שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

"הפסקת קפה היא זמן עבודה"

מעסיק שניכה הפסקות בנות 10 דקות משכר העובדים חוייב לשלם פיצויים

ענת רואה 08:0230.09.15

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, שקיבל תביעות שהגישו שלושה עובדים בחברת "תבניות כל בע"מ" העוסקת בייצור תבניות ועבודות מתכת, קבע כי "הפסקת קפה" נחשבת זמן עבודה ומזכה בקבלת שכר. שלושת העובדים יזכו לסכום של יותר מ־70 אלף שקל, מרביתו בגין רכיבי אי־תשלום על הפסקות הקפה.

 

השלושה, שעבדו בחברה בין 11–20 שנה כל אחד, טענו כי הם זכאים להפרשי שכר בגין ניכוי שלא כדין של זמני הפסקות משכרם: הפסקה אחת בת 40 דקות שדווחה כ"הפסקה מרוכזת" ועוד שתי הפסקות קצרות בנות 10 דקות שהוגדרו "הפסקות התרעננות".

 

הפסקת קפה הפסקת קפה צילום: שאטרסטוק

 

החברה, לעומת זאת, טענה כי בכל יום ניתנה לעובדים הפסקה עיקרית בת 40–45 דקות ושתי הפסקות בנות 10 דקות לשתיית קפה ולהתרעננות (נוסף על הפסקות לנוחיות ולשתיית מים), שבמהלכן היו העובדים רשאים לצאת מהמפעל, כך שלא עמדו לרשות העבודה.

 

הרכב של השופט צבי פרנקל ונציג המעסיקים מאיר סהר קבע כי ההפסקה הארוכה אכן לא היתה בגדר שעות עבודה, שכן העובדים יכלו לצאת משטח המפעל, אך בהפסקות בנות 10 הדקות העידו העובדים ששתו קפה ליד המכונות. לפיכך נקבע כי הפסקות אלו, שניתנו לצורך החלפת כוח ואוויר, הן בגדר שעות עבודה.

 

מאחר שהעובדים עבדו יותר מ־9 שעות ביום, נקבע שזמן ההפסקה ישולם להם בתעריף של שעות נוספות. בגין רכיב זה קיבלו העובדים כ־60 אלף שקל לשלושתם יחד.

 

עם זאת קבע בית הדין כי כל צד יישא בהוצאותיו, כך שלא נפסק לטובתם שכר טרחה כלשהו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x