$
דעות

כלכלת בחירות טורבו: לאשר ומהר, לפני שייגמר

העלאת קצבאות הנכים, רפורמת הניוד בין הבנקים, חוק הלאום ואפילו חוק להנצחת תרבות יהדות ספרד — הממשלה במרוץ לאשר כמה שיותר חוקים ורפורמות לפני ההתנגשות בין אישור תקציב 2019 לפרסום ההמלצות בחקירות נתניהו, שמאיימת לפרק את הכל

אדריאן פילוט 07:4925.12.17
ריח הבחירות הנישא באוויר נקלט היטב באפם של ראש הממשלה והשרים, שמזדרזים לאשר כמה שיותר יוזמות וחוקים שיוכלו לרשום על שמם לפני שהכל מתפרק, ולגזור עליהם כמה קופונים אצל הבוחרים בהמשך.

 

העובדה שהמלצות המשטרה בנוגע לחקירותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו צפויות להתפרסם בצמוד למועד אישור הצעת התקציב ל־2019 וחוק ההסדרים, שנקבע ל־11 בינואר, עשויה לגרור דינמיקה שאת תוצאותיה אין לצפות בין השותפות הקואליציוניות. עוד מוקדם לומר, אבל לא מן הנמנע שפירוק הממשלה בפתח ועמו הליכה לבחירות מוקדם מהמתוכנן.

 

 צילומים: אוראל כהן, אלעד גרשגורן, קובי גדעון

 

 

נתניהו ושר האוצר משה כחלון למשל מיהרו בסוף השבוע האחרון לסכם על הקצאת 1.45 מיליארד שקל למתווה הגדלת קצבאות הנכים כבר בתחילת 2018. רגע אחרי אישור הממשלה מיהר שר הרווחה חיים כץ לבשר כי מעבר לסכום שסוכם בסוף השבוע ‑ שהיה גבוה ב־50 מיליון שקל ממה שדווח עד כה ‑ נוספו עוד 50 מיליון שקל המיועדים לנכים עיוורים. המשמעות ‑ הפעימה הראשונה תעמוד על 1.5 מיליארד שקל, 100 מיליון שקל מעבר למה שתוכנן על ידי הצוותים המקצועיים.

 

גם הפעם בחרו נתניהו וכחלון להתעלם באופן מוחלט מהקיצוץ הרוחבי של 250 מיליון שקל, בהתאם לדרישת הפקידות המקצועית של משרד האוצר, שהשניים אישרו לצורך עמידת מתווה הנכים במסגרת התקציבית ל־2018. העיקר לאשר, ומהר.

 

כחלון גם מיהר להציג את הרפורמות שנכללו בחוק ההסדרים בכל התחומים וערך מסיבת עיתונאים מיוחדת עם נגידת בנק ישראל קרנית פלוג כדי להציג רפורמת ניוד בין הבנקים, שנחשפה יומיים לפני כן ב"כלכליסט". באותה הזדמנות ביקש כחלון להדגיש את הדמיון לרפורמת הסלולר, שהפכה אותו לאחד השרים הפופולריים ביותר, פופולריות שעל גליה הוא נישא על עשרת המנדטים שהשיג ב־2015.

 

נתניהו ממהר לקדם את חוק הלאום, אותו הגדיר כ"אחד החוקים החשובים בהיסטוריה", שנועד למשוך את מצביעי מחנה הימין בחזרה אל חיקו ומחולל מהומה בתוך הקואליציה. בינתיים הוא מקדם גם את מינויה של עפרה ברכה לתפקיד נציבת שירות המדינה.

 

גם שר החינוך נפתלי בנט מצטרף לחגיגה ומתגאה בחוק החדש שקידם: "מיזם להנצחת מפעל חייו של הנשיא יצחק נבון", והדגיש כי הוא תורם להנצחת יהדות ספרד. "יהדות ספרד פורחת", צייץ. לאחר מכן החל בנט לצייץ על אי חלוקת ירושלים: "‏בשעה טובה: ראש הממשלה התחייב בפניי שבשבוע הבא נשלים את חוק ירושלים שיזמנו, הדורש רוב של 80 ח״כים ל(חלילה) חלוקת ירושלים. למעשה, הופך את חלוקת ירושלים לכמעט בלתי אפשרית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x