$
מחפשי עבודה

כך תענו על 5 השאלות הקשות ביותר בראיון עבודה

82% ממחפשי העבודה מגדירים את החווייה כמלחיצה, כך על פי סקר חדש מארה"ב, ועבור רבים החלק הגרוע ביותר בתהליך הוא ראיון העבודה. עם קצת הכנה אפשר להתמודד גם עם השאלות המכשילות

שירות כלכליסט 17:3523.10.18
חמישה חודשים בממוצע לוקח למצוא עבודה חדשה. כך עולה מסקר שנערך על ידי חברת ההשמה Randstad US, בו השתתפו 2,000 עובדים בארה"ב. עוד עולה, כי תהליך מציאת העבודה כולל הכנה של 4 גרסאות שונות של קורות החיים, הגשת מועמדות לשבעה מקומות עבודה, השתתפות בחמישה ראיונות עבודה וכתיבת 4 מכתבים מקדימים לקורות החיים. לא פלא אם כך, ש-82% מהמשתתפים בסקר הגדירו חיפוש עבודה חדשה כחוויה מלחיצה.

 

מבחינת רבים, החלק הגרוע ביותר בתהליך הוא ראיון העבודה. כך למשל, מעל מחצית מהנשאלים (57%) סיפרו שהיה להם ראיון עבודה שהלך בצורה "גרועה", ו-48% הודו שהטעות הגדולה ביותר שלהם הייתה שהגיעו "לחוצים מדי".

 

בניסיון להקל על החוויה, באתר Moneyish פנו ליועצי קריירה ומגייסי כוח אדם כדי ללמוד כיצד לענות בהצלחה על השאלות המכשילות בראיונות עבודה.

 

מה החולשות שלך? קואצ'רת הקריירה שריל פלמר מזהירה כי זו שאלה מכשילה. אי אפשר לומר שאין חולשות, פשוט כי זה לא אמין, אך התעמקות בחולשות רציניות עלולה לפגוע בסיכויים להתקבל לעבודה. "אני ממליצה לציין חולשה אמיתית שאינה מהותית לעבודה עצמה, ולהראות כיצד התגברתם עליה", היא מציעה. לדוגמה אם כישורי הכתיבה שלכם לא מעולים, וזו לא אחת מדרישות התפקיד, אך לקחתם קורסים במימון העבודה הקודמת לשיפור היכולות והבוס שלכם החמיא לכם על כך, תוכלו להשתמש בזה.

 

ראיון עבודה ראיון עבודה צילום: שאטרסטוק

 

שאלה מכשילה דומה היא מה נקודות החוזק שלך? במקום להתפאר בכך שאתם עובדים חרוצים, פלמר מציעה לחשוב על תחומים ספציפיים עליהם הבוס או עובדים אחרים החמיאו לכם, בין אם מדובר בסבלנות שהפגנתם כלפי לקוח או מצגות מוצלחות בישיבות.

 

מדוע כדאי לנו להעסיק אותך? במקרה הזה פלמר מציעה לחבר את התשובה לדרישות התפקיד. אחד מכל שלושה מהנשאלים בסקר הודה שלא קרא בעיון את תיאור ודרישות התפקיד לו הגיש מועמדות, ולכן פלמר מדגישה את חשיבות העניין. "הרבה אנשים מחפפים ומאלתרים, בייחוד כאלה שחושבים שהם עוברים טוב בראיונות. אבל זה לא עובד", היא אומרת. אם תקראו את התיאור תוכלו לומר: "אני יודע שאתם מחפשים מועמד עם כישורים א', ב' וג', והעבודה הזו מושלמת עבורי כי זה בדיוק מה שעשיתי בשני התפקידים האחרונים שלי" וזו גם תהיה הזדמנות טובה לחשוף כמה מההישגים שלכם בעבודות הקודמות.

 

ספר לי על עצמך? זו בקשה כל כך רחבה שאפשר ממש להתפזר עם התשובה. אל תעשו זאת! המפתח הוא לענות תשובה קצרה ולשמור על מקצועיות. "הדרך הטובה ביותר להתחיל היא לחבר בין הרקע שלכם לתפקיד המדובר", מייעצת פלמר. לכן, אל תפרטו מה למדתם באוניברסיטה, מה שהם ממילא יכולים לקרוא בקורות חיים, או תספרו שהתחתנתם ושאתם אוהבים לטייל על חוף הים, אלא תתמקדו רק בענייני העבודה. לדוגמה: "כפי שאתם יודעים, אני רואה חשבון ועבדתי בכמה מהפירמות הגדולות, וזה החותם שהשארתי בכל אחת מהן".

 

לפעמים השאלה באה לידי ביטוי בצורה הזו: "תאר את עצמך בשלוש מילים". גם במקרה הזה, חשבו על הישגים ודברים שעשיתם שזכו לשבחים, כמו למשל התושייה שאתם מפגינים כשמשהו משתבש, או העבודה היסודית שאתם עושים. תשובה לדוגמה יכולה להיות משהו בסגנון:"יש לי מוטיבציה גבוהה. בעבודה הקודמת שלי מרבית האנשים הלכו הביתה כבר בשש בערב, לא משנה כמה עומס היה להם, אבל אני נהגתי להישאר כי ידעתי שאני חייב לסיים את המטלות".

 

מדוע אתה רוצה לעבוד פה? תלמדו מראש מה החזון והצהרת המשימה של החברה על ידי התעמקות באתר ובמודעת הדרושים. חפשו ידיעות חדשותיות על המקום כדי לקבל את המידע המעודכן ביותר. "אם כתוב שהמשימה שלהם היא לעזור לאנשים, העלו בראיון תפקידים שעשיתם שבהם סייעתם לאנשים, והוסיפו שזו הסיבה מדוע אתם רוצים לעבוד במקום", אומרת פלמר. אם החברה מציעה חבילת הטבות מעולה, תוסיפו שלהבנתכם הם משקיעים בעובדים "וזה מושך אותי כי זה מראה שאתם מעריכים את האנשים שעובדים עבורכם".

 

ספר לי על הבוס הגרוע ביותר שהיה לך? "זו מלכודת", מזהירה פלמר. המראיין למעשה בוחן לראות כיצד תענו על השאלה. אל תשתמשו בזה כדרך להוציא קיטור על העבודה הקודמת, אלא תדגישו את נקודות החוזק של הבוס הבעייתי. במקום לומר שהבוס נשף כל הזמן בעורף שלכם, תציינו שהוא לימד אתכם להכיר את כל חלקי התפקיד. אפשרות נוספת היא להציג זאת כחווייה לימודית. "אני מנהל טוב יותר היום כי למדתי להקשיב לעובדים שלי ולא להתעלם מהתלונות שלהם" מוסיפה פלמר. בכך תפגינו בגרות ותראו שאתם מקצועיים וזהירים בדבריכם, ואלו תכונות שרוב המעסיקים מחפשים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x