$
מחפשי עבודה

תביא חבר לעבודה, קבל 10,000 וחופשה בחו"ל

שיטת הגיוס של 'חבר מביא חבר' משתלמת גם למעסיקים וגם לעובדים והתמריצים שמוצעים הופכים להיות יותר ויותר נדיבים ויצירתיים

מעין מנלה 14:4811.07.17

בונוסים כספיים, חופשות בחו"ל, כרטיסים למשחקי כדורגל או שיתוף ברווחים, התמריצים שמעסיקים מעניקים לעובדים שמביאים חברים שלהם לחברה נמצאים במגמת צמיחה ולא בכדי. שיטת הגיוס של "חבר מביא חבר" מהווה כ-25% מכלל הגיוסים ובחברות ומגזרים מסוימים מגיעה אף למעל 50%. הייתרונות עבור המעסיקים הם ברורים, הם זוכים לקבל מועמד שככל הנראה מתאים לאופי החברה, תואם לקריטריונים ומגיע עם המלצה של עובד קיים.

 

בנוסף הם חוסכים בעלויות הגיוס שכן הם לא צריכים לשלם לחברת השמה שבדרך כלל גובה עמלה בגובה השכר החודשי של העובד שנקלט. העובדים שמביאים חברים שלהם זוכים לעבוד עם אנשים שהם מתחברים אליהם וגם באיזשהו בונוס כספי או שווה ערך לכסף.

 

"גיוס באמצעות 'חבר מביא חבר' הוא תהליך זול יותר (לעומת גיוס באמצעות חברות השמה), ממוקד וקצר יותר, וזאת בנוסף לעובדה שמחויבות העובד הממליץ גבוהה יותר וכוללת הכרות מוקדמת ועמוקה יותר של יכולות המועמד", אומרת רוני קון, מנהלת משאבי האנוש של חברת CodeOasis שמציעה לעובדיה 3,000 שקל על כל עובד שהם מביאים ונקלט לחברה. הבונוס משולם לעובדים לאחר שלושה חודשים בהם העובד החדש מועסק בחברה.

 

מבצע גיוס באמצעות חברים של Pepperi, חופשה באמסטרדם מבצע גיוס באמצעות חברים של Pepperi, חופשה באמסטרדם

 

 

אך השימוש במבצעי 'חבר מביא חבר' לגיוס עובדים לא נועד רק לחיסכון בעלויות הגיוס. "כאשר מגייסים דרך חברים הארגון חושף את עצמו בהווה ובעתיד למאגר מועמדים איכותיים, גם כאלו אשר לא בהכרח מחפשים בזה הרגע עבודה. עיקר הקושי בגיוס הוא בפיתוח - ישנן משרות חמות כמו מפתחי Frontend, מובייל וBackend - שם מחפשים אנשים מנוסים עם מיומנויות וכישורים ספציפיים, ויש מלחמה על כל מועמד", אומרת שרון גולדשטיין, סמנכ"לית משאבי אנוש ב-Pepperi שמציעה נסיעה זוגית לאמסטרדם סוף שבוע ארוך (חמישי עד ראשון) שכולל טיסה, מלון וימי חופשה על חשבון החברה למי שמביא חבר שיעבוד בחברה.

 

מרבית החברות מציעות בונוס כספי חד פעמי לעובדים שמציעים מועמד שאכן מתקבל לעבוד בחברה. כך, למשל חברת רדיס לאבס מציעה 10,000 שקל לעובדים שמביאים חבר לעבודה; חברת קונסיסט מעניקה 1,000 דולר שאותם מקבל העובד ארבעה חודשים לאחר גיוס העובד החדש; אופטיבוס גם כן מעניקה אלף דולר אך הסכום עולה בהתאם לתפקיד של העובד הנקלט בחברה וחברת טלדור מעניקה בונוס של 2,000 שקל. 

 

הגיוס של עובדים לתפקידים מסויימים או במקומות מסויימים קשה יותר מאשר אחרים ולכן למשל בחברת ECI עובד שמצליח להביא לגיוס של חבר במשרות מאתגרות כמו אלגוריתמאי, מפתח JAVA או לכל תפקיד באתר החברה בעומר – מקבל בונוס כפול של 8,000 שקל. שיטת הגיוס של חבר מביא חבר לא מוגבלת רק לחברות הייטק. גם בפדקס למשל משתמשים בשיטה ומציעים לעובדים בונוס כספי של 750 עד 1,500 שקל אם הם מצליחים להביא עובדים חדשים לחברה.

 

לא רק בונוסים כספיים

מלבד בונוסים כספיים יש חברות שמציעות מתנות מסוגים שונים כמו למשל אייפון 7 שמציעה מימון ישיר לכל עובד שמביא חבר למוקד המכירות או השירות וסופ"ש זוגי בפראג לכל מי שמצליח לגייס שני חברים. הבאת חבר למחלקת החיתום מזכה את העובד בבונוס של 3,000 שקל וראש צוות למכירות 5,000 שקל.

 

המלחמה על הטאלנטים הביאה לכך שהחברות מפגינות יצירתיות גוברת גם בבונוסים על גיוס חברים. כך, חברת Clicktale מעניקה 10 אלף שקל בונוס לעובד שמביא חבר למשרה חמה ובנוסף חופשה זוגית בת 7 ימים בסנטוריני בשווי של למעלה מ-5,000 דולר לעובד שיביא כמות גבוהה של מועמדים שיעברו את שלב הראיונות הטכנולוגיים.

 

גם ב-Plus500 הגבירו מאמצים לגיוס מפתחים ולכן מציעים לעובדים שמביאים מפתח לחברה בחירה בין חופשה זוגית של 10 ימים בתאילנד או מקסיקו; סופ"ש ארוך במדריד עם עוד שלושה חברים וכרטיסים ליציע VIP במשחק כדורגל של אתלטיקו מדריד; או סופ"ש ארוך של שופינג עם שלושה חברים בברצלונה עם סכום כסף לבזבוזים. בכל המקרים ימי החופשה הם על חשבון המעסיק.  

 

 

במשרד התיווך קלר וויליאמס הבאת חברים לעבודה מזכה את העובדים בשיתוף ברווחים וההכנסות. כך, כל עובד בחברה שמצרף סוכני נדל"ן לחברה נהנה מאחוז מסויים מההכנסות אותם מייצר אותו סוכן שצורף. קלר וויליאמס ישראל מחלקת פעם ברבעון 20% מכל הכנסותיה מעמלות (קרי מהמחזור), בחזרה לסוכנים ולבעלי המשרדים במסגרת התוכנית. יותר מכך, הסוכנים שמביאים חברים נהנים מנתח מההכנסות של הסוכנים שצירפו לחברה גם אם פרשו מהחברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x