$
בארץ

היועץ המשפטי של הכנסת: ח"כ שיש לו עניין אישי בנוגע לגז – צריך לדווח על כך

הכנסת תתבקש לאשר מחר את נטילת הסמכות של שר הכלכלה לעקוף את הממונה על ההגבלים עסקיים מידיו של אריה דרעי – ולהעבירה לידי הממשלה. יו"ר ועדת הכלכלה ביקש מהיועץ המשפטי לבחון את ניגוד העניינים של הח"כים

אורי תובל 16:0728.06.15

היועץ המשפטי לכנסת אייל ינון, השיב לפני שעה קלה ליו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל, שביקש לבדוק ניגודי עניינים של חברי כנסת לפני ההצבעה הצפויה מחר בנוגע להסכם הגז. במכתב מדגיש ינון כי ח"כ שיש לו "עניין אישי" בנושא ומעוניין להשתתף בהצבעה, צריך להודיע על כך לוועדת האתיקה, ליו"ר הכנסת ולמסור הודעה למליאה לפני השתתפותו בדיון.

 

 

הכנסת תתבקש לאשר מחר את נטילת הסמכות של שר הכלכלה לעקוף את הממונה על ההגבלים עסקיים מידיו של אריה דרעי – ולהעבירה לידי הממשלה. לקראת הדיון הודיעו שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי יואב גלנט ושר הרווחה חיים כץ שלא ישתתפו בהצבעה בשל קשריהם עם חברות הגז.

 

איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה צילום: דוברות הכנסת

 

 

כבל ביקש מהיועץ המשפטי לבחון את ניגוד העניינים של הח"כים. ינון השיב כי העיקרון החוקתי הבסיסי שלפיו פועלת מליאת הכנסת הוא שכל הח"כים רשאים להצביע בכל עניין העומד על סדר היום, ו"לא ניתן למנוע הצבעתם של חברי כנסת המצויים לכאורה ב'ניגוד עניינים'".

 

עם זאת, ינון מדגיש כי סעיף 6 לכללי האתיקה "מחייב חבר כנסת שיש לו 'עניין אישי' בנושא הנדון במליאת הכנסת והוא מעוניין להשתתף בדיון ובהצבעה, להודיע על כך לוועדת האתיקה וליו"ר הכנסת, וכן למסור הודעה על עניין זה למליאת הכנסת לפני השתתפותו בדיון או בהצבעה". ינון מוסיף כי ח"כ שמצוי בספק אם הוא מצוי בניגוד עניינים "נוכח זיקות אישיות או משפחתיות שיש לו" – צריך לפנות לייעוץ המשפטי לכנסת.

 

בתגובה מסר כבל כי בזמן הקרוב יחליט אם לפנות לבג"ץ בעניין. "שיהיה ברור לכל ח"כ או שר שהוא לא ינקה את עצמו רק בהכרזה של גילוי נאות. כל מי שיש לו ניגוד עניינים ולמרות זאת יבחר להצהיר על כך ולהשתתף בהצבעה בכנסת, הרי זה ירדוף אותו. זו אינה רק הצבעה פרוצדוראלית אלא הצבעה על המהות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x