$
משפט

ביהמ"ש אסר על אמיר ברמלי לגייס משקיעים חדשים

היועצת המשפטית של מחלקת החקירות של הרשות: "ברמלי המשיך לבצע עבירות של גיוס משקיעים ללא תשקיף ועבירות נוספות על חוק ני"ע גם לאחר פתיחת החקירה. זה תיק חמור, ויש כבר טיוטת כתב אישום. לא רוצים שיקים מחר חברה בשם אחר ויפעל כמו ברוביקון". הסנגורית של ברמלי: לא הייתה פירמידה, לאדם יש חזקת חפות

תומר גנון 11:2812.11.15

"אנחנו רוצים שאמיר ברמלי יפסיק לגייס משקיעים בפורמט של תשואה מובטחת, ולכן אנחנו עומדים על זה שינתן צו שיפוטי כנגדו כדי שלא יקיים מחר חברה בשם אחר ויפעל כמו ברוביקון", כך אמרה היום היועצת המשפטית של מחלקת החקירות של רשות ני"ע, עו"ד ציפי גז, במהלך דיון בבית המשפט בבקשת הרשות לאסור על בעל השליטה ברוביקון וקלע להמשיך לעסוק בגיוס משקיעים.

 

במהלך הדיון אמרה עורכת דינו של ברמלי, נוית נגב, שסמכויותיו של ברמלי החשוד במרמה הופקעו ממנו עם כניסת החברות לפירוק, ולכן לא ברור הטעם לדרישת הרשות. "ההצהרה של ברמלי שסמכויותיו הופקעו ממנו בשל הליך הפירוק הזמני של קלע ורוביקון לא מספיקה לנו", אמרה גז בהמשך להצעה של השופטת דנה אמיר, שברמלי יתחייב להפסיק לעסוק בגיוס משקיעים ולא יוצא צו שיפוטי נגדו. "עד כה על פי החשד הוא המשיך לבצע עבירות של גיוס משקיעים ללא תשקיף ועבירות נוספות על חוק ני"ע גם לאחר פתיחת החקירה".

 

אמיר ברמלי אמיר ברמלי צילום: עמית שעל

 

גז הוסיפה שבפרקליטות יש לי כבר טיוטה פנימית של כתב האישום נגד ברמלי, הכוללת עבירות נוספות שביצע לכאורה לאחר פתיחת החקירה. לדיון הגיעו שניים מתוך שלושת הפרקליטים המלווים של התיק ממחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), מאור ברדיצ'בסקי ויוני לבני. "זה תיק גדול היקף וחמור", אמר גז. "ליבת הראיות עמדה מול הפרקליטות כשהודענו לבימ"ש שיוגש כתב אישום בכפוף לשימוע. מתבצעות פעולות חקירה לגבי ברמלי, ויש לנו די ראיות, אבל הוא ממשיך לבצע עבירות חדשות שיש לחקור בגינם גם בתקופה האחרונה. היה לנו רק מקרה אחד שאדם המשיך לבצע עבירות אחרי שנפתחה חקירה. ונגזרו עליו לאחרונה 6 שנות מאסר".

 

"הייתי אתמול במסיבה שבה חגג איש העסקים גד זאבי את הזיכוי שלו", אמר עו"ד נגב. "הוא סיפר איך הבנקים בבת אחת ביקשו ממנו להחזיר הלוואות. אימפריה נפלה ללא כל בסיס. התובעת שם התראיינה בעיתון ואמרה שיבקשו 6 שנים. אני מספרת את זה כי יש חזקת חפות לאדם. נגרמים נזקים בלתי הפיכים מדברי הרשות. הרשות עמדה פה ועמדה שהייתה פירמידה. דו"ח המפרק הזמני מראה שיש נכסים בשווי עשרות מיליוני שקלים. במהלך ניהול החקירה הוא השיב 94 מיליון שקלים".

 

בתוך כך, המפרק הזמני של קרן קלע וקבוצת רוביקון שבשליטת ברמלי הודיע אתמול לביהמ"ש המחוזי בת"א כי הוא בודק את תוקף השעבודים שנתנו לחלק מהמשקיעים בפרויקט גלים גלים באשקלון, וזאת שבועות ספורים לפני הקריסה. לטענת המפרק הזמני, עו"ד ארז חבר ממשרד עמית, פולק מטלון, הוא בודק האם היה ניסיון להעדפת נושים.

 

"חלק מהמשקיעים הטוענים לשעבוד בפרויקט גלים גלים באשקלון, כלל לא הזרימו כספים חדשים לצורך קבלת הבטוחה", כותב חבר. "היא נתנה להם במסגרת הסכמים פרטניים שנחתמו עימם לאחר מועד רישום השעבוד, וחלקם אף בסמוך למועד מתן צו הפירוק כנגד החברה, וזאת לצורך הבטחת חובה של החברה כלפיהם בגין השקעות קודמות. טרם הסתיימו הבדיקות לתוקפם של השעבודים".

 

כפי שפורסם אתמול ב"כלכליסט", על פי מסמכים שהוגשו לבית המשפט אחד השעבודים בפרויקט גלים גלים שנרשמו לטובת משקיעים בקלע כחודש לפני הקריסה (7.10.15), היה לטובת כוכבת הטלוויזיה מיכל אנסקי. אנסקי השקיעה בקלע 1.37 מיליון שקלים לפי הסכם השעבוד שהוגש לבית המשפט, והבטוחה נתנה לה על מנת להבטיח את קרן ההשקעה. זאת, כך המסמכים, לאחר שקיבלה במשך תקופה מסוימת ריבית מובטחת על ההשקעה בקלע שעמדה על פי ההסכם על 12%. יודגש שחבר אינו נוקב בשמו של משקיעי ספציפי בגלים גלים שהוא בודק את השעבוד שניתן לו, לא אנסקי ולא כל שם אחר, אלא כותב שהוא בודק את כולם. הוא מוסיף כי "הממצאים והמסקנות יוגשו בהמשך".

מעו"ד ערן גוטפריד המייצג את אנסקי נמסר אתמול בעקבות הפרסום: "השקעות פרטיות של אנסקי הן עניינה הפרטי. יש להדגיש כי כל השקעותיה של מיכל אנסקי בקלע וכל הבטוחות שניתנו לה בוצעו כדין".

 

לאחר הפסקה שנערכה בדיון אמרה עו"ד נגב שברמלי מסכים למתן צו איסור עיסוק בסייגים. "מתוך האינטרס של השבת כספי המשקיעים ללא תספורת, ומשום שזה המצב ממילא, ברמלי מוכן להצהיר שלא יעסוק במשך 90 יום בפעילות חדשה של גיוס משקיעים. עם זאת נבקש להבהיר שהדבר לא יחול במסגרת הפעולות בתיק הפירוק למציאת משקיעים לרכישה או השקעה של החברות בפירוק נכסיהן ופעילותן".

 

גז אמרה בתגובה: "הבהרנו שאין לנו התנגדות לכל הפעילות בעניין המפרק והסדר הנושים. להיפך, אנחנו מברכים. ביקשנו 180 יום, אבל נסכים בשלב זה ל-90".

 

השופטת דנה אמיר נתנה החלטה בסוף הדיון. "לאחר ששמעתי את הצדדים ועיינתי בחומרי החקירה, הגיעו הצדדים להסכמה ראויה בנסיבות העניין. אני נותנת צו המורה על איסור עיסוקו של ברמלי בפעילות חדשה של גיוס משקיעים מהציבור למשך 90 יום".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x