$
מחפשי עבודה

מחפשים עבודה? השאלות שכדאי לכם לשאול בראיון

"מדוע הצטרפתם לחברה?", "מה העובדים המוצלחים ביותר שלכם עושים אחרת?" או "כמה זמן בממוצע אנשים נשארים בחברה?" - שאלות יכולות לגרום לכם לבלוט על פני האחרים

שירות כלכליסט 12:2615.05.19
בשוק תעסוקה תחרותי, הדבר האחרון שרצוי להיות בראיון עבודה הוא זה שקל לשכוח אותו. אבל, בכל יום מועמדים לעבודה עושים את אותה הטעות, ולא שואלים שאלות במהלך ראיונות העבודה שלהם.

 

אפשר להבין את הטעות. המועמדים מתכוננים באדיקות כדי לענות על שאלות ולא לשאול אותן, עד שהם שוכחים להפגין סקרנות לגבי התפקיד. אחרי הכל, גם אם המועמד עונה לכל השאלות שהציג לו המראיין באופן מדויק וענייני, עדיין, יש מראיינים שיפסלו מועמדים שלא שואלים אותם בכלל שאלות בעצמם. זה מראה על חוסר התעניינות ואף אדישות לגבי המשרה.

 

מנגד, אף אחד לא רוצה לשאול שאלות גרועות. באתר The Ladders פרסמו כמה שאלות שיגרמו לכם לבלוט לטובה ביחס לאחרים:

 

1. מדוע הצטרפת לחברה?

מארק פיליפס, בכיר בענקית ההשמה האמריקאית סטנפורד-רוז, הציע שאלה פשוטה, שהיא בעצם מורכבת למדי. אם התשובה אליה היא ימי חופש או הטבות אחרות מהמעסיק, כנראה שהחברה לא מציעה הרבה מעבר לזה. אם התשובה היא היצירתיות או היושרה שבהם ידועה החברה, אז המועמד יודע שהוא עשוי להצטרף לצוות מנצח.

 

2. כיצד התפקיד אליו אני מועמד/ת תורם לחזון החברה?

קלי לווין, סמנכ"לית גיוס עובדים בחברת קנווס, סבורה שזו שאלה שכדאי לשאול בגלל ש"אף שחובות התפקיד והתרבות הארגונית הם דברים שחשוב להבין, הבנה מדוע החברה והתפקיד קיימים היא חשובה לא פחות, אם לא יותר". השאלה תסייע למועמד/ת להבין טוב יותר איך הוא או היא משתלבים בחזון החברה ומה המשמעות העמוקה של תפקידם.

 

3. ספרו לי על העובדים המוצלחים ביותר בחברה. מה הם עושים שונה?

תאמינו או לא, זו יכולה להיות שאלה מכשילה עבור מעסיקים פוטנציאליים. "התשובה לשאלה הזו תסייע למועמד להבין כיצד החברה מגדירה הצלחה ואיזו התנהגות מובילה להצלחה הזו", מסבירה לווין.

 

4. מה אתם מצפים מעובד חדש בתפקיד להשיג בחודשיים-שלושה הראשונים שלו?

אנה יאנג, יועצת קריירה מאוניברסיטת ריצ'מונד, אומרת שמועמדים טובים לעבודה מתחילים לעבוד מיד. בירור של הציפיות מעובדים חדשים יאותתו למעסיק הפוטנציאלי שהמרואיין הוא מועמד כזה.

 

5. מה בקורות החיים שלי מעורר אצלכם ספקות?

רוברטה מטיסון, נשיאת חברת ייעוץ הקריירה מטיסון קונסולטינג, אומר ש"בשאילת השאלה הזו, המועמד יכול לנטרל את ההתנגדויות שעלולות להתראיין אצל המראיין אחרי הראיון". אם המועמד מתוחכם מספיק, הוא יוכל להשיב על הספקות הללו במייל עוקב לאחר הראיון.

 

6. מה משך הזמן הממוצע שעובדים ומנהלים נשארים בחברה, ומה משך הזמן הממוצע שעובדים נשארים במחלקה שאני מתראיינ/ת אליה?

אף שהיום כבר לא מצפים מאף עובד להישאר בחברה עד הפנסיה, נחמד לדעת כמה מצפים ממך להישאר בתפקיד. אם המראיינים מרגישים לא בנוח עם השאלה, או שהתשובה היא שתחלופת העובדים בחברה גבוהה יותר מתחלופת נוסעים בתחנת רכבת, כדאי לחשוב פעמיים לפני שלוקחים את המשרה.

 

7. מהן אפשרויות הצמיחה והקידום?

השאלה הזו עוזרת להבין את המבנה של הארגון והאם יש בו הזדמנויות להתקדם ולקדם את הקריירה של המועמד. זו גם דרך מצויינת לברר על הדרכים השונות להתקדם ולאילו תפקידים אפשר להתקדם.

 

8. לו היתה לכם הזדמנות להתראיין היום שוב לחברה, אילו שאלות הייתם שואלים על סמך מה שאתם יודעים עכשיו?

זו שאלה מעט פתלתלה מכיוון שהיא מאפשרת למרואיין לקלוט את האיתותים הסמויים של המראיין. האם התגובה לשאלה היא חוסר נוחות? האם היא חיוך רחב? התשובה האמיתית לשאלה הזו נמצאת לא במילים, אלא במה שהמראיינים לא אומרים.

 

9. מה אני לא שאלתי ורוב המועמדים דווקא שאלו?

זו שאלה שמבדילה אותך מיידית משאר המועמדים. מצד אחד, המועמד ששואל אותה כורך יחד את כל שאר המועמדים ומפגין ביטחון. מצד שני, ניתן להשיג באמצעותה תובנות על המתחרים על התפקיד.

 

10. מהם יתר השלבים בתהליך הגיוס?

אם המראיינים לא שיתפו איתך את המידע הזה, חשוב לשאול ולדעת מה לוח הזמנים שלפיו הם עובדים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x