$
מחפשי עבודה

האם רומן במקום העבודה יכול להפוך אתכם לעובדים טובים יותר?

הריגוש שבניהול מערכת יחסים רומנטית במשרד עשוי להעלות את המוטיבציה אבל לא הכל ורוד: רומן עלול גם לפגוע לכם בקריירה

מעין מנלה 08:2818.02.17
בדרך כלל לא מדברים עליהם אבל רומנים במקום העבודה קורים כל הזמן. המשרד המשותף הוא אחד המקומות הנפוצים ביותר להכרת בן או בת זוג. למעשה, לפי סקר שנתי של אתר ההשמה האמריקאי Vault.com יותר ממחצית מהעובדים (57%) ניהלו רומן במקום העבודה. 21% מהרומנים האלה היו מפגשים מזדמנים, אבל 10% מהמשיבים לסקר סיפרו כי פגשו את הבעל או האישה שלהם במקום העבודה.

אחד הרומנים במשרד המפורסמים ביותר שהובילו לנישואים היה זה של הזוג הנשיאותי לשעבר, ברק ומישל אובמה. הם נפגשו במשרד עורכי דין בשיקגו בו עבדו כאשר מישל הייתה הממונה על ברק, אז עורך דין צעיר שהגיע הישר מספסל הלימודים באוניברסיטת הרווארד.

 

זה לא מפתיע שרומנים בעבודה הם כל כך נפוצים. אנחנו מבלים את מרבית שעות הערות שלנו בעבודה. זה המקום בו אנחנו נפגשים עם אנשים שדומים לנו או לפחות מבינים את מה שעובר עלינו ביום יום. כשעובדים ביחד אנשים זוכים להכיר את האישיות, דרך החשיבה והערכים של עמיתיהם, מה שעשוי להוביל ליחסים רומנטיים שמבוססים על היכרות עמוקה יותר מזו ניתן להגיע אליה במקומות אחרים בהם ניתן להכיר בני זוג פוטנציאליים כמו אתרי היכרויות או בארים.

 

רומן הופך את ימי ראשון לקלים יותר

על החסרונות שבניהול רומנים במקום העבודה נכתב רבות ולו בגלל הגבול הדק שעובר בין רומן בעבודה לבין הטרדה מינית. נגיע לזה בהמשך. נושא שפחות מדברים עליו הוא יתרונות הרומן במקום עבודה מנקודת המבט של העובדים שמנהלים אותו. במאמר שפורסם ב-Research in Organizational Behavior החוקרים קארל אקינו, לי שפרד ואחרים זיהו שרומן בעבודה יכול לשפר את חיי העבודה והן את החיים הפרטיים. ראשית, רומן במשרד מגן על העובדים מפני גורמי לחץ במקום העבודה. במילים אחרות, יותר כיף להגיע למשרד כשיש את הריגוש שביחסים רומנטיים גם אם בדיוק הבוס נזף בכם או יש לכם שבוע עמוס. בנוסף, רומן בעבודה יכול להוות בסיס טוב ליחסים רומנטיים בעתיד.

 

רומן זה עניין מרגש בשגרה האפרורית של חיי המשרד. במחקר שנערך באוניברסיטת גוטנבורג בשבדיה ופורסם ב- International Journal of Psychological Studies אחד המשתתפים תיאר את היחסים הרומנטיים עם קולגה כמשהו שגרם לו לעבוד קשה יותר ומשתתפת אחרת אמרה שהאופוריה שנלווית לרומן הניעה אותה לעבוד יותר. במרבית מקומות העבודה עובדים מסתירים את הרומן ביניהם, לפחות בשלבים הראשונים. ההסתרה גורמת לריגוש נוסף שעשוי לשפר את התחושה הכללית של העובדים. כמובן שיש שטוענים שרומן דווקא פוגע ביעילות. בזמן שהם מנהלים רומן עובדים עשויים להיות עסוקים במפגשים סודיים או שיחות רומנטיות במקום בעבודה שהם אמורים לעשות.

 

כפי שכל מי שהיה אי פעם רווק או רווקה בעולם יודעים – לא קל שם בחוץ. בעולם הדייטים פוגשים הרבה אנשים מוזרים במקרה הטוב ועל גבול הסטוקרים במקרה הרע. במחקר השוודי גם נשים וגם גברים דיברו על הביטחון שבהכרת בן או בת זוג במקום העבודה. במסגרת ההיכרות שמאפשר מקום העבודה ניתן לקבל תמונה משקפת יותר של בן או בת הזוג הפוטנציאליים מאשר במקומות פחות פורמאליים כמו למשל טינדר.  

 

יותר מההיכרות העמוקה, במקצועות מסוימים כמו למשל אצל שוטרים, אחיות או חוקרים במוסדות הביטחון העובדים חווים לחצים ודרישות ייחודיות שקשה לאנשים מבחוץ להבין. מערכת יחסים עם מישהו שמבין ומכיר את הדרישות וההשפעה שלהם על בן או בת הזוג היא אך טבעית. אנשים נמשכים לכאלה שיכולים להבין את החלק הזה בחייהם.

 

ברק ומישל אובמה, הכירו בעבודה כשהיא הייתה הממונה עליו ברק ומישל אובמה, הכירו בעבודה כשהיא הייתה הממונה עליו צילום: בלומברג

 

העבודה היומית כיפית יותר – אבל הקריירה עלולה להיפגע

הדעה שמחזיקים עובדים לגבי עמיתיהם המנהלים רומן מושפעת בעיקר מהשאלות האם הרומן היה בין עמיתים באותה דרגת בכירות והאם מדובר בגבר או אישה. כאשר מדובר ברומן בין שני עובדים שאינם באותה דרגת בכירות, כמו למשל בדוגמא הקלאסית של בוס ומזכירה (או בזו של מישל וברק אובמה), ההשלכות משמעותיות יותר. ממחקרים שנערכו לאחרונה עולה כי עובדים סומכים פחות ומרגישים פחות סולידריות עם עובד או עובדת שמנהלים רומן עם מישהי או מישהו בכיר מהם. העובדים שמנהלים רומן עם בכירים נתפסים כאנשים פחות טובים מאשר כאלו שמנהלים רומן עם עמיתים באותה דרגת בכירות.

 

לפי מחקר שפורסם ב-2016 ב-Journal of Social and Personal Relationships הסיכויים שיבחרו בעובד זוטר יותר שידוע כי הוא מנהל רומן עם עובד בכיר לקידום או להשתתף בהכשרות מקצועיות קטנים בהשוואה לעובדים שלא ניהלו רומן במקום העבודה. יתרה מכך, ההשלכות האלה משפיעות ביתר שאת על גברים זוטרים שמנהלים רומנים עם נשים בכירות מהם. זה נכון במרבית המקרים אם כי לא במקרה של הנשיא לשעבר של ארה"ב.

 

מהלכים על חבל דק

אביבית אלקלעי אביבית אלקלעי צילום: אבי קסב

במרבית הארגונים אין מדיניות מוצהרת של איסור יחסים רומנטיים בין העובדים. מדיניות כזאת גם לא ניתנת לאכיפה ממשית וגם עשויה רק לעודד הסתרה של רומנים. ישנם לא מעט מקומות עבודה שבהם מתגאים בזוגות ש'צמחו' מתוכם. "אמנם לא כל רומן במקום העבודה נחשב באופן אוטומטי להטרדה מנית אך קיים קושי כאשר מדובר בקשר רומנטי בין ממונה לעובדת הכפופה לו או בין עובדת בכירה לעובד הכפוף לה. הדבר עלול להתפרש כניצול יחסי מרות שנחשב להטרדה מינית", אומרת עו"ד אביבית אלקלעי, מומחית לדיני עבודה במשרד שמעוני אלסטר את רזיאל. למשל, אם העובדת לא הייתה נענית להצעות רומנטיות אלמלא היה מדובר בבוס שלה, או שנענתה כי חששה לאבד את מקום העבודה – הרומן עשוי להתפרש כהטרדה מינית.

 

בכל מקרה שבו יש רומן בין עובד בכיר וזוטרה או להיפך או בין עובדים בכירים יש לפי הפסיקה בישראל חובת דיווח להנהלה. במקרה שהעובדים מסתירים את הרומן זה עלול להוביל להליך משמעתי שיכול להביא לפיטורים. אם העובדים דיווחו להנהלה יש להפריד ביניהם במקום העבודה כך שלא יהיה ביניהם יחסי מרות.

 

גם במקרים של עובדים באותה דרגה או כאלה שלא נחשבים כהטרדה מינית לפי החוק תמיד קיימת הסכנה שהרומן יסתיים ואז העובד יצטרך להמשיך להגיע לעבודה עם האקס או האקסית. יכול להיות שזו הסיבה לכך שלפי הסקר של Vault.com כמעט 30% מהמשיבים טענו שיש להימנע מרומן עם מישהו שעובד איתם באותו צוות או על אותו פרוייקט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x