים", או "גיליתי משהו נורא מעניין והגעתי למסקנות מפתיעות".

לעומת זאת תשובה פחות טובה תהיה "סיימתי את כל המשימות שלי מהר וחתכתי מוקדם הבייתה".

 

3. לאחר שבחר/ה מנייה מראש בבית – פרט נקודות בעד ונגד השקעה במניה זו:

 

המטרה של השאלה היא לחפש בקיאות והבנה בעולם ההשקעות. היא בודקת גם יכולת ביטוי והבחנה בין עיקר ותפל.

 

"אני זוכרת על איזו מניה דיברו בראיון חלק מהעובדים שעדיין עובדים איתנו. למשל יש כאלה שלקחו את 'בנק אוף אמריקה' כפרויקט ראשון . זה אתגר מאוד גדול להבין בנק ענק בינלאומי וזו יכולה להיות משימה מאוד קשה. זה אומר שהאדם או שלא הבין מה הוא בחר או שהוא מאוד חזק בבנקים", היא אומרת. מועמד אחד שזכור לה במיוחד בחר את הארלי דיווידסון מכיוון שהוא נורא מתעניין בחברות אופנועים והוא רוכב בעצמו. "אני אוהבת שאנשים מתבטאים יפה, שהשיח אינטליגנטי וזה נחמד שמועמדים בוחרים חברה שנקשרת לחיים האמיתיים שלהם".

 

אביבית מנה קליל, מנכ"לית משותפת בית ההשקעות אופנהיימר אביבית מנה קליל, מנכ"לית משותפת בית ההשקעות אופנהיימר צילום: גיא חמוי

 

 

4. איזו כתבה מעניינת קראת הבוקר?

 

המטרה של שאלה זו היא לבדוק חיבור לתחום ההשקעות והבנת הנקרא. אין תשובה נכונה או לא נכונה במקרה הזה "אני רק רוצה לראות שהאדם מחובר לקרקע, שהוא לא מנותק מהעולם. זו יכולה גם להיות כתבה על סרט טוב. אני נורא אוהבת אנשי ספר ואנשים שאוהבים קולנוע כי הם יכולים להתפתח לכל תפקיד. גם כתבה על תגלית מדעית, אירוע פוליטי, לא מחפשת דווקא את אלה שקוראים על העסקאות האחרונות במשק. אני רוצה לראות שיש למועמד תחומי עניין והם מתחברים אליהם".

 

היא מספרת על מועמד שהתחביב שלו היה גלישת גלים והיא ניסתה לראות עד כמה הוא מעמיק "אמרתי לו אם אתה גולש אז אתה בטח מבין במזג האוויר, הוא ענה שלא, שאם יש גלים הוא הולך לגלוש. לא הצלחתי להעמיק איתו בשום נושא, גם לא כללי – זו בעיה". בסופו של דבר היא קיבלה אותו להתמחות של שלושה חודשים בבית ההשקעות למרות שלא עבר את הראיון מכיוון שהיה בצבא חייל קרבי והיא ראתה בכך שליחות. במהלך ההתמחות הוא נפתח ו'יצא מהקליפה' והחל קצת יותר להתעניין בעולם ההשקעות.

 

5. לתפקיד אנליסט – באיזו מדינה טיילת לאחרונה? לאחר מכן שאלות על נתונים על האוכלוסיה והכלכלה של המדינה המטויילת.

 

המטרה של שאלה זו היא לבדוק סקרנות כללית וכלכלית. "היה פעם מועמד, בחור די מופנם ושקט כזה, ששאלתי אותו מה הוא עשה בחצי שנה האחרונה כי ראיתי בקורות החיים שלו שאין רצף. הוא השיב שטייל בעולם, בעיקר בדרום אמריקה. המדינה האחרונה בה טייל הייתה פנמה ואז שאלתי אותו כמה תושבים יש בפנמה – הוא ענה; מה התוצר לנפש – הוא ידע. קיבלתי אותו על המקום. זה אנליסט קלאסי".

 

6. לתפקיד סוחר - האם אתה משקיע/ה בקרנות/במניות? מה הרציונל בבחירת ההשקעות? אם לא משקיע/ה בכלל – אם היה לך מיליון שקל איך היית משקיע/ה אותו?

 

המטרה בשאלה הזאת היא לראות כיצד המועמד תופס את עולם ההשקעות – האם הוא מבין סיכונים וכלי השקעה שונים. "יש הרבה מועמדים שאין להם כסף להשקעות או ניסיון, זה לא מפיל או מעלה מועמד. אבל אם יש מישהו שמשקיע או יודע במה היה משקיע – זה מקדם אותו בראיונות", היא אומרת.
x