$
מחפשי עבודה

"מה יהיה שם אלבום הבכורה שלך?" – כיצד לענות על שאלות מתחכמות בראיון עבודה

כששואלים אתכם "כמה כדורי סל תוכלו להכניס בחדר אחד?" או "מי ינצח בקרב סופרמן או ספיידרמן?" המטרה היא לבדוק את היצירתיות שלכם, דרך המחשבה והגישה שלכם לפתרון בעיות. כך תבריקו בתשובה לשאלות הלא שגרתיות בראיון

מעין מנלה 21:0026.11.18
"מה יהיה שם אלבום הבכורה שלך?" ;"האם תעדיף להילחם בברווז אחד בגודל של סוס או ב-100 סוסים בגודל של ברווז?"; "כמה כדורי-סל תוכל להכניס בחדר אחד?" או "כאשר נקניקיה מתרחבת בבישול, באיזה כיוון היא מתבקעת ומדוע?" – השאלות האלה שנשאלות בראיונות עבודה בחברות כמו SpaceX של אילון מאסק,חברת התעופה דלתא או אורבן אאוטפיטרס נפוצות בלא מעט מקומות עבודה. פיטר ת'יל, מייסד משותף של פייפאל למשל, אוהב לבקש ממועמדים לעבודה לספר על עצמם "דבר שהם מאמינים שהוא אמת אך אף אחד לא מסכים איתם על כך". כך תשרדו אם אתם נתקלים בשאלה מוזרה או מתחכמת בראיון עבודה:

 

1. נסו לחבר את התשובה לניסיון המקצועי שלכם

גליה נבו גליה נבו קרדיט: Bizzabo

השאלות האלה נועדו בדרך כלל לבדוק את התפיסה הרחבה של המועמד, יכולת הסקת המסקנות שלו או שלה והשלכה ממקרים שהוא מכיר. "אנחנו לא מאמינים בשאלות כאלה כי זה לא מבוסס על הניסיון האמיתי של המועמד. אבל, אפשר לקחת את השאלות האלה ולחפש מקרים דומים שנתקלתם בהם בעבודה ולספר עליהם. למשל, אם שואלים 'כמה כדורי בייסבול נכנסים למכונית?' אפשר להגיד, אני לא יודעת אבל הייתי צריכה בעבר בעבודה לפתור שאלות תיאורטיות או בעיות כשהיו הרבה נעלמים – ולספר כיצד פתרתי אותן", אומרת גליה נבו, סמנכ"לית משאבי אנוש בחברת Bizzabo . המטרה היא לכוון את התשובה למקרה אמיתי ומקצועי כך שתוכלו לדבר על הניסיון שאתם מביאים איתכם ולא לדבר על דוגמא תיאורטית. נסו לחבר את התשובה לניסיון שלכם, על מנת שתוכלו להראות מה אתם יכולים להוסיף לתפקיד.

 

2. הדגימו את דרך המחשבה שלכם

במקרה של שאלות מתחכמות הדרך לפתרון חשובה הרבה יותר מהתשובה עצמה. גם אם אתם לא באמת יודעים כמה כדורים יכולים להיכנס לתוך מטוס 747 תוכלו להדגים בתשובתכם את ההיגיון והגישה שלכם לפתרון בעיות. לכן, דאגו לבטא את מחשבותיכם בקול רם. כך, תוכלו לוודא שהמראיין עדיין מקשיב לכם וכן תוכלו להראות כיצד אתם ניגשים לבעיות. הראו למראיין כיצד אתם מתלבטים ומה ההיגיון מאחורי התשובה שלכם. הראו את תהליך ודרך המחשבה – למעשה, זה בדיוק מה שמנסים לבדוק בשאלות האלה. כאשר אתם מתכוננים לראיון עבודה תרגלו תשובות שבהן אתם מבטאים את דרך הפיתרון בקול רם, בצורה כזאת, כאשר תגיעו ל'רגע האמת' בראיון לא תקפאו ותדעו בדיוק מה לעשות.

תרגלו שאלות לא שגרתיות מראש והגיעו מוכנים תרגלו שאלות לא שגרתיות מראש והגיעו מוכנים צילום: שאטרסטוק

 

3. הבינו מה בעצם שואלים

שאלות מתחכמות נועדו לבדוק את היצירתיות שלכם, את דרך התגובה שלכם, האישיות שלכם ואיך אתם מתמודדים עם מצבי לחץ. לפני שאתם ממלמלים או 'נתקעים' על מציאת התשובה הנכונה קחו רגע לברר מה בעצם מנסה המראיין להשיג בהצגת השאלה. אילו כישורים או תכונות מבקשת השאלה לבדוק? במקרה של 'חידות' מדעיות, המראיינים מבקשים לבדוק גם את דרך ההתמודדות שלכם עם שאלות קשות אבל גם את הידע שלכם עליו תבססו את התשובה. במקרה של שאלות מתחכמות אחרות לדוגמא, "בכל קורות חיים יש שקר אחד לפחות, מה השקר שלך?" המראיין יכול לבדוק את האמינות שלכם אבל גם את הדרך שבה אתם מגיבים לסיטואציות מלחיצות ואפילו את חוש ההומור שלכם. תשובה כמו 'השאלה הבאה בבקשה' לא תשיג לכם דבר. לעומת זאת תוכלו בתגובתכם לנצל את ההזדמנות להפגין קצת חוש הומור והרבה יושרה אם תשיבו: "טוב, כשאמרתי שאני מתאמן למרתון התכוונתי למסלול הליכה של 5 ק"מ וגם לזה התחלתי בינתיים רק להתאמן מנטאלית, עוד לא פיסית. אבל ברצינות, אני מאמין שיושר הוא אחד הדברים החשובים ביותר ביחסי עבודה וזה מתחיל בקורות החיים. אין שקרים בקורות החיים שלי".

 

4. התכוננו

לראיון עבודה צריך להגיע מוכנים ולכן, חלק מעבודה ההכנה שלכם צריך להיות תירגול מענה לשאלות קשות ומוזרות. גם אם לא תוכלו לחזות מראש אילו שאלות בדיוק תישאלו תוכלו לדעת איזה סוג שאלות נשאלות בראיונות עבודה בחברה אליה אתם מתראיינים. תוכלו לבדוק באתרים כמו גלאסדור אילו שאלות שאלו בחברה בעבר, ליצור קשר עם עובדים בחברה ולדבר איתם על תהליך הקבלה או להתכונן לפי שאלות 'מוזרות' דומות. אלה הן דוגמאות לכמה שאלות מתחכמות שנשאלו בעבר בחברות בינלאומיות (לפי גלאסדור):

  • כמה שעות ייקח לנקות את כל החלונות בלונדון? (נשאל ב-IBM)
  • אם תהיה מנכ"ל החברה, מהם שלושת הדברים  שתרצה לבדוק לגבי העסק בכל בוקר? (נשאל בדרופבוקס)
  • מה תעשה אם תהיה הניצול היחיד בהתרסקות מטוס? (נשאל ב-Airbnb)
  •  מי ינצח בקרב בין ספיידרמן לבאטמן? (נשאל באוניברסיטת סטנפורד)
  • כמה קלוריות יש בחנות מכולת? (נשאל בגוגל)
בטל שלח
    לכל התגובות
    x