$
מעסיקים

האם יש לכם את מה שצריך כדי להיות מנהלים מצליחים?

מחקר שארך 10 שנים מצא את ארבעת הכישורים המשותפים למנכ"לים המוצלחים ביותר בעולם

מעין מנלה 14:4707.05.17

כשמדמיינים מנהל מצליח בדרך כלל יש לנו תמונה של אדם בעל ביטחון, משכיל וכריזמטי אך מתברר שלכל אלה אין הרבה השפעה על יכולת ההצלחה בניהול. מחקר שנערך על פני עשר שנים ,בחן 17 אלף מנכ"לים ופורסם בהארוורד ביזנס ריוויו מצא שאין קשר בין התכונות והכישורים שדירקטורים מאמינים שצריכים להיות אצל מנכ"לים לבין הכישורים שבאמת מאפיינים מנהלים מוצלחים.

כך למשל, בעוד שלאנשים מוחצנים וכריזמטיים יש יתרון בקרב חברי דירקטוריון שנוטים למנותם לתפקיד המנכ"ל, הרי שהמחקר מצא שדווקא למנהלים מופנמים יש סיכוי רב יותר להציג תוצאות טובות מהצפוי. כמו כן, רק 7% מהמנכ"לים המוצלחים היו בעלי תארים מאוניברסיטאות היוקרתיות (Ivy League) בארה"ב ול-8% לא היה כלל תואר אקדמי. ביטחון עצמי הוא גורם שמכפיל את סיכוייו של מועמד להתמנות למנכ"ל אך המחקר מצא שלבטחון עצמי אין שום יתרון כאשר מדובר בביצועים בתור מנהל.

 

אם כך, מהם הכישורים שכן מובילים להצלחה בניהול? החוקרים מצאו ארבע התנהגויות המשותפות למנהלים המצליחים ונראה כי הן קריטיות להצלחתם. 

 צילום: שאטרסטוק

 

1. קבלת החלטות מהירה ונחושה

 

מנהלים מוצלחים יודעים שהם לא יכולים להמתין עם קבלת החלטות עד שיהיו בידיהם כל הנתונים האמינים והמושלמים ביותר. הם מבינים שלעיתים קרובות קבלת ההחלטה הלא נכונה עדיפה מלא לקבל החלטה כלל.

 

לפי הנתונים במחקר הסבירות של אנשים שתוארו כ"החלטיים" להיות מנכ"לים מוצלחים הייתה גבוהה פי 12 מכאלה שלא תוארו כך.

החוקרים ציינו כי דווקא אנשים מאוד אינטליגנטים מתקשים יותר להיות החלטיים ועל כן הם עשויים חסמים בתהליכי הניהול.

 

2. מתקשרים בצורה אפקטיבית ורותמים את הסביבה למטרה

 

מנהלים שמציגים תוצאות טובות יודעים לתקשר היטב עם הסביבה ולרתום את האנשים החשובים להצלחתם למען המטרה. לפי המחקר, מנהלים ששיתפו את בעלי המניות בצורה טובה במטרותיהם העסקיות היו ב-75% יותר מוצלחים בתפקידם מכאלה שלא עשו זאת. מנהלים שמצטיינים ברתימת אנשים אחרים למטרה עושים זאת באמצעות תכנון וביצוע אסטרטגיות תקשורת והשפעה.

 

3. הסתגלות יעילה לשינויים

 

מנהלים טובים יודעים להסתגל בצורה אפקטיבית לשינויים ורואים בטעויות הזדמנות ללמידה וצמיחה. רוב המנכ"לים יודעים שהם צריכים להשקיע מחשבה במטרות לטווח ארוך, קצר ובינוני. עם זאת, מנהלים שמצטיינים בהסתגלות משקיעים זמן רב יותר בצורה משמעותית, עד 50% מזמנם, במחשבה על המטרות לטווח ארוך. מנהלים אחרים משקיעים כ-30% מזמנם בתכנון המטרות ארוכות הטווח. לפי החוקרים, ההתמקדות בטווח הרחוק מסייעת להצלחה מכיוון שהיא מאפשרת למנהלים לשים לב לשינויים מוקדם יותר ולפעול בצורה אסטרטגית לפני שהם מתרחשים.

 

4. אמינות בהשגת תוצאות

 

מנהלים טובים מביאים תוצאות באופן עקבי ואמין וממלאים אחר התחייבויותיהם באופן שוטף. ראשית, לאנשים שנחשבים אמינים יש סיכוי גבוה פי שניים להתמנות למנכ"לים וסיכוי גבוה פי 15 להצליח בתפקידם. דירקטוריונים ומשקיעים אוהבים אנשים עקביים ועובדים בוטחים במנהיגים שהתנהגותם צפויה.

 

לפי המחקר 94% מהמנכ"לים המוצלחים דורגו גבוה ככאלה שעומדים באופן עקבי בהבטחותיהם והתחייבויותיהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x