$
מחפשי עבודה

איך להתמודד עם בוס מהגיהנום

אם המנהל שלכם נרקיסיסט, כזה שמרוכז בעצמו, עובד קשה רק כשאחרים מסתכלים, ממהר לגנוב קרדיט ולהטיח האשמות - אתם יכולים או להתפטר או להישאר ולהתמודד. אם החלטתם להתמודד הדרך היחידה היא לא לנסות לשנות את הבוס אלא את אופן התגובה שלכם

שירות כלכליסט 13:3207.08.17
כמעט כולם עבדו עבור בוס מהגיהנום, בוס נרקיסיסט, או לפחות היו חשופים למנהל כזה בדרגה זו או אחרת. זו חוויה שקשה לשכוח, שכן מדובר במישהו שכל כך מרוכז בעצמו עד כדי הערצה עיוורת ואובססיה, מישהו שעובד קשה רק כל עוד יש מישהו שמסתכל, שממהר לזקוף קרדיט לזכותו ולהטיח אשמה באחרים.

 

בוס מסוג זה משקיע את רוב זמנו במחשבות כיצד להגדיל את סמכותו וכוחו. בשל כך, הוא נוטה לשקר או להגזים כדי להרגיש חשוב.

 

אך הבעיה הגדולה ביותר עם בוס נרקיסיסט היא שהוא לעולם לא חושב שהוא הבעיה, להיפך הוא מוצא לו שעירים לעזאזל או עובדים אקראיים עליהם הוא מטיל את האשמה כשיש בעיות.

 

מנהל נרקיסיסט ימהר להטיח אשמה אך לא ייקח אחריות על טעויות מנהל נרקיסיסט ימהר להטיח אשמה אך לא ייקח אחריות על טעויות צילום: shutterstock

 

 

עובדים המתמודדים עם בוס כזה עומדים בפני שתי אפשרויות: להתפטר ולמצוא עבודה אחרת או להישאר ולהתמודד. אם מחליטים להישאר הדרך היחידה להתמודד היא לא לנסות לשנות את הבוס אלא לשנות את עצמכם ואת אופן התגובה שלכם. באתר Inc. פרסמו 10 מהלכים שיעזרו לכם להתמודד עם הסיטואציה וימנעו מכם להזין את ההתנהגות הנרקיסיסטית:

 

1. הבינו את המקור:

 כדי להתמודד עם בוס כזה צריך קודם כל להבין אותו. מרבית הסיכויים שהוא לא עומד להשתנות, ולעולם לא יהיה קל לעבוד איתו. לכן קחו נשימה עמוקה, וזכרו שהבוס לעולם לא יודה בטעויות שלו או ייקח אחריות, ועליכם פשוט להתמודד עם מה שקורה.

 

2. אל תגררו:

הדבר הגרוע ביותר שאפשר לעשות עם נרקיסיסט הוא להפנות תשומת לב להתנהגות שלהם, הם הרי ניזונים מתשומת הלב. לכן, למדו להגיב בצורה יעילה ששומרת עליכם בשליטה על הנעשה. אם אתם מרגישים נגררים, פשוט קחו צעד אחורה וקחו בחזרה את השליטה.

 

3. הציבו גבולות ברורים:

קבעו גבולות יציבים בעת הצורך ודבקו בהם. זכרו, גבולות לא נועדו כדי לשלוט באחרים, אלא הם קווים מנחים עבורכם לדעת מה הולם ומתאים ומה לא. גבולות הם חלק מהרווחה האישית, הם התנהלות בריאה, נורמלית ולעיתים נחוצה.

 

4. אל תאפשרו להם להוציא אתכם מאיזון:

הנרקיסיסטים נהנים להוציא תגובות מאנשים, במיוחד כאלה שהם חשים שיש להם שליטה עליהם. הם יציקו, יביישו, ישפילו ויביכו אתכם, אבל אתם לא צריכים לתת לזה להשפיע עליכם. תשתמשו באינטליגנציה רגשית כדי לשלוט במחשבות והפעולות שלכם, וזכרו שכל התנהגות אכזרית ומילים קשות משקפות את האופי האמיתי של הנרקיסיסט, לא שלכם.

 

5. סרבו להזין את הצורך:

לבוס נרקיסיסט יש צורך תמידי להיות מושא להערצה. לכן, סרבו להזין את הצורך הזה, שכן ככל שתשתפו עם זה יותר פעולה כך ההתנהגות תלך ותחמיר. חשוב להבין שהתנהגות גרועה נובעת מחוסר ביטחון, וככל שהבוס הנרקיסיסט חושף יותר את האופי האמיתי שלו, כך חוסר הביטחון שלו גדול יותר. נרקיסיסטים מקיפים עצמם בשני סוגים של אנשים: כאלה שמאפשרים להם להתנהג כך, ואלה שנושכים את הלשון בנוכחותם. כל מי שלא תואם לקטגוריות הללו יפוטר או יורחק, כשהנרקיסיסט יתמרן את המצב כך שייראה כאילו זו אשמת העובד.

 

6. אל תעצימו את מי שלא מגיע לו:

 לבוס הנרקיסיסט יש מתוקף מעמדו סמכות וכוח מסוימים, אך הוא לא יוכל להנהיג אם לא יהיו לו חסידים. סרבו להפוך לחלק מהלהקה שלו. כלומר, אל תהפכו לחסידים של אנשים שאתם לא מעריכים, לא סומכים עליהם וכאלה המשקרים. עשו את העבודה שלכם בצורה הטובה ביותר, בכבוד וביושרה. כשתעשו זאת, תיחשבו בין השפויים, אולי אפילו היחידים.

 

7. תאמתו ותבדקו הכל:

נרקיסיסט תמיד יצג עצמו כקורבן התמים. כשהאמת תפגע בהם – מה שקורה לעיתים קרובות – הם פשוט ימירו אותה בערימת שקרים וחצאי אמיתות. לכן, פשוט אמתו ובדקו כל דבר שיוצא לו מהפה.

 

8. אל תתווכחו:

הדבר האחרון שתרצו לעשות זה להיקלע לוויכוח עם נרקיסיסט, שכן כל מה שתאמרו ותעשו יוכל לשמש נגדכם. לכן, אל תכנסו לוויכוחים אלא הפכו אותם לבלתי נראים, שזה הדבר האחרון שנרקיסיסט רוצה שיקרה. זכרו שאי אפשר להתווכח עם מישהו שמעוות את המציאות כך שתתאים לאג'נדה שלו. לכן קחו מהם את הכוח שלהם על ידי הפיכתם ללא חשובים ובלתי נראים.

 

9. אל תתגרו:

הנרקיסיסטים אוהבים להסית ולחרחר ריב, אך להאשים את הצד השני בכך. לפיכך, אין ברירה אלא לשמור על אדישות ולסרב להיגרר לוויכוח. גם אם הבוס מפיל עליכם את כל האשמה, אל תרשו לעצמכם להתגרות או ליפול קרבן למניפולציה.

 

10. הישארו ממוקדים בדברים החשובים:

עבודה עם בוס נרקיסיסט פירושה התנהלות תמידית תחת החוקים שלהם, והבנה שהכל סובב סביבם מבלי שייקחו אחריות על תקלות. קל להתעצבן ולחוש מתוסכלים, לכן קחו צעד אחורה וזכרו מדוע אתם נמצאים שם, ומהן המטרות שלכם.

 

זכרו, עבודה עם נרקיסיסט אינה פשוטה ולעיתים הדבר החכם ביותר שאפשר לעשות הוא לעזוב. אך אם זה לא אפשרי קחו בחשבון שלפחות אתם מרוויחים ניסיון חיוני בהתמודדות עם סוג האישיות הקשה ביותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x