שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הפנסיות של עובדי חברת החשמל דחו ביממה את ההכרזה על הרפורמה בחברת החשמל

באוצר לא הגיעו להחלטה האם עובדי חברת החשמל יזכו לפנסיה צוברת או תקציבית עבור תוספת השכר המגיעה להם לפי הרפורמה בסך 1,700 שקל בחודש. כפי שהדברים נראים כרגע החתימה על הרפורמה תידחה למחר או לשבוע הבא עם החזרה מחג השבועות

ליאור גוטמן 21:2116.05.18

בכירי האוצר ערכו היום (ד') דיונים קדחתניים שנמשכים גם בשעה זו כדי לפתור את מה שמתואר כמחלוקת האחרונה ברפורמה בחברת החשמל. המחלוקת לכאורה פשוטה - האם תוספת השכר שעובדי החברה יזכו לה במסגרת הרפורמה מזכה אותם בהפרשות לפנסיה תקציבית או לפנסיה צוברת. חלק מבכירי המשרד חושבים שהכרזה על התוספת - כ-1,700 שקל - חייבת להיות מוכרת כפנסיה צוברת, כלומר כזו שהעובד והמעביד מפרישים עבורה מדי חודש סכום מסוים שנרשם לזכות העובד.

 

מנגד, חלק מבכירי האוצר נוטים לקבל פרשנות לפיה הפנסיה היא תקציבית, כלומר פנסיה ישנה שהחברה נושאת בעלות החודשית שלה. ההבדל מבחינת חברת החשמל יכול להיות ענק: רוב החברות במשק נטו בשנים האחרונות לחדול מבחירה בפנסיה התקציבית, לרבות צה"ל שהפסיק לשלם אותה לאנשי הקבע שלו. בחברת החשמל קיים חשש שלאורך זמן תוחלת החיים תמשיך לעלות, גיל הפרישה ילך וישתנה, ומכאן העלויות על החברה ילכו ויצמחו לאורך ההפרשות החודשיות המתוכננות.

 

המחלוקת הזו הביאה לכך שגורמים משפטיים בסביבת האוצר שלחו בקשת הבהרה בסוגיה לראשי המשרד. אלו ניסו כל היום לנסות ולפתור את הבעיה, ואז בשעות אחה"צ היום (ד') להכריז על סיומה הרשמי של הרפורמה וגיבושה לכדי עסקת חבילה. הדיונים לא הסתיימו מה שדחה את ההכרזה למחר (ה') או לכל המאוחר לתחילת שבוע הבא, לאחר חג השבועות. הפתרון המסתמן הוא להכיר בבסיס השכר שהיה עד היום כבסחס לפנסיה תקציבית, בדיוק כפי שעובדי חברת החשמל נהנו ממנו עד היום, ואילו את התוספת היחסית לחשב כפנסיה צוברת, מהלך שלא יכביד על חברת החשמל בעתיד.

 

מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי, יו"ר ועד עובדי חברת החשמל צילום: עמית שאבי

 

קביעת התעריף אינה חוקית

 

בתוך כך, פורום יצרני החשמל הפרטיים שלחו היום (ד') מכתב למשנה ליועמ"ש (כלכלי פיסקאלי) מאיר לוין שהם הם טוענים שמימון הרפורמה דרך תעריף החשמל אינו חוקי. "בהתאם להוראות חוק משק החשמל מחויבת הרשות, כתנאי להכרה בעלות לצורך קביעת התעריף, לבחון מעת לעת את העלויות שתציג בפניה חברת החשמל, לבקר את אותן עלויות ולהחליט איזו מהן הן עלויות ראויות שיש להכיר בהן, וכל זאת בהחלטה של מליאת רשות החשמל לאחר עריכת שימוע כדין. במצב דברים זה, ברור שלא ניתן לקבוע כבר היום, באופן גורף, שכלל עלויות הרפורמה, במשך כל עשר השנים במהלכן תיושם הרפורמה, תוכרנה על ידי הרשות כעלות אותה יש להביא בחשבון לצורך קביעת התעריף", הם קובעים.

 

השורה התחתונה מבחינתם היא אחת. "גם אם ישנן עלויות הנובעות מיישום הרפורמה הידועות כבר היום, בהתבסס על ההסכמות אליהם הגיעו הצדדים, הרי שכדי להכיר באותן עלויות לצורך קביעת תעריף החשמל, מחויבת הרשות לבצע את התהליך כאמור לעיל במלואו, קודם שנדע האם אותן עלויות יוכרו במלואן לצורך קביעת התעריף או לא", הם כותבים, ורומזים שיש להעביר את המידע לשרים בטרם אולי יקבלו החלטה שאין לה תוקף משפטי לכאורה.

 

מי שעוד מצטרף לדעתם הוא ח"כ בצלאל סמוטריץ', ששלח מטעמו מכתב לרה"מ נתניהו ולשרי האוצר והאנרגיה עם טענה שבשעות הקרובות (כלומר עוד הערב - ל"ג) יחתם בבהילות הסכם ומבלי שהוא הובא לאישור הממשלה. סמוטריץ' טוען שהרפורמה חייבת לעבור דיון בממשלה, אף שהוא אינה חברה בה, ואת המו"מ לחתימה הוא מכנה כחתימה "במחשכים, באישון לילה, כמה שיותר מהר". מבדיקת "כלכליסט" בסביבת חברת החשמל ובסביבת ההסתדרות לא מתוכננת חתימה הלילה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x