$
חברה וסביבה

שליש מהמזון שמיוצר בעולם מושלך לפני שימוש; תראו מה אנחנו זורקים

על פי נתוני סוכנות המזון של האו"ם, אנו משליכים מדי שנה 1.3 טריליון ק"ג של מזון טוב למאכל, לעתים קרובות בגלל מראהו. זה לבד היה מספיק להאכיל 2 מיליארד בני אדם ולפתור לחלוטין את בעיית הרעב בעולם

שירות כלכליסט 21:2517.10.16

מדי שנה נזרק לזבל מזון טוב לאכילה בהיקף של 1.3 טריליון ק"ג - שליש מייצור המזון העולמי. במונחים יומיים מדובר על 3.6 מיליון ק"ג של מזון מושלך. על פי נתוני סוכנות המזון של האו"ם יש כיום כ-800 מיליון איש בעולם החיים בתנאי רעב. המזון הנזרק לזבל יכול היה להאכיל כ-2 מיליארד בני אדם ולפתור בקלות את בעיית הרעב בעולם.

 

תופעת המזון הטוב המושלך לזבל מתרחשת בכל שלבי הייצור והצריכה, משדות ומטעי הגידול, דרך רשתות השיווק ועד לצלחת בשולחן האוכל שלנו. לעתים קרובות מושלך מזון טוב לאכילה רק בגלל שהמראה שלו אינו מושלם. בשדות, תוצרת מכוערת למראה אינה נקטפת ונשארת להירקב באדמה. ברשתות השיווק עובדי מחלקת הירקות והפירות מסננים ומשליכים תוצרת בשלה מדי (אך עדיין אכילה), ובבית אנו משליכים בלי לחשוב פעמיים שאריות מהצלחת וזורקים מזון שלא השתמשנו בו עם תום, עוד בטרם פג תוקפו, או כי שכחנו מקיומו במדף האחורי בארון או במקרר.

 

השלכת מזון יש אינה רק בזבוז כלכלי. יש לה השלכות כבדות גם על הסביבה. ייצור מזון שאיש אינו צורך כרוך בבזבוז אדיר של משאבי טבע  - אדמה, מים, דלק, גרעינים, דשנים וחומרי הדברה. כשמדובר בשליש מיותר מכלל הייצור של מזון, הבזבוז של אמצעי ייצור הוא ענק - הייצור של מזון מבוזבז צורך למשל את כל כמות המים השנתית הזורמת בנהר הוולגה, הנהר בעל כמות המים הגדולה ביותר באירופה. אם מזון מבוזבז היה מדינה, היא היתה השלישית בגודלה, אחרי ארה"ב וסין, בתרומה השלילית לפליטת גזי החממה בעולם.

 

מגזין "נשיונל ג'יאוגרפיק" בדק את המחקרים של סוכנות המזון של האו"ם, ומצא כי מספר סוגי מזון מושלכים לזבל יותר מאחרים. הנה הם לפניכם אלופי הבזבוז במזון. האחוזים מציינים את שיעור המזון הנזרק לזבל בכל קטגוריה.

 

מוצרי חלב (גבינות, חלב, יוגורט)

17.1% מהייצור נזרק ללא שימוש

 

 צילום: שאטרסטוק

 

בשר (בקר, עופות, חזיר)

21.5% מהייצור נזרק

 

 צילום: שאטרסטוק

 

גרעינים וקטניות

22.1% מהייצור נזרק  

 

 צילום: שאטרסטוק

 

לחם, אורז, דגנים

29.1% מהייצור נזרק 

 

 צילום: גטי אימג'ס

 

דגים ופירות ים

34.7% מהייצור נזרק 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

פירות וירקות

45.7% מהייצור נזרק 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

ירקות שורש (תפוחי אדמה, גזר, סלק, צנון)

46.2% מהייצור נזרק 

 

 צילום: רויטרס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x