$
בארץ

ח"כ אמסלם בדיון על הפלשמורה: "אם הבן של נתניהו היה שם הוא היה פה כבר אתמול"

נתניהו הודיע כי העלאת הפלשמורה, שעלותה 2.2 מיליארד שקל, תידון רק בתקציב הבא; הח"כים דוד אמסלם ואברהם נגוסה: לא נגיע להצבעות במליאה עד שהעניין ייפתר

עמרי מילמן 15:4907.03.16

בדיון משותף של ועדות הפנים והקליטה דרשו יו"ר ועדת הפנים דוד אמסלם, ויו"ר ועדת הקליטה אברהם נגוסה כי סמנכ"ל משרד רה"מ, אודי פראוור, יודיע לראש הממשלה בנימין נתניהו כי לא יגיעו להצבעות המליאה אם לא ישנה תשובתו בנוגע להעלאת בני קהילת הפלשמורה.

 

על פי ועדה שהוקמה במשרד ראש הממשלה, בראשה עמד פראוור, עלות העלאת 9,000 בני קהילת הפלשמורה תעמוד על 2.2 מיליארד שקל, ומאחר ואין לכך בתקציב הנוכחי מקור תקציבי, הודיע נתניהו כי הנושא יידון רק בתקציב הבא. על פי פראוור יעלו בשנה הקרובה כ-500 עולים בלבד - זקנים, חולים ובודדים, לפי הנחייתו של נתניהו.

 

ח"כ אברהם נגוסה, ליכוד ח"כ אברהם נגוסה, ליכוד אלכס קולומויסקי

 

בדיון טען אמסלם כי העלות תהיה נמוכה משמעותית מזו שטוענים משרדי הממשלה וכי מדובר בעלות של 60 מיליון שקל לשנה לקליטת 2,500 איש.

 

סלע המחלוקת הוא מענקים עבור המשכנתאות שניתנים ליוצאי אתיופיה, שמגיעים למאות אלפי שקלים למשפחה. לטענתו של אמסלם, "אין הכרח לממן משכנתאות כבר בשנה השלישית לשהותם של העולים בארץ, כפי שקורה היום". אמסלם תקף את נציגי ראש הממשלה ואמר "אם הבן של ראש הממשלה היה שם הוא היה פה כבר אתמול".

 

בדיון אמר נציג ראש הממשלה, פראוור כי "משרד רה"מ יחד עם משרד האוצר יפעלו להכנסה מהירה לישראל של בני הפלשמורה הזקוקים יותר לאיחוד משפחות כמו: קשישים בודדים, חולים ועוד ככלל שהדבר יידרש עד ל-500 איש. לגבי האחרים לא יכולים לפעול בניגוד לחוק"

 

אמסלם ונגוסה התמקדו בחוק נומרטור, שאושר בתקציב האחרון, לפיו הממשלה צריכה לקבוע מקור תקציבי להחלטות בעלי השלכות תקציביות משמעותיות. על כך אמר פראוור: "חוק הנומרטור חל על אגף תקציבים כמו על משרד רה"מ והדבר צריך לבוא לידי ביטוי במסגרת תוכנית התקציב לשנת 2017 וכן לשנים 2018-2010 ".

 

יוצאי אתיופיה מפגינים למען העלאת הפלשמורה יוצאי אתיופיה מפגינים למען העלאת הפלשמורה צילום: עמית שאבי

 

מהדיון עולה כי כיום במרכזי הקליטה ישנם רק 1800 מקומות פנויים. בכדי לפנות מקומות נוספים במרכזי הקליטה יש צורך להעניק מענקי דיור. בסופו של דבר הודיע לפראוור ראש האגף לתכנון מדיניות במשרד ראש הממשלה:"תודיע לראש הממשלה שאם עד השעה 4 הוא לא משנה את ההחלטה בנושא עלייתם של 9000 יהודי אתיופיה ח"כ נגוסה ואני לא עולים למליאה".

 

ח"כ רויטל סויד, שהיתה חברה במשלחת לקהילות הממתינים באדיסאבבה ובגונדר ופעלה להעלאת הממתינים ארצה, אמרה: "הטלת האשמה להקפאת התוכנית במנגנון הנומרטור מקוממת וצבועה בניחוח גזעני. מעניין איך אותו מנגנון אינו מונע, מעכב או מבטל שום העברת כספים אחרת, אבל דווקא כן מונע החלטה מתבקשת וחשובה כל כך למען בני העדה האתיופית שהתקבלה פה אחד בממשלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x