שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
Dun
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

מחיר למשתכן למרות הכל

השיפורים בתכנית מחיר למשתכן הטיבו עימה, אך עדיין יש מקום לשיפור

יורם אביסרור 15:1928.11.19

מוגש מטעם DUN'S 100

 

ביקורת רבה נשמעה כשיצאה תכנית מחיר למשתכן ושינתה את אופן שיווק הקרקעות. המטרה הייתה טובה המדינה הסכימה לותר על הכנסותיה מהקרקע על מנת לייצר דירות מוזלות לזכאים. אולם המכרזים הראשונים כמעט ולא הותירו רווח לקבלנים והחברות הגדולות הדירו רגליהן מהתוכנית הממשלתית. במטה הדיור למדו את הביקורת ועשו מקצה שיפורים כך שאפשרו מכירת חלק מהדירות בכל פרויקט גם לשוק החופשי. בצורה זו הפכה התוכנית לאטרקטיבית ונכונה יותר. בניית פרויקטים המיועדים לשני הקהלים הבטיחה בנייה איכותית ומושקעת יותר וכך גם הגדלת הרווח הפוטנציאלי לקבלן ממכירת הדירות בשוק החופשי.

 

גם אנחנו נכנסו לפרויקט לאחר שיפור המכרזים וכיום אנו בונים פרויקטים של מחיר למשתכן בגדרה, באר שבע וראשון לציון. הפרויקטים נבנים בסטנדרטים גבוהים והזכאים מקבלים דירות איכותיות במחיר מוזל.

 

יורם אביסרור יורם אביסרור

 

עם זאת ולמרות השיפורים שנעשו בתוכנית, עדיין יש מקום לבצע בה שיפורים נוספים. כחברה שבנתה ובונה אלפי דירות בדרום הארץ, צר לנו לראות את האפליה שיוצרת התוכנית בין מרכז לפריפריה. זה לא הגיוני שזכאים שרוכשים דירה במסגרת התוכנית במרכז הארץ מקבלים הטבה שמגיעה עד 800 ל – 900 אלף ₪ ואילו רוכשי הדירות במסגרת התוכנית בפריפריה מקבלנים הטבה הנעה סביב 200-300 אלף ₪ בלבד. יש לשפר את התוכנית כך שתיתן הטבה זהה לזכאים בכל הארץ וכך גם ימצא פתרון לביקושים הנמוכים לדירות מחיר למשתכן בפריפריה. בנוסף יש לבחון את נושא שיווק הקרקעות, עד עתה המדינה שיווקה את הקרקעות במסגרת התוכנית בכל מקום שבו הייתה לה קרקע מתוכננת פנויה מבלי להתחשב במפת הביקושים, התוצאה מכרזים בפריפריה שנותרו ללא דורש. באם הממשלה הבאה תמשיך את התוכנית מוטב לה לתכנן את התוכנית כתוכנית ארוכת טווח ולשווק את הקרקע בהתאם לביקושים בשטח.

 

הכותב יורם אביסרור, סמנכ"ל שיווק בחברת אביסרור משה ובניו