שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ארבעה מנהלי לאומי ברומניה הורשעו בעבירה פלילית

המנהלים הורשעו באוקטובר לאחר שהבנק משך סכום כסף מחשבון לקוח מיד לאחר שהעביר אותו, משום שהתברר כי מדובר בהלוואה לחברה בחדלות פירעון. העונש: פיצוי ללקוח והצגת פסק הדין במשרדים. הבנק הגיש ערעור, שנחשף בדו"חות הכספיים

רעות שפיגלמן 07:2514.03.16

ארבעה מנהלים בבנק לאומי רומניה הורשעו בעבירה פלילית בחודש אוקטובר, כך מתברר מהדו"חות הכספיים של הבנק שפורסמו לפני שבועיים. הפרשה החלה בשנת 2007, אז החליט הבנק למשוך על דעת עצמו כספים שהעביר לחשבון בנק של לקוח עבר מבלי שקיבל את אישורו. משיכת הכסף בוצעה לאחר שהבנק העמיד הלוואה בהיקף של 2.8 מיליון יורו לחברה מסוימת, למטרת רכישת קרקע נדל"נית מאותו לקוח עבר.

 

לאחר העמדת ההלוואה העביר לאומי רומניה את תמורת הקרקע לחשבונו של הלקוח, אך כעבור שעה־שעתיים התברר לבנק שהחברה נמצאת בהליכי חדלות פירעון. מאחר שבכסף שהעביר לאומי רומניה לחשבון הלקוח עדיין לא נעשה שימוש, החליטו בלאומי רומניה, בתיאום עם המחלקה המשפטית, לבטל את כל המהלך.

 

הבנק משך את הכסף מחשבון הלקוח, שתבע את הבנק בשל כך. על פי הדין הרומני, העמדת אשראי לחברה הנמצאת בהליכי חדלות פירעון אינה תקינה כשלעצמה, ולכן החליטו בבנק לבחור באופציה הפחות גרועה מבין השתיים — לבטל את המהלך (על פני להעמיד את ההלוואה).

 

בנק לאומי בנק לאומי צילום: אוראל כהן

 

הסיבה המדויקת שבגללה לאומי רומניה לא ידע שהחברה נמצאת בהליכי חדלות פירעון אינה ברורה, אולם ההערכות הן שמדובר בשיבוש במערכות המחשוב של הבנק או ברשלנות של הנוגעים לכך. לפי הנהלים הבנקאיים לא ניתן להעמיד אשראי ולספק שירותים בנקאיים מסוימים למי שנמצא בהליכי חדלות פירעון, ובנוסף גם מתן הבטוחה שקיבל הבנק כנגד העמדת ההלוואה הוא בעייתי במצב כזה.

 

מדובר בהרשעה פלילית אישית נגד המנהלים וכנגד הבנק עצמו, זאת בשונה מתביעות מקבילות שבדרך כלל מוגשות במישור המסחרי ולא במישור הפלילי. האווירה הציבורית ברומניה מאופיינת בהתנגדות חריפה למערכת הבנקאית, ולכן מוגשות שם תביעות נגד גופים בנקאיים במישור הפלילי ולא המסחרי, כנהוג במדינות אחרות. אחת הסיבות לכך עשויה להיות המצב הסוציו־אקונומי הנמוך יחסית ברומניה, והעובדה שתביעות במישור הפלילי אינן דורשות השקעה כספית, לעומת תביעות מסחריות. סכום הפיצוי שנקבע ללקוח שהגיש את התביעה אינו גבוה ועומד על עשרת אלפים יורו בלבד.

 

בית המשפט אף חייב את לאומי רומניה להציג את פסק הדין לעיני כל במשרדי הבנק. הבנק לא דיווח לציבור על הפרשה בסמוך להרשעה בעקבות חוות דעת שקיבל מהיועצים המשפטיים כי לא מדובר באירוע שמצריך דיווח למשקיעים. לפני כמה שבועות ארבעת המנהלים (אזרחים רומנים) והבנק עצמו הגישו ערעור על ההחלטה לבית המשפט הרומני.

מבנק לאומי נמסר כי "התייחסות לנושא ניתנה בדו"ח הכספי (דו"ח 2015 — ר"ש) של הבנק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x